
Predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec se je danes mudil na obisku pri Jošku Jorasu, ki mu je pokazal dokumentacijo o njegovih dolgoletnih borbah za zemljišča na levem bregu reke Dragonje. Erjavec je brez težav prečkal slovensko hrvaški mejni prehod Plovanija–Sečovlje. Na Hrvaško je potoval iz osebnih razlogov, spotoma pa se je ustavil pri Jorasu.
Erjavec meni, da so težave s katerimi se Joras ubada resne in hude. "Danes sem obiskal gospoda Joška Jorasa in sicer zato, ker imamo jutri predsedniki parlamentarnih strank srečanje na temo odnosov Slovenije in Hrvaške. Želel sem iz prve roke izvedeti, s kakšnimi težavami se sooča gospod Joras. Moram reči, da mi je zelo natančno predstavil vso situacijo. Iz dokumentacije, ki mi jo je pokazal, nedvoumno izhaja, da tista sporna zemljišča so slovenska zemljišča. Prepričan sem, da jutri mora politika najti ustrezen način za rešitev njegovega problema. Sicer nisem imel nobenih težav, ko sem šel k gospodu Jošku Jorasu. Tako da v zvezi z mojim prihodom ni bilo nobenih zapletov. Upam, da bomo jutri predsedniki parlamentarnih strank našli ustrezno rešitev, je povedal Erjavec.

Joras je za 24ur.com povedal, da je Erjavca gostil približno 30 minut. Erjavec naj bi se želel pripraviti na jutrišnji sestanek predsednikov parlamentarnih strank. "Erjavec ima hrbtenico. Ne želi v parlamentu delovati le kot statist, temveč dejavno sodelovati v razpravi. Do zdaj je le Podobnik kaj povedal, drugi so le tiščali glavo v pesek. Od jutrišnjega sestanka pričakujem, da bo ta vlada dojela resnost mandata, ki so ji ga podelili slovenski državljani, in bo storila nekaj v obrambo slovenskih interesov in ozemlja,“ je dejal Joras.

Po zadnjih spornih prodajah slovenskih zemljišč občine Buje in hrvaškega ministrstva za kmetijstvo je Joras vložil tožbo zoper Urbana Cerarja, ki je kupil nekaj parcel, prav tistih s katerimi upravlja Joras.
Lastnik slovenskih zemljišč na levem bregu reke Dragonje je slovenski sklad za kmetijska zemljišča, v zakupu pa jih ima Joras. Njegov odvetnik Danijel Starman je povedal, da ima njegova stranka zakupno pogodbo do leta 2012.
Jutri se bodo na sestanku zbrali predsedniki parlamentarnih strank in poslanci narodnih skupnosti. Obravnavali bodo odnose med Slovenijo in Hrvaško. Sestanek je že prejšnji teden sklical predsednik vlade Janez Janša.
'Stranke naj se poenotijo'
Zavod 25. junij je v sporočilu za javnost pozval predsednike parlamentarnih strank, naj se na jutrišnjem sestanku "poenotijo v prizadevanjih za zaščito slovenskega ozemlja, morja, lastnine in državljanov“.

"Zato naj podprejo sprejetje zavezujočih sklepov v Državnem zboru Republike Slovenije, iz katerih bo razvidno, da se o ozemlju in morju, ki je bilo ob osamosvojitvi Slovenije 25. junija slovensko, nima nihče pravice pogajati, niti to ne more biti predmet mednarodne arbitraže ali razsojanja mednarodnega sodišča v Haagu,“ je zapisano.
Zavod je spomnil, da je Slovenija ob osamosvojitvi med drugim nesporno "imela neomejen dostop na odprto morje, obvladovala je celoten Piranski zaliv, zaselke na levem bregu Dragonje in ozemlja na levem bregu Mure, kar je ugotovila tudi podskupina zgodovinarjev in drugih strokovnjakov v okviru vladne komisije za meje“.
"Predsednike parlamentarnih strank tudi pozivamo, naj v vladi in v parlamentu podprejo zadevo za vzpostavitev stanja, kakršno je bilo 25. 6. 1991. Pristajanje na prenos odločanja o slovenskem ozemlju in morju na mednarodno sodišče v Haagu bi bilo v nasprotju z ustavo in tudi 350. členom Kazenskega zakonika RS, saj bi pomenilo kapitulacijo v odnosu do sosednje države in tudi legalizacijo hrvaškega nezakonitega zasedanja vedno večjih delov slovenskega ozemlja in morja,“ so zaključili izjavo za javnost.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.