Prihodnji predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je danes v Bruslju začel pogovore s kandidati za evropske komisarje. Malo pred 19. uro je na pogovor z njim prišla tudi premierka v odhodu Alenka Bratušek, ena od treh slovenskih kandidatov za položaj evropskega komisarja. Bratuškova pred pogovorom, ki je potekal v Junckerjevi pisarni v Bruslju, ni dajala izjav. Po pogovoru pa je povedala le: "Vse bo gospod Juncker povedal." Pri Junckerju po pogovoru za zdaj niso dajali izjav.
Kot je znano, sta na slovenskem seznamu kandidatov za komisarja še evropska poslanka Tanja Fajon in zunanji minister v odhodu Karl Erjavec.
Juncker je dal že večkrat jasno vedeti, da želi v ekipi zadostno število žensk z močnim političnim profilom. Premierska izkušnja naj bi bila tako razlog, da je za pogovor izbral Bratuškovo. Prav tako je že večkrat nakazal, da si lahko ženske z močnim političnim ozadjem v njegovi ekipi obetajo podpredsedniške položaje in dobre portfelje.
Resorje bo sicer prihodnji predsednik komisije določil po pogovorih z vsemi kandidati. Razdelitev naj bi bila znana na sredini prihodnjega tedna.
Bratuškova je po izrednem vrhu EU v soboto v Bruslju ocenila, da bi bili za Slovenijo ustrezni resorji, kot so proračun, regionalna politika in promet.
Prihodnji predsednik komisije seznama imen kandidatov še ni objavil, ker še čaka na predlog Belgije, ki se pričakuje v kratkem.
Po razdelitvi resorjev čakajo komisarske kandidate zaslišanja v pristojnih odborih Evropskega parlamenta, ki so predvidena od 22. do 30. septembra. Drugi krog zaslišanj, v primeru težav s posameznimi kandidati, je predviden od 13. do 15. oktobra.
Evropski parlament naj bi o komisarski ekipi odločal na plenarnem zasedanju od 20. do 23. oktobra, komisija pa naj bi nov mandat začela 1. novembra.
Cerar premalo odločen?
Imenovanju Bratuškove za komisarko še naprej nasprotujejo nekateri evropski poslanci, ki naj bi Junckerja tudi opozarjali na njeno (ne)primernost.
Evropski poslanec Lojze Peterle pa meni, da je Miro Cerar prehitro popustil: "Glede na njegova etična in moralna izhodišča bi od njega pričakoval najmanj dvoje - da bi z neprimerno večjo demokratično legitimnostjo, kot samokandidirana premierka v odhajanju, zahteval upoštevanje njegovega predloga, drugič, da bi med predlogi predlagal vsaj enega eno osebo s pomladne strani. Vse drugo vodi v nove probleme zaupanja v slovensko in evropsko politiko, doma in v Evropskem parlamentu."
Peterle ob tem predlaga, da trojica kandidatov s seznama za slovenskega komisarja odstopi, postopek pa naj po izvolitvi konča Cerarjeva vlada. Za to naj bi bilo tudi še dovolj časa, saj na primer Belgija svojega kandidata še ni predlagala.
Slovenski poslanci iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP) Milan Zver, Peterle, Romana Tomc, Franc Bogovič in Patricija Šulin so danes tudi v skupni izjavi povedali, da so zaskrbljeni zaradi Junckerjevega povabila Bratuškovi. Po njihovem mnenju bi moral bodoči predsednik vlade Cerar na prvi seji nove vlade izbrati drugo kandidatko ali kandidata za slovenskega komisarja, ki bo užival podporo Slovencev.
Ivo Vajgl (Alde/DeSUS) pa je sporočil, da bo, ko se bo Juncker odločil med imeni, ki jih je dobil iz Slovenije, podprl kandidata ali kandidatko za komisarja, ne glede na politično opcijo ali stranko, iz katere prihaja.
SDS zahteva izredno sejo DZ
Dogajanje okoli komisarja še vedno moti tudi SDS. Tako samokandidiranje Bratuškove kot tudi predlaganje Erjavca in Fajonove se jim zdi neprimerno. Prepričani so, da so v tej zgodbi osebni interesi postavljeni visoko nad interese države, tako doma kot v tujini, je dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.
Na novinarsko vprašanje, ali so v SDS o tej temi kaj govorili z Junckerjem, glede na to, da tako poslanci SDS kot Juncker delujejo v isti politični skupini, je Tanko dejal, da komunikacija poteka, a da Juncker kakšne velike izbire nima. "Prvi problem, ki ga ima, je ženska kvota," je dejal Tanko.
"Medli poskusi Mira Cerarja", da bi zaustavil ta postopek imenovanja, so bili neuspešni, je nadaljeval Tanko, ki pravi, da je Cerar v tej zgodi že dobil dve krepki klofuti. A če je Cerarju v interesu, da ta problem reši, mora pohiteti s sestavo nove vlade ter njeno potrditvijo, pravi Tanko. Kot pravi, bi lahko Cerar že na prvi seji vlade "umaknil predlog kompromitirane liste" in poslal novo ime, s tem pa bi, tako Tanko, lahko vsaj deloma popravil škodo, ki nastaja, "ko se poraženka volitev grebe za komisarski položaj". Če bi pohiteli, bi nov predlog lahko v Bruselj poslali še pred začetkom zaslišanja kandidatov v evropskem parlamentu, je menil.
SDS bo v sredo vsem poslanskim skupinam v DZ poslala predlog, naj prispevajo podpise za sklic izredne seje, na kateri bi obravnavali prav dogajanje okoli imenovanja slovenskega kandidata za komisarja. Za sklic seje potrebujejo še dva podpisa.
V sklicu bi zahtevali magnetogram seje vlade, na kateri se je oblikoval predlog liste, saj, kot je pojasnil Tanko, ta magnetogram ni dostopen in ga vlada noče posredovati javnosti. Predlagali bi tudi, naj Cerar čim prej predloži listo ministrskih kandidatov, da se vlada čim prej oblikuje in da se predlog slovenskega kandidata spremeni.
Hkrati bi nastajajočo vlado pozvali, naj uredi zakonodajo glede sodelovanja vlade in DZ pri evropskih temah, ker gredo nekateri kadrovski projekti mimo DZ.
Če pa bo v evropskem parlamentu le prišlo do glasovanja o Bratuškovi, Tanko pravi, da bodo predlagali, da njihovi poslanci tega predloga ne podprejo. V primeru, da bo Bratuškova postala komisarka, Tanko pravi, da pomembnejši resor, kot bo dobila, večja bo blamaža za Slovenijo.
KOMENTARJI (3213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.