Doslej so znani predlogi za komisarske kandidate iz 23 držav, med predlaganimi imeni pa je premalo žensk. Ženske so po neuradnih navedbah predlagale le tri članice: Češka Vero Jourovo, Bolgarija Kristalino Georgievo in Švedska Cecilio Malmström. Če Juncker ne bo imel dovolj žensk – Evropski parlament je že napovedal, da komisarske ekipe ne bo potrdil, če v njej ne bo vsaj toliko žensk kot v sedanji, torej devet – bo moral nekatere predloge zavrniti in pozvati k novim, so povedali viri.
Bratuškova bo iskala konsenz
Bratuškova bo skušala "v predpisanih rokih" doseči konsenz glede imena oziroma liste kandidatov za evropskega komisarja, napovedujejo v njenem kabinetu. K informacijam, da si Juncker kot kandidatko želi prav Bratuškovo, pa v kabinetu, kot pravijo, nimajo veliko dodati.
"Pomembno je, da v Bruselj pošljemo ime, ki lahko kompetentno opravlja nalogo komisarja in ki bo Sloveniji zagotovilo pomembno komisarsko mesto," so navedli v kabinetu predsednice vlade.
Deljena mnenja
Neuradne informacije o tem, da naj bi v Bruslju želeli Bratuškovo, so doma naletele na različne odzive. V SD si želijo, da najdejo kandidata, ki bo širše sprejemljiv, izvoljiv in nam bo v ponos. "Če pa ga ne bomo našli, bi bilo dobro, da se ne osmešimo in jutri v Bruselj pošljemo vsaj nabor kandidatov," je dejal predsedujoči SD Dejan Židan, ki si ne zna "predstavljati blamaže, da smo ena od dveh držav, ki v petek ne bi imela kandidata".
Če ne bo drugega izhoda, bo SD tako podprla listo kandidatov, na kateri bo na predlog SD evropska poslanka Tanja Fajon. Židan ima že njeno soglasje. Fajonova ima dolgoletne izkušnje dela v Bruslju, izvrstno govori tudi več tujih jezikov, ima veliko izkušenj na področju človekovih pravic, borbe proti korupciji in kriminalu, kar so preference, ki lahko zagotavljajo dobro mesto v Evropski komisiji, je pojasnil Židan.
Fajonova, ki bi jo v Evropskem parlamentu nasledil Igor Lukšič, je predlog vodstva stranke, da jo predlaga za komisarsko mesto, označila za velik izziv. Meni tudi, da ni dobro, da bomo kandidata izbrali zadnji trenutek.
Cerarjev predlog, da bi Slovenija spet predlagala Potočnika, jo je presenetil."Naša država mora širiti nabor ljudi, ki imajo najboljše izkušnje in s tem tudi demokratizirati postopek. To je zelo pomembno," je izpostavila. Prav tako Fajonova ne verjame, da je Bratuškova edina sprejemljiva kandidatka za Junckerja. "Verjamem, da bi bila najbolj sprejemljiva, če bi ta na mizo dobil pet imen in med njimi štiri moška," je zaključila.
Notranji minister iz vrst DL Gregor Virant je poudaril, da Slovenija kandidata za komisarja določa sama. Neprimerno in neobičajno bi bilo, če bi v Bruselj pošiljali predlog z več kandidati. Kot je dejal, bi bilo prav, če bi upoštevali predlog, ki ga je podala stranka, ki je zmagala na volitvah, torej SMC.
Sicer pa Virant dvomi o zanesljivosti informacije, da bi si Juncker za komisarko želel Bratuškovo. "Zdelo bi se mi zelo nenavadno, da bi nam nekdo iz Bruslja sugeriral, koga naj pošljemo za komisarja," je še povedal.
Iz DeSUS danes posebnih odzivov ni bilo, je pa Erjavec v torek dejal, da je tudi sam med kandidati.
Začasni vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat je dejal, da bi ga zelo čudilo, če bi Juncker jasno artikuliral željo, da si za komisarko in podpredsednico komisije želi Bratuškovo.
Evropski poslanec Igor Šoltes ocenjuje, da je lista kandidatov za komisarja namesto predloga za enega komisarja izraz trenutne politične situacije v Sloveniji, "kar ni popolnoma nerazumljivo". "Je pa vprašanje, koliko je to dober signal za Evropo, če se niti sami ne znamo dogovoriti za najbolj primernega kandidata," je dejal.
Kdo bo komisar?
V trenutni situaciji je torej predvsem jasno, da si v odhajajoči vladi o predlogu komisarja niso enotni, prav tako predloga za slovenskega komisarja še niso uspeli uskladiti z zmagovito stranko parlamentarnih volitev SMC.
SMC sicer predlaga, naj kot edinega kandidata za komisarja predlagamo dosedanjega komisarja Janeza Potočnika. Prvak SMC Miro Cerar je ocenil, da je Potočnik med možnimi kandidati "daleč najprimernejši", saj je na ravni EU kot evropski komisar že uveljavljen. To pa mu omogoča, da pridobi enega od močnejših resorjev. Slovenija po Cerarjevem mnenju potrebuje polno operativnega komisarja in nekoga, ki bo imel v evropskih krogih velik vpliv.
Potočnik sicer za zdaj nima zagotovljene podpore v vladnih vrstah, zagotovo bi ga podprli le ministri DL, medtem ko je prvak DeSUS Karl Erjavec v torek dejal, da je tudi sam med kandidati za komisarja, v SD pa so dejali, da bi Erjavca podprli bodisi za komisarja bodisi za predsednika DZ. SD je tudi sama predlagala tri imena.
KOMENTARJI (1750)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.