Zaradi obsodbe in prestajanja zaporne kazni v zadevi Patria je Janezu Janši državi v četrtek nakazala 43.922,06 evra, in sicer 26.400 evrov glavnice ter dobrih 17.500 evrov zakonskih zamudnih obresti, je poročal portal N1.
Kot dodajajo, gre za delno pripoznan zahtevek, o katerem je okrožno sodišče v Kranju izdalo delno sodbo. To sodišče stori, če tožena stranka še pred koncem glavne obravnave delno pripozna tožbeni zahtevek, kar je država v omenjenem primeru tudi storila.
Omenjeno izplačilo naj bi pomenilo, da se je Janša z delno pripoznanim zahtevkom strinjal, ne pa tudi, da je odstopil od tožbe, v kateri zaradi neutemeljenega odvzema prostosti v trajanju 176 dni izplača odškodnino v višini 900.000 evrov - od tega 100.000 evrov za neupravičeno obsodbo in nezakonito prestajanje zaporne kazni ter 800.000 evrov za poseg v čast in dobro ime. O preostalem delu tožbenega zahtevka in o stroških postopka bo sodišče še odločilo, naslednji narok je že sklican, še pojasnjuje omenjeni medij.
Leta 2014 je bil Janša v zadevi nakupa osemkolesnikov Patria pravnomočno obsojen, a je ustavno sodišče sodbo razveljavilo, primer pa je nato zastaral. Po zakonu so obtoženci in obsojenci, ki na koncu sodnega postopka obveljajo za nedolžne, upravičeni do odškodnine za čas, ki so ga preživeli v priporu oziroma zaporu. Janša je v zaporu na odprtem oddelku preživel 176 dni, med drugim pa se je od tam vozil tudi v službo v DZ.
Prvak SDS je sicer odškodnino terjal tudi od tožilke in sodnikov, ki jim je očital nezakonito delo v procesu Patria. Na koncu pa je Višje sodišče v Mariboru potrdilo sklep, s katerim je Okrožno sodišče v Kranju Janši naložilo, da mora tožilki in sodnikom povrniti stroške pravdnega postopka v višini 30.260 evrov. Sredstva je Janša zbiral tudi na dražbi.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.