Poslanka stranke Socialnih demokratov Julijana Bizjak Mlakar je danes izstopila iz stranke. Kot pravi, želi s svojim izstopom opozoriti člane stranke in javnost na škodljive procese na področju zdravstva. Med drugim je kot sporna izpostavila prodajo Železniškega zdravstvenega doma Ljubljana in predlog zakona o izvajanju dejavnosti splošnega pomena.

Prejšnji teden je vnovič pozvala premierja Boruta Pahorja, ministra za promet Patricka Vlačiča in ministra za zdravje Dorijana Marušiča, naj ustavijo prodajo železniškega zdravstvenega doma, a ni dobila odgovora. Po njenem mnenju gre za privatizacijo zdravstva, ki spominja na kriminal v smislu škodljivosti za javni interes.
Nasprotuje tudi predlogu zakona o izvajanju dejavnosti splošnega pomena, ki ga je pripravila nekdanja ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, ki po njenih besedah omogoča privatizacijo in komercializacijo vseh javnih zavodov, ki je po mednarodnih izkušnjah v korist elit in ne prebivalstva, saj bi bile storitve na ta način manj dostopne, manj kakovostne in dražje, je dejala. "Čeprav prebivalstvo zakonu nasprotuje, je večina poslancev koalicije glasovala zanj v prvem branju," je dodala.
Povedala je še, da vlada in poslanci SD pogosto ostajajo gluhi za zahteve svojega članstva, potrebe prebivalstva in javni interes, s čimer po njenih besedah omogočajo plenjenje še preostalega javnega premoženja, kar je v nasprotju s programom SD. Dejala je, da je opozarjala na to, vendar pa konkretnega dialoga ni bilo. "Mi naj bi bili socialni in demokrati ter privatizacija javnega sektorja, proti kateri smo se borili ves čas, vsekakor ni socialdemokratski program," je dodala.
Kumer: Izstop je običajno predvolilno vrenje
Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer njen izstop ocenjuje kot običajno vrenje, ki pred volitvami nastane znotraj strank. "Vrenje je še posebej izrazito letos, ko imajo vse politične stranke nizko podporo, hkrati pa se odpirajo neka nova polja in alternative," je dodal. Da je takšno vrenje pred volitvami običajno, po Kumrovih besedah dokazuje, da je med mandatom izredno malo prestopov in izstopov poslancev. "To se vedno zgodi leto ali pol leta pred volitvami," je dejal. Dodal pa je, da je izstop iz stranke stvar vsakega posameznika in njegova svobodna odločitev.

Prepričan je, da ne more držati navedeni razlog Bizjak Mlakarjeve, da je izstopila, ker stranka podpira zakon o izvajanju dejavnosti splošnega pomena. "Po javni predstavitvi mnenj o zakonu smo se na zadnjem sestanku poslanske skupine namreč dogovorili, da zakona v drugem branju ne bomo podprli," je dejal. Dodal je še, da ga je Bizjak Mlakarjeva o izstopu obvestila po elektronski pošti, na telefon pa se mu ni oglasila, tako da ni imel možnosti, da bi se pogovoril z njo. "Ne z namenom, da bi jo poskušal kaj prepričevati, ampak da bi videl, če smo kaj delali narobe in kaj je treba popraviti," je dodal.
Na vprašanje, ali v stranki glede na nekatera zadnja različna stališča, predstavljena v javnosti, obstaja razkol, Kumer odgovarja, da je razkol pretirana beseda. "Jaz bom raje uporabil besedo vrenje, iskanje niš in iskanje sončne lege pod soncem pred volitvami," je zaključil poslanec.
Minister Marušič: Odločitev o prodaji ni v pristojnosti zdravstvenega ministrstva
V zvezi z morebitno prodajo železniškega zdravstvenega doma je minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, zapisal, da odločitev o morebitni prodaji stavbe ni v pristojnosti ministrstva za zdravje. Ne glede na odločitev pristojnih pa si želi, da vsi zdravstveni delavci, ki delujejo v okviru železniškega zdravstvenega doma, še naprej delujejo v okviru javne zdravstvene mreže, je še dodal.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.