Ob tem je zapisal, da ga veseli, da "so v vsega treh tednih štiri opozicijske stranke uspele doseči tako visoko stopnjo soglasja in da so se poenotili okrog ključnih programskih prioritet nove vlade do volitev 2022".
Programski dokument z vabilom predsednikom treh koalicijskih strank je sicer v skladu z izvirno pobudo, naj se v "koalicijo ustavnega loka enakopravno vključijo vse stranke trenutne opozicije (LMŠ, SD, Levica, SAB), vabilo pa je odprto tudi za DeSUS, SMC in NSi."
Jože P. Damijan ob tem še poudarja, da "Slovenija potrebuje novo, boljšo vlado". SDS očita, da se v času, "ko bi se vse sile morale strniti v boj z epidemijo, zapleta v ideološke bitke, gre v spopad z državnimi institucijami, z mediji in državljani ter neizprosno uničuje naš ustavni red".
Dokument strank, ki želijo "drugačno vlado" pa po njegovem sloni na štirih stebrih: zdravju, solidarnosti, okolju in razvoju, pri čemer je prva prioriteta prvega stebra bolj aktivno ter premišljeno, načrtno in vključujoče soočenje z epidemijo. "V ta namen smo oblikovali posebno delovno strokovno skupino, sestavljeno iz epidemiologinj in epidemiologov in menedžerk in menedžerjev v zdravstvu, ki so skupaj z nami oblikovali program potrebnih ukrepov za bolj učinkovito soočanje z epidemijo ter za čim bolj nemoteno in učinkovito delovanje celotnega zdravstva v času epidemije," je zapisal.
SMC, NSi in DeSUS brez večjega navdušenja nad pobudo
V treh koalicijskih strankah so za STA potrdili, da so vabilo na pogovore s programskim dokumentom, ki ga je Damijan s poslal z mandatom opozicijskih LMŠ, SD, Levice in SAB, prejeli.
Iz SMC so sporočili, da se bodo do vsebine pisma opredelili v doglednem času. "Glede na to, da je podpisnik pisma en sam, upamo, da gre res za skupno akcijo štirih strank," so navedli v odzivu. Ponovili pa so, da se jim zdi čas, ki so si ga opozicijske stranke izbrale za poskus oblikovanja nove večine, neprimeren.
"Ukvarjanje s sabo se nam namreč zdi v razmerah, ko je država v krču zaradi epidemije, najmanj nujno početje, ki lahko počaka na druge čase. Naši napori in misli so zdaj pri ljudeh, ki zaradi zdravstvene in drugih stisk trpijo in od nas pričakujejo dejanja, ne besed," so pojasnili.
Tudi v NSi so poudarili, da je njihov fokus trenutno posvečen reševanju zahtevne zdravstvene in gospodarske situacije, v kateri smo se znašli zaradi koronavirusa. Ker pa je dialog zanje vedno bil in je pomemben del aktivnosti za skupno dobro, se bodo vabilu na pogovor odzvali, so navedli.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je za STA pojasnil, da se bodo Damijanovemu vabilu na pogovore odzvali, a se bodo v DeSUS najprej pogovorili, ali bodo to storili pred strankinim kongresom, ki bo 28. novembra.
Kaj pa pravi javno mnenje ...
V zadnji raziskavi Vox Populi so spraševali tudi, ali bi anketiranci soglašali z morebitnim kandidatom Jožetom P. Damijanom za novega mandatarja, s katerim se dogovarjajo LMŠ, SD, Levica in SAB, ki bi tako prevzel vodenje Koalicije ustavnega loka. S tovrstno namero se je strinjalo 45,8 odstotka vprašanih, 42,1 odstotka pa ne. 13 odstotkov vprašanih je odgovorilo z "ne vem".
KOMENTARJI (1817)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.