Slovenija bo imela na podlagi začasnih izidov tokratnih evropskih volitev v novem Evropskem parlamentu tri sedeže v predvidoma spet najmočnejši politični skupini, desnosredinski Evropski ljudski stranki, ter po dva v Stranki evropskih socialistov (PES) in v Zavezništvu liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE). Člani družine EPP bodo predvidoma dva poslanca Slovenske demokratske stranke (SDS) in predstavnik Nove Slovenije (NSi), člana evropskih socialistov bosta poslanca Socialnih demokratov (SD), člana liberalcev pa predstavnika Zares in Liberalne demokracije Slovenije (LDS), kažejo projekcije na podlagi začasnih izidov, ki so jih predstavili v Evropskem parlamentu.
Jo je Pahor 'poceni odnesel'?
O volitvah v Sloveniji so poročali tudi tuji mediji in tiskovne agencije. ''Slovenija je obrnila hrbet premierju Borutu Pahorju,'' se glasi naslov članka v tržaškem dnevniku Il Piccolo, ki je posvečen volitvam v Sloveniji, pa tudi v Bolgariji in Romuniji. ''Uradni rezultati evropskih volitev v Sloveniji potrjujejo zmago največje desnosredinske opozicijske stranke SDS bivšega premierja Janeza Janše, ki je prejela 26,9 odstotka glasov in dobila dva od sedmih evropskih poslancev.''
Agencije Ansa, AP, APA, AFP, Beta, dpa in Tanjug so povzele, da je največ glasov dobila največja opozicijska stranka SDS nekdanjega premierja Janeza Janše, ''ki bo v Evropskem parlamentu zasedla dva do tri sedeže''. Na drugem mestu je koalicijska SD premierja Boruta Pahorja, ki bo v Bruselj poslala dva poslanca. Glede na prve rezultate, bodo po en sedež v Evropskem parlamentu dobile stranke NSi, LDS in Zares.
Francoska AFP in srbska Beta sta povzeli izjavo premierja Pahorja, da zaradi trenutne gospodarske krize ni presenečen nad odzivom volivcev. ''Prepričan pa je, da bo zaupanje v stranko povrnjeno, potem ko bo vlada prešla trenutno krizo.'' Avstrijska tiskovna agencija APA ocenjuje, da jo je levosredinska vlada na volitvah "poceni odnesla. Opozicijska SDS se je namreč izkazala kot daleč močnejša od Pahorjeve SD, vendar pa so levousmerjene stranke osvojile štiri od sedmih slovenskih mandatov v Evropskem parlamentu.'' V posebni vesti je izpostavila, da je stranka NSi dobila 14,7 odstotka glasov in s tem en sedež v Evropskem parlamentu. "Nosilec liste Lojze Peterle je ob tem napovedal vnovičen vzpon stranke, ki je na lanskih državnozborskih volitvah izpadla iz parlamenta."
Italijanska tiskovna agencija Ansa je zapisala, da je bila volilna udeležba v Sloveniji med najnižjimi, izpostavila pa je še uspeh NSi, "ki pred meseci ni uspel preseči petodstotnega volilnega praga in priti v nacionalni parlament". Beta je v prvi vrsti zapisala, da je dovolj glasov za sedež v Evropskem parlamentu zbrala LDS, tako da v Bruselj verjetno spet odhaja Jelko Kacin, dosedanji poročevalec za Srbijo v Evropskem parlamentu. ''Ob rezultatih je Kacin izrazil zadovoljstvo, saj je njegova stranka vsaj za dvakrat podvojila rezultat od zadnjih državnozborskih volitev.''
Srbska agencija je povzela tudi izjavo predsednika SDS Janeza Janše, ki je dejal, da v SDS pričakujejo, da bo vladna koalicija "signal vzela resno, hitreje predlagala boljše protikrizne ukrepe in bo pripravljena tudi bolj prisluhniti vsem, ki imajo še kakšno idejo, in ne mislila, da sami znajo vse". Nemška tiskovna agencija dpa je izpostavila, da bo v Evropski parlament prišla kopica nekdanjih članov slovenske vlade, vključno z nekdanjim premierjem Lojzetom Peterletom in nekdanjim zunanjim ministrom Zoranom Thalerjem.
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.