Okrog 9.30 je hrvaška policija na območju Dragonje, kjer meja med Slovenijo in Hrvaško še ni določena, aretirala Joška Jorasa. Skupaj z Jorasom so hrvaški policisti odvzeli prostost koprskemu odvetniku Danijelu Starmanu ter sodnemu cenilcu Dejanu Žlajpahu.
Hrvaški policisti prepričani, da so na svojem ozemlju
Policisti so akcijo izvedli med postopkom sodne cenitve škode na Jorasovi posesti v zaselku Mlini na južnem bregu Dragonje, ki jo je odredilo sodišče v Kopru. Cenitev škode so preprečili z besedami, da gre za "hrvaško ozemlje", na katerem sklep koprskega sodišča "ne velja".
Hrvaški policisti so Jorasa med aretacijo odvlekli v poslopje hrvaške mejne policije na začasni nadzorni točki Plovanija, odvetnika Starmana in sodnega cenilca pa so zadrževali na dvorišču Jorasove hiše. Po več kot enournem pridržanju so Jorasa zaradi slabosti izpustili.
Joras se je zatem napotil po pešpoti, saj ni želel prestopiti hrvaškega mejnega prehoda, nakar so ga hrvaški policisti ponovno prijeli. Joras je med prerivanjem zdrsnil v reko Dragonjo, hrvaški policisti pa so se zatem umaknili na svojo stran mejne kontrolne točke. Jorasa, ki se je rešil iz reke, so z rešilcem odpeljali na opazovanje v izolsko bolnišnico.
Posredoval je zunanji minister Rupel
Joras je danes na svoji posesti pričakoval prihod sodnega cenilca gradbene stroke, da bi ocenil domnevno škodo, ki mu jo zaradi neurejene kanalizacije povzroča lastnik bližnjega hrvaškega zabavišča Mulino.
"Hrvaški policisti so slovenskemu sodnemu cenilcu preprečili uradno dejanje, ki ga je odredilo koprsko sodišče," je za 24ur.com povedal odvetnik Starman, ki mu je uspelo med pridržanjem po telefonu priklicati slovensko zunanje ministrstvo. "Izpustili so me na posredovanje slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla," je povedal Starman. Po njegovem mnenju je celotno policijsko akcijo 'zrežiral' lastnik igralnice Mulino, ki naj bi o postopku sodne cenitve dan prej obvestil novinarje.
Zaradi hudournih voda, ki se s parkirišča igralnice ob nalivih zlivajo na Jorasovo dvorišče, na koprskem sodišču poteka civilna pravda. Igralnica Mulino stoji na mejnem območju Dragonje, postavljena pa je bila na podlagi dovoljenj, ki jih je Ljubljančan Urban Cerar pridobil v hrvaških Bujah.
MZZ: Hrvaška skuša prejudicirati mejo
Ministrstvo za zunanje zadeve je hrvaškemu veleposlaništvu v Ljubljani izročilo protestno noto, v kateri je izrazilo "najodločnejši protest zoper opisano hrvaško ravnanje", saj sta bila "oba slovenska državljana ves čas na slovenskem ozemlju".
Poudarilo je, da takšno hrvaško ravnanje pomeni "še eno v vrsti enostranskih dejanj, s katerimi skuša Hrvaška prejudicirati rešitev mejnega vprašanja med Slovenijo in Hrvaško". Takšno hrvaško ravnanje naj bi bilo v nasprotju z obveznostjo spoštovanja stanja na dan osamosvojitve Slovenije, ki izhaja tudi iz Skupne slovensko-hrvaške izjave o izogibanju incidentov.
Ministrstvo za zunanje zadeve je v diplomatski noti izrazilo pričakovanje, da bodo hrvaški državni organi ravnali v skladu z mednarodnopravnimi obveznostmi in evropskimi načeli, ki jih "morajo upoštevati države kandidatke za članstvo v EU" in se vzdržali "vseh dejanj, ki posegajo na državno ozemlje Republike Slovenije".
Zagreb opravičuje incident
Tiskovni predstavnik hrvaškega notranjega ministrstva je za hrvaške medije povedal, da so Jorasa po pogovoru na policijski obmejni postaji izpustili, proti njemu pa bodo vložili "prijavo zaradi poskusa nezakonitega prehoda meje". Ob tem je pojasnil, da so sodnemu izvedencu iz Kopra prepovedali delo na Jorasovi posesti, ker "ni imel dovoljenja za delo na hrvaškem ozemlju".
Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije se je odzvalo na incident in v sporočilu za javnost poudarilo, da so pristojni hrvaški organi ravnali v skladu z zakonom in preprečili poskus nezakonitega prestopa državne meje. Kot so še zapisali, so slovenskemu veleposlaništvu v Zagrebu zato že izročili protestno noto.
SLS bo obvestila Evropski parlament
SLS je v sporočilu za javnost že izrazila zaskrbljenost in ogorčenje ob aretaciji. Ob tem je poudarila, da SLS "ob ponovnem grobem, nezakonitem in neevropskem posredovanju hrvaške policije na slovenskem ozemlju pričakuje odločno reakcijo vseh pristojnih organov slovenske države in internacionalizacijo primera v zaščito slovenskih državljanov, njihove varnosti in imetja". Dodali so še, da so o incidentu obvestili tudi vse slovenske poslance v Evropskem parlamentu.
Poslanska skupina SNS je izrazila ogorčenje zaradi "vdora hrvaške policije na slovensko ozemlje in ugrabitve slovenskega državljana, ki je tudi državljan EU". Po njihovi oceni so Hrvati še enkrat dokazali, da si "ne zaslužijo postati člani EU, saj ne spoštujejo ozemeljske nedotakljivosti sosednjih držav".
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.