30. aprila so v Washingtonu objavili predsedniški ukaz, s katerim so natančno določili podrobnosti ekonomskih sankcij zoper ZRJ, vključno s prepovedjo izvoza programov, tehnologij in tehničnih informacij in servisov. Podjetje Loral Orion je na podlagi konzultacij z ameriškim Ministrstvom za trgovino sklenilo, da je omogočanje satelitske povezave internet ponudnikom z ozemlja ZRJ sporno in je predstavnikom beograjskega Bits.net in crnogorskega cg.yu. napovedalo prenehanje naročniškega razmerja.
Iz podjetja beonet.yu so v svet poslali informacijo o napovedi odklopa Jugoslavije z interneta, potem pa so pripravili še spletno stran . Istočasno je s pomočjo mailing liste Nettime posredoval tudi nekdanji direktor ukinjenega Opennet-a Dražen Pantič in obvestil uporabnike o pogovorih z Labanom, jugoslovanskim predstavnikom Loral Orion-a, ki je potrdil skorajšnji odklop.
Nekaj analiz je pokazalo, da bi bili s takšno potezo nagrajeni ponudniki internet storitev, ki so bližji državi in ki imajo zemeljsko povezavo (državni ptt.yu, ali eunet.yu bratov Karić), na enak način, kot je trajajoči vojaški konflikt popolnoma nevtraliziral oaze upora Miloševićevem režimu. Zanimivo je, da je nekaj tednov po začetku vojne skupina jugoslovanskih nevladnih organizacij opozorila svetovno javnost na posledice morebitnega odklopa Jugoslavije z interneta. Med analitiki vlada mnenje, da je to vplivala na dokončno odločitev Washingtona, da ZR Jugoslavije ne odklopi iz medmrežja.
Apel jugoslovanskih nevladnih organizaciji glede možne izključitve z Interneta