Slovenija

Joras gladovno stavka

Zagreb/Ljubljana, 22. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Piranski svetnik Joško Joras, ki so ga v sredo aretirali hrvaški policisti in že prestaja kazen v puljskem zaporu, je začel gladovno stavkati. Zaradi zadnjih incidentov je slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel v Slovenijo povabil hrvaškega kolega Tonina Piculo.

Slovensko zunanje ministrstvo je danes popoldne, sicer po koncu delovnega časa tako na slovenskem kot hrvaškem zunanjem ministrstvu, le prejelo uradno sporočilo o aretaciji piranskega svetnika Joška Jorasa, so potrdili na MZZ.

Odmevi na Jorasovo aretacijo

Aretacija Joška Jorasa odmeva tako na Hrvaškem kot doma. Hrvaški predsednik Stjepan Mesić je Jorasove postopke ocenil kot očitno provokacijo, na katero mora pravna država odgovoriti tako kot to narekujejo zakoni. Jorasovo izobešanje slovenske zastave in napis "To je Slovenija" je primerjal s podobnimi incidenti med vojno na Hrvaškem, ko so se po mestih pojavljali napisi "Ovo je Srbija". Po njegovih besedah je do nedeljskega napada na Jorasa prišlo zaradi tega, ker država ni pravočasno reagirala.

Poslanec opozicijske SDS Miha Brejc je medtem pisal predsedniku političnega odbora Sveta Evrope (SE) Romanu Jakiču in ga pozval, naj v političnem odboru SE sproži razpravo o početju hrvaških oblasti, ki po njegovem mnenju samovoljno določajo mejo in na ozemlju, ki so si ga prisvojile, uveljavljajo svoj pravni red.

Slovenski predsednik Milan Kučan je medtem v odzivu na pripor slovenskega državljana dejal, da takšni hrvaški ukrepi ne prispevajo k izboljšanju odnosov med državama.

Zaradi aretacije so protestirali v SLS, SDS in SNS, obsodila pa jo je tudi piranska županja Vojka Štular.

Civilna družba Slovenije za mejo v Istri (CDSMI) je Jorasa opredelila kot političnega zapornika.

Rupel povabil Piculo na pogovore

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je v četrtek v Slovenijo povabil hrvaškega kolega Tonina Piculo, da bi se pogovorila o odprtih vprašanjih med državama in se dogovorila o načinih za krepitev zaupanja in preprečevanje incidentnih situacij. Povabilo je pomočniku hrvaškega zunanjega ministra Jošku Pari v telefonskem pogovoru predal državni sekretar na slovenskem zunanjem ministrstvu Samuel Žbogar.

Starman: Joras ni prejel sodnikove odločbe

hrvaška policija pred domom Joška Jorasa
hrvaška policija pred domom Joška Jorasa FOTO: POP TV

Potem ko Jorasovemu odvetniku Danijelu Starmanu v sredo ni uspelo navezati stika s svojim klientom, čeprav si je za to v Pulju prizadeval do poznih večernih ur, je v četrtek sklical novinarsko konferenco v Kopru. Na njej je med drugim pojasnil, da je odvzem prostosti Jorasu in prisilno izvrševanje administrativne kazni "kulminacijo pristiska hrvaške države skozi segment pravosodja na slovenskega državljana, ki si je vsa leta prizadeval, da bi njegov dom ostal v mejah Slovenije, kot je vedno bil". Početje hrvaških oblasti je Starman tudi označil kot protipraven odvzem prostosti po 2. odstavku 143. člena kazenskega zakonika RS, za kar je zagrožena zaporna kazen do treh let. Trditve je Starman utemeljil s tem, da Joras ni osebno prejel nobene odločbe sodnika za prekrške na naslov stalnega bivališča.

Odredbo o stalni hišni preiskavi Jorasove hiše, njenih prostorov in družinskih članov je Starman opredelil kot "grozoten precedens", ker je sodnik za prekrške, da bi odstranil slovensko zastavo z Jorasove hiše, izdal nalog, da lahko oziroma morajo policisti policijske postaje iz Buj kadarkoli do 18. avgusta 2004 odstraniti slovensko zastavo z Jorasove hiše. "To ocenjujemo kot element sovražne propagande v smislu 118. člena bivšega kazenskega zakonika nekdanje SFRJ," je dejal Starman.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta