Potem ko so mu hrvaški policisti v petek na t. i. evropsko pot postavili štiri velike ovire in mu onemogočili prost dostop na zemljišča na levi strani Dragonje, je Joško Joras na policijsko postajo v Piranu v petek poslal zahtevo, da mu "nemudoma omogočijo prost in varen dostop do osebnega bivališča". Obenem je zahteval, da se mu "zagotovi varstvo, dostojanstvo, varstvo premoženja in vse ostale temeljne pravice in svoboščine" v skladu s slovensko ustavo in zakoni.
Kot v svoji zahtevi pojasnjuje Joras, so mu hrvaški organi v petek na dovozno pot k njegovi hiši namestili "težke in neprevozne ovire - štiri velika betonska cvetlična korita". S tem so mu onemogočili prost dovoz k njegovi hiši na naslovu Sečovlje 1, v kateri poleg njega živita še hči Desire Joras in soproga Olga Mavsar.
Obenem Joras poudarja, da se zaradi tovrstnih dogodkov in pritiskov v zadnjih letih on in njegova družina počutijo močno ogroženi. To po njegovih besedah potrjuje tudi nedavni incident, ko so hrvaški organi "uradni osebi in njemu preprečili neovirano in svobodno upravljanje z njegovim premoženjem". "Ob tem dogodku je prišlo ponovno do oviranja mojega gibanja s strani hrvaških policistov. Pri tem dogodku sem utrpel poškodbe," piše Joras ter poudarja, da so hrvaški policisti ta dejanja izvajali na slovenskem ozemlju in zanje niso imeli nikakršnih utemeljenih razlogov ali pooblastil.
"Ob vsem navedenem opozarjam, da so mi z ravnanjem hrvaških oblasti na teritoriju Republike Slovenije kršene temeljne človekove pravice in svoboščine iz Ustave Republike Slovenije, Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter Mednarodnega pakta o državljanskih pravicah," še piše Joras, policijsko postajo v Piranu pa prosi za pravočasen odgovor na njegove zahteve.
Zadnji incident na Mlinih in slovenska protestna nota
Hrvaški policisti so z Jorasove posesti v Mlinih južno od Dragonje v sredo najprej odgnali sodnega izvedenca s koprskega sodišča, Jorasa, ki je skušal iti po svoji t. i. evropski poti, in njegovega odvetnika Danijela Starmana pa za krajši čas pridržali. Ker je bilo Jorasu slabo in se je celo onesvestil, so ga policisti po dobri uri izpustili, ko je hotel znova po omenjeni poti, pa so ga prijeli še enkrat. Takrat se jim je iztrgal iz rok in padel v Dragonjo.
Slovenski MZZ je nemudoma posredoval pri hrvaških oblasteh in dosegel izpustitev Jorasa in Starmana, na Zagreb pa je naslovil protestno noto zaradi "še enega v vrsti enostranskih dejanj, s katerimi skuša Hrvaška prejudicirati rešitev mejnega vprašanja med državama." Hrvaško ministrstvo za zunanje zadeve in evropske integracije je odgovorilo, da so pristojni hrvaški organi ravnali v skladu z zakonom, slovenskemu veleposlaništvu v Zagrebu pa izročilo protestno noto.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.