V nadaljevanju sojenja nekdanjima častnikoma JLA Vladu Trufunoviću in Berislavu Popovu, obtoženima kaznivega dejanja vojnega hudodelstva zoper civilno prebivalstvo junija in julija 1991 v Gornji Radgoni, sta danes pričala sedanji načelnik generalštaba SV generalmajor Alojz Šteiner in nekdanji poveljnik posebne enote Milice Aleš Flisar.
Šteiner, ki je bil med vojno za Slovenijo namestnik poveljnika Teritorialne obrambe (TO) vzhodnoštajerske pokrajine, v Gornji Radgoni pa se je tudi dvakrat pogajal z obtoženim Popovom, je sodišču pojasnil, kakšne so bile linije poveljevanja v TO in dejal, da so teritorialci upoštevali pravila delovanja, za kar je bila osnova ukaz takratnega slovenskega predsedstva.
TO je predvsem branila mesta in barikade, šele v drugi etapi je tudi napadala, JLA pa je delovala ofenzivno in v nasprotju s predpisi, saj nikjer ni bila predvidena naloga, po kateri bi vojska lahko zasedla mejne prehode, je povedal Šteiner. Dodal je, da "blokada mejnih prehodov ni imela zakonske podlage, pač pa so se sklicevali na sklep Zveznega izvršnega sveta, vendar je bilo to mimo zakona".
Po Šteinerjevih besedah je imela JLA ukaz, naj sicer ne začne streljati, vendar pa naj na vsako streljanje odgovori z množičnim ognjem, kar je razvidno iz zaplenjenih dokumentov. Ubita civilista nista imela orožja, tudi ko se je enota Popova vračala iz Gornje Radgone in je imela prost prehod, je porušila dve hiši, tako da je mogoče reči, da je šlo v nekaterih primerih tudi za maščevanje. JLA je uporabila nesorazmerno silo, zlasti ko je šlo za delovanje proti civilnim ciljem, navsezadnje pa je streljala na svoje prebivalce, je še povedal Šteiner in sodišče opozoril na izjave Popova v srbskih medijih, kjer naj bi trdil, da je prav on začel vojno v Sloveniji.
Tudi Flisar, ki je poveljeval pomurski posebni enoti Milice, je potrdil, da je JLA na poti proti Gornji Radgoni močno streljala, čeprav je ni nihče napadel, saj niti niso imeli protitankovskega orožja, pa tudi sicer je bilo po njegovem mnenju delovanje vojske nesorazmerno, ker da je streljala vsenaokrog.
Sojenje ves čas poteka v nenavzočnosti obtožencev, obtožnica pa nekdanjega generalmajorja Trifunovića, poveljnika 32. korpusa v Varaždinu, in polkovnika Popova, ki je med 27. junijem in 3. julijem 1991 vodil 32. motorizirano brigado od Ormoža do Gornje Radgone, kot odgovorni vojaški osebi bremeni, da sta delovala v nasprotju s pravili mednarodnega in vojnega prava, ker nista zaščitila civilnega prebivalstva in objektov, zaradi česar sta umrla dva civilista, povzročena pa je bila tudi velika materialna škoda, prav tako pa nista preprečila ropanja civilnih objektov.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.