Slovenija

Izstop Julijane Bizjak Mlakar 'običajno predvolilno vrenje'?

Ljubljana, 29. 09. 2011 12.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanka Julijana Bizjak Mlakar je izstopila iz SD, ker meni, da gre pri prodaji železniškega zdravstvenega doma za privatizacijo zdravstva, ki spominja na kriminal. Po besedah predsednika PS Dušana Kumerja je njen izstop običajno predvolilno vrenje.

Poslanka Julijana Bizjak Mlakar še ni razmišljala o kandidaturi na decembrskih volitvah. Premierja Boruta Pahorja je o svojem izstopu iz stranke obvestila po elektronski pošti in s priporočenim pismom. Njegovega odziva še ni dobila.

Poslanka stranke Socialnih demokratov Julijana Bizjak Mlakar je danes izstopila iz stranke. Kot pravi, želi s svojim izstopom opozoriti člane stranke in javnost na škodljive procese na področju zdravstva. Med drugim je kot sporna izpostavila prodajo Železniškega zdravstvenega doma Ljubljana in predlog zakona o izvajanju dejavnosti splošnega pomena.

Julijana Bizjak Mlakar
Julijana Bizjak Mlakar FOTO: Dz-rs.si

Prejšnji teden je vnovič pozvala premierja Boruta Pahorja, ministra za promet Patricka Vlačiča in ministra za zdravje Dorijana Marušiča, naj ustavijo prodajo železniškega zdravstvenega doma, a ni dobila odgovora. Po njenem mnenju gre za privatizacijo zdravstva, ki spominja na kriminal v smislu škodljivosti za javni interes.

Nasprotuje tudi predlogu zakona o izvajanju dejavnosti splošnega pomena, ki ga je pripravila nekdanja ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, ki po njenih besedah omogoča privatizacijo in komercializacijo vseh javnih zavodov, ki je po mednarodnih izkušnjah v korist elit in ne prebivalstva, saj bi bile storitve na ta način manj dostopne, manj kakovostne in dražje, je dejala. "Čeprav prebivalstvo zakonu nasprotuje, je večina poslancev koalicije glasovala zanj v prvem branju," je dodala.

Povedala je še, da vlada in poslanci SD pogosto ostajajo gluhi za zahteve svojega članstva, potrebe prebivalstva in javni interes, s čimer po njenih besedah omogočajo plenjenje še preostalega javnega premoženja, kar je v nasprotju s programom SD. Dejala je, da je opozarjala na to, vendar pa konkretnega dialoga ni bilo. "Mi naj bi bili socialni in demokrati ter privatizacija javnega sektorja, proti kateri smo se borili ves čas, vsekakor ni socialdemokratski program," je dodala.

Kumer: Izstop je običajno predvolilno vrenje

Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer njen izstop ocenjuje kot običajno vrenje, ki pred volitvami nastane znotraj strank. "Vrenje je še posebej izrazito letos, ko imajo vse politične stranke nizko podporo, hkrati pa se odpirajo neka nova polja in alternative," je dodal. Da je takšno vrenje pred volitvami običajno, po Kumrovih besedah dokazuje, da je med mandatom izredno malo prestopov in izstopov poslancev. "To se vedno zgodi leto ali pol leta pred volitvami," je dejal. Dodal pa je, da je izstop iz stranke stvar vsakega posameznika in njegova svobodna odločitev.

Dušan Kumer
Dušan Kumer FOTO: Damjan Žibert

Prepričan je, da ne more držati navedeni razlog Bizjak Mlakarjeve, da je izstopila, ker stranka podpira zakon o izvajanju dejavnosti splošnega pomena. "Po javni predstavitvi mnenj o zakonu smo se na zadnjem sestanku poslanske skupine namreč dogovorili, da zakona v drugem branju ne bomo podprli," je dejal. Dodal je še, da ga je Bizjak Mlakarjeva o izstopu obvestila po elektronski pošti, na telefon pa se mu ni oglasila, tako da ni imel možnosti, da bi se pogovoril z njo. "Ne z namenom, da bi jo poskušal kaj prepričevati, ampak da bi videl, če smo kaj delali narobe in kaj je treba popraviti," je dodal.

Na vprašanje, ali v stranki glede na nekatera zadnja različna stališča, predstavljena v javnosti, obstaja razkol, Kumer odgovarja, da je razkol pretirana beseda. "Jaz bom raje uporabil besedo vrenje, iskanje niš in iskanje sončne lege pod soncem pred volitvami," je zaključil poslanec.

Minister Marušič: Odločitev o prodaji ni v pristojnosti zdravstvenega ministrstva

V zvezi z morebitno prodajo železniškega zdravstvenega doma je minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, zapisal, da odločitev o morebitni prodaji stavbe ni v pristojnosti ministrstva za zdravje. Ne glede na odločitev pristojnih pa si želi, da vsi zdravstveni delavci, ki delujejo v okviru železniškega zdravstvenega doma, še naprej delujejo v okviru javne zdravstvene mreže, je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User61946
30. 09. 2011 13.30
Go. Julijana, le kje ste bili do sedaj? Sre mar spali in prejemeli dobro plačilo?
User446261
30. 09. 2011 10.54
prepozno, tovarišica Mlakarjeva, prepozno...
MICLA
30. 09. 2011 08.47
vsi počasi zapuščajo SD in ti nesposobneži še kar govorijo da je to že predvolilna kampanja,kot prej da v koaliciji ni krize bilo je pa vse v razsulu.obračajo se tako kot piha veter in kmalu se bodo spet prebarvali samo še ne vejo v katero barvo.
Št. 1
30. 09. 2011 08.37
Toliko časa in vzrokovv je imela, da bi to lahko naredila že 2009 ali 2010. Samo je bilo fino biti poslanec. Sedaj, ko pa ve, da na tej listi niti pod razno ne bo poslanka, je pa našla železniški zdravstveni dom Ljubljana. Pa je bilo v celem mandatu ogromno takšnih domov. Le katere živalce prve zapuščajo potapljajočo barko?
User761137
30. 09. 2011 07.14
A gre ta gospa v matično stranko LDS, pardon v novo komponirano stranko gospoda Hanžka?
User429724
30. 09. 2011 05.51
Janez Plaznik Zelo dober komentar. A si ga lahko le namažemo na kruh oz. si z njim kaj obrišemo. A niste opazili, da je gre v naši državi vse nekam, kamor si mi ne želimo. Vsi ljudje, ki kje kandidirajo, ker hočejo kaj spremeniti, se morajo konec koncev ukloniti zahtevam strank, ki jim pripadajo, te pa so zlobirane, zmanipulirane,... Predlogi zakonov, ki jih sprejemajo v parlamentu so tako zaviti v celofan, da jih poslanci ne "skužijo", posledice pa so vedno slabe za ljudstvo. Mi kar greznemo. Vsa naša politika je vodena od "zgoraj". Vodi jo edini bog današnjega časa, ki ni narava ali pač neko božanstvo, ampak kapital. in ta je nenasiten. Koga bomo volili? Ko so bili na oblasti levi in je šlo le navzdol, smo se zatekli k desnim. Mislili smo, da bodo pokazali, kaj je pravica in red, da bo beseda meso postala. Razočarani smo ugotovili, da jih vodi isti bog kot leve, torej kapital. In katere bomo volili zdaj? Iveka so pospravili ali kaj, ni ga več. Jankovića? Ne rečem, da ni sposoben, a dela za istega boga kot vsi dosedanji oblastniki, le da je "koncentracija delovanja" pri njem večja. Kdo bo imel vpliv, da bomo krenili v drugo, za množice boljšo smer? Imate kake ideje?
User429724
30. 09. 2011 05.04
V naši družbi je vse, kar bi bilo pred 20 leti še obsojanja vredno, postalo povsem običajno. Imamo tako debelo kožo, da bo čez nekaj let prava bela vrana tisti, ki bo opazil, da smo družba brez VREDNOT. Žal. Škoda nas je. Pri nas samo nekaj dogaja. Kapitalizem je poguben za človeštvo, revolucija je nujna.
User661268
29. 09. 2011 23.29
G. Kumer, da ni izstopila zato, ker se je vključila v gibanje za spoštovanje vrednot, kjer je kraja in neizpolnjevanje volilnih obljub nedopustno.
zek
29. 09. 2011 23.03
+1
To je bila edina prava socjal demokratka v SD
komarec
29. 09. 2011 21.35
Janez Plaznik 29.09.2011, 21:22 0 Pposebno hude so zlorabe in oško............................ Oprosti ampak komentar je predolg.
kawboy
29. 09. 2011 21.22
Pposebno hude so zlorabe in oškodovanje zaposlenih v družbah z omejeno odgovornostjo. V praksi se pogosto dogaja. da podjetniki do zaposlenih in drugih upnikov ne poravnavajo obveznosti. Banke jim blokirajo transakcijske račune, podjetja gredo v stečaj (ponavadi pa tudi to ne), podjetnik pa nemteno posluje naprej preko drugih podjetij, ki jih ima ustanovljene, ali pa preprosto pobegne v tujino in tako ostaja nekaznovan. Ena najpomembnejših nalog države in njenih institucij je, da vsem svojim prebivalcem zagotovi enake pogoje za življenje, varnost in zakonitost. Praksa kaže, da dosedanje vlade kljub množičnemu in dolgoletnemu problemu niso ukrepale v zadostni meri in pričakovanji oškodovancev, da bi bilo pravici zadoščeno, krivci pa kazensko preganjani. Neustrezna in nezadostna je zakonska ureditev področja varovanja delavne, socialne in zdravstvene varnosti zaposlenih. Tako je v praksi neizvedljivo dokazovanje zlorab po drugi alineji 8. člena Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1), neizvedljivo je dokazovanje po Zakonu o finančnem poslovanju podjetij. Skratka neizvedljivo je dokazovanje subjektivne ali objektivne odgovornosti delodajalca v praksi. Pa tudi sicer, oškodovani delavci nimamo potrebnega znanja, da bi vlagali ovadbe, niti znanja in sredstev, da bi lahko sprožili in plačali civilne tožbe proti delodajalcem po tem členu. Neustrezno naj bi bilo tudi delo tožilcev, ki naj bi sicer redke ovadbe zavračali, čeprav gre po kazenskem zakoniku pri zavestnem neplačilu plače oziroma prispevkov celo za kazniva dejanja. Saj pristojne državne institucije same ne delajo skladno z Ustavo 66. člen (varstvo dela) in 74. člen (podjetništvo). In zakonodaja bi morala biti sklana z ustavo. Zaradi suma korupcije pristojnih državnih institucij, ki naj bi delale v korist delojemalcev (se z njimi dogovarjale za odlog plačil prispevkov) in naj bi opuščale dolžne ukrepe, naj bi bile podane ovadbe Komisiji za preprečevanje korupcije. V Evropski konvenciji o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin je v 1. členu napisana obveznost spoštovanja človekovih pravic, 3. člen prepoved mučenja, 4.člen prepoved suženjstva in prisilnega dela, 5. člen pravica do svobode in varnosti, 6.člen pravica do poštenega sojenja, 7. člen ni kazni brez zakona, 13. člen pravica do učinkovitega pravnega sredstva, 14. člen prepoved diskriminacije, 17. člen prepoved zlorabe pravic. Državljani Evropske unije še nikoli doslej nismo imeli tolikšne svobode potovanja, dela ali bivanja kjerkoli v EU. To pravico lahko ljudje v celoti izkoristimo, če živimo in poslujemo v varnosti. Zaščiteni moramo biti pred kriminalom in terorizmom, zagotovljena nam morata biti enakost pred zakonom in spoštovanje temeljnih pravic po vsej Uniji. In sprašujem vas kaj imamo mi v Sloveniji od tega navadni državljani (oškodovani delavci), ter kje je pri nas vladavina prava, pravni sistem ter sodišča. Zakoni so samo na papirju, v praksi pa ne zaživijo. So samo mrtve črke na papirju.
User579972
29. 09. 2011 20.45
+1
Privatizacija zdravstva je zločin nad ljudstvom ! V vsaki normalni evropski socialni državi (Švedska, Norveška, Francija) imajo kvalitetno vodene javne zavode v narodov blagor. Tudi kvaliteta življenja in življenska doba je v teh državah na podlagi javnega zdravstva neprimerno višja od preostalega sveta. Samo v naši nenormalni državi so na oblasti takšni osli, ki se gredo privatizacijo javnega sektorja.
komarec
29. 09. 2011 20.11
Nekateri odhajajo, novi prihajajo.
User408903
29. 09. 2011 18.26
Tudi pri Socialnih demokratih je nekaj socialno čutečih ljudi, samo ti so žal v manjšini in bodo zapustili to barko, na kateri se bo kmalu dogajalo politično kanibalstvo. Socialni demokrati s "sposobnim" Pahorjem na čelu so nas Slovence in prihodnje rodove zadolžili za težke milijarde Evrov in to samo v treh letih. Zato bi bilo prav, da spet spremenijo ime svoje stranke in sicer iz "Socialni demokrati" v "Nesocialni potratneži". Stranka, ki ji ni jasno, da ne moreš porabiti več kot ustvariš, po moje nima kaj iskati v parlamentu....Upam, da jih nekaj mandatov ne bom več videl v vladi.....
Uporabnik113189
29. 09. 2011 18.14
Sucer pa kolikor mi je znano so v SDS-u in SLS-u najbol "pošteni in pravični". V praksi pa je najbolje če se jim izogneš v velikem loku, ker je to zelo koristno za lastno duševno zdravje..
Uporabnik113189
29. 09. 2011 18.09
Justice129.09.2011, 14:01 obstajajo tudi poslanci (sicer zelo redki) , ki vam poštenost in pravičnost še nekaj pomenita. Poštenost in pravičnost. No, ko bi mi le kdo znal razložiti kako se jih da meriti sem za. Mislim, da bi zdravstveni dom vsak normalen gospodar že davno prodal. Na leto prinaša milijon EUR izgube, pa me zanima, kje je tisti junak, ki je pripravljen to izgubo plačevati iz lastnega žepa. Sam bi jim omejil sredstva, pa naj delajo potem kar hočejo, če bi vse pognali v treh mesecih bi jih četrtega poslal domov brez plač..Da se ne bi narobe razumeli, sem za socialno državo, ampak do dogovorjene mere. Če si v zdravsrvu dovolijo zavračati ljudi, ker kao nimajo urejenega osnovnega zavarovanja, prej pa so ga 30 ali 40 let plačevali redno in zdravnika niso potrebovali, mi je za takšne ljudi popolnoma vseeno..
weinheim
29. 09. 2011 18.08
Ampak v naši državi sploh ne bi bilo krize,če ne bi vsi vsepovsod samo polnili svoje žepe.Tako je na občinskih,državnih nivojih, v državnih upravah, v gospodarstvu in vsepovsod samo veze in poznanstva. Kako je možno,da Marta Kos za eno uro predavanaj v petrolu dobi 6.000,00€,za predavanje,ki je skoraj nepotrebno? Vsak dan beremo samo o korupciji,krajah,sumljivih javnih naročilih......in osebno pričakujem od naslednje vlade,da jasno reče NE korupciji.
Tonček Balonček
29. 09. 2011 18.01
Skrajni čas je, če hoče še vleči plačo, da perstopi v SDS ali vsaj SLS! Marinič ne bo kandidiral, mesto je prosto! Ne bo ne prva ne zadnja! In nihče ji ne bo zameril, SDS potrebuje poštene in iskrene, še predsednik s eje spreobrnil, le zakaj bi bilo nerodno ljudem nižjega ranga!
Buena Vita
29. 09. 2011 17.48
LUKO KOPER ONEGAVIJO,GOLJUFAJO KO0T KUGA,VEČ KOT POLOVICO SO ŽE ODDALI SVOJEMU PRJATLU,PRED VEČ KOT POL LETA SEM TO PISALA TUKAJ,SEDAJ PA KANAL A HOČE IMETI GRAN-NOTOZIO,SEDAJ KO JE VSE POKRADENOP,L
Tonček Balonček
29. 09. 2011 17.44
Zdaj bomo pač priča prestopom! Če bi bil Rupel mlajši, bi gotovo spet zamenjal stranko! Gre za šport!