Zlato pentljo si lahko vsi pripnemo na srčno stran. Danes se bo tudi veliko pomembnih stavb po Sloveniji odelo v zlato barvo. V zlati barvi so med drugimi zažareli Cankarjev dom, Tromostovje, Tehniški muzej Bistra, Vila Vipolže in številne druge stavbe po državi.
Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, zdravljenih na hemato-onkološkem oddelku, želi v letu 2021 glas o mednarodnem dnevu boja proti otroškemu raku razširiti predvsem v šole in vrtce. Za njih so pripravili zlate pentlje, ki simbolizirajo ozaveščanje, hitrejše diagnosticiranje ter manjše število smrti, invalidnosti in posledic zdravljenja. Odziv je izjemen, saj je sodelovanje potrdilo več kot 30 šol, vrtec in drugih ustanov, predvsem tistih, ki jih obiskujejo Junaki in njihovi sorojenci.
Društvo je danes o tej nenalezljivi otroški bolezni ozaveščalo v centru Ljubljane. Na stojnici so se jim pridružili tudi zdravniki iz hemato-onkološkega oddelka Pediatrične klinike. Stojnico je obiskal tudi predsednik republike Borut Pahor. Predsednik Pahor je otrokom dejal, da so resnični junaki, saj se v najbolj ranljivem obdobju življenja soočajo z izjemno težkimi preizkušnjami. Hkrati pa je njim in njihovim staršem zaželel, da naj se še naprej tako hrabro borijo in naj nikoli ne izgubijo upanja.
V Sloveniji za rakom zboli od 70 do 80 otrok na leto, vsak teden pa raka na novo odkrijejo pri enem ali dveh.
V razvitem svetu je otroški rak drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih, starih od 5 do 14 let. V Sloveniji zaradi raka leto umre od 10 do 15 otrok.
Leta 2002 je stekla kampanja ozaveščanja o raku v otroštvu in mladosti (International Childhood Cancer Day – ICCD), s katero je bil 15. februar razglašen za mednarodni dan otroškega raka. Namenjena je predvsem ozaveščanju in spodbujanju pri razumevanju težav, s katerimi se srečujejo družine otrok in mladostnikov v času zdravljenja ter po zdravljenju.
Kampanjo ozaveščanja pa je simbolično zakrožil Junak Janež Matko Juvančič, ki je posnel in izdal himno Junakov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.