V Sloveniji je problematika izgubljenih, zapuščenih in najdenih živali, predvsem psov in mačk, precej pereča, v teh mesecih še posebej, ker se poveča število skotenih mačjih mladičev. Zavetišča so polno zasedena.
Zavetišče Horjul je polno
V zavetišču Horjul trenutno skrbijo za več kot 84 muck in 48 psov, je za 24ur.com povedala Polona Samec, lastnica. Zaradi obremenjenosti, ki je po njenem mnenju povezana tako s kotenjem mačjih mladičev kot s časom dopustov, so prenehali sprejemati mačke. "Brezpogojno ustavljamo sprejem mačk, razen v primeru, ko gre za poškodovane mačke ali ostale primere nujnih sprejemov. Sprejeli bomo zgolj in izključno nujne, torej tiste, ki smo jih po zakonu dožni. Vsem ostalim v skladu z zakonom še vedno zagotavljamo osnovno veterinarsko oskrbo, sterilizacije/kastracije in cepljenje, vendar bodo mački vrnjeni v okolje, kjer so bili najdeni. Zavetišče je polno,“ so zapisali na spletni strani.

Večina mačk je ob sprejemu poškodovanih ali pa gre za sesne mladiče. Kot pišejo, so šli letos daleč čez zmožnosti pri sprejemu mačk. "Ne spomnim se, kdaj smo nazadnje sprejeli klic za posvojitev katere od naših mačk. Pogoji so taki kot vedno: bivanje v stanovanju oz. hiši brez možnosti izhoda ven, kvalitetna hrana in veterinarska oskrba po potrebi. To je vse,“ še dodajajo.
Žverca išče začasne skrbnike
Tudi prostovoljno društvo Žverca iz Škofje Loke zaradi ogromnega števila zavrženih mačjih mladičev prosi za pomoč. Trenutno iščejo začasnega lastnika za brezdomno mucko s petimi mladiči, ki živi na nevarni lokaciji v Škofji Loki, kjer so jo pred časom vrgli iz avta.
"Seveda se opazi porast mačjih mladičev. Vsako leto je isto – zdaj se je začelo in bo grozno. Običajno se obdobje večjega števila mladičev vleče od aprila do septembra, sicer se jeseni začne jesenska runda kotitve, a takrat jih ni toliko kot poleti, ko ljudje računajo, da gredo na dopust, zato se nihče ne odloči za žival,“ je za 24ur.com povedala Zala Prevoršek iz omenjenega društva. Po njenih besedah je glavna težava v tem, da ljudje ne sterilizirajo in kastrirajo svojih živali. Tisti, ki mladiče že imajo, pa ne poskrbijo, da bi zanje našli varne domove: "Ljudje so zmotno prepričani, da bodo živali oddali v dveh dneh, žal pa to ponavadi zahteva več časa in veliko truda." Kot pravi Prevorškova, v društvu Žverca za vse zapuščene živali najdejo dom, le da včasih pri nekaterih traja malo dalj časa. Vedno se pa potrudijo, da živali najdejo dobre domove.
Ker tudi v prihodnosti pričakujejo primere s podobnimi zgodbami, iščejo več zanesljivih in resnih ljubiteljev živali, ki bi bili v skladu s pravili društva Žverca pripravljeni pomagati pri začasnih namestitvah najdenčkov. "Do porabe denarnih sredstev bo za stroške morebitnih dodatnih veterinarskih storitev v celoti poskrbelo naše društvo, po dogovoru pa pomagalo tudi pri financiranju hrane in peska. Za začasno namestitev potrebujete manjši prostor, kamor se namesti najdeno žival ter nekaj vašega časa,“ so zapisali na spletni strani.
Dolžni smo pomagati ...
Izgubljena oz. zapuščena žival je vsaka, ki ob sebi nima svojega skrbnika, to velja tako za pse kot tudi za mačke. Z njimi se morajo po službeni dolžnosti in zakonodaji ukvarjati Veterinarska uprava RS in njeni uradni veterinarji, center za obveščanje, policija in njeni policisti na terenu, zavetišča za živali, veterinarsko-higienska služba, občinski uradniki ... pa tudi mi, piše Jana Pahovnik za portal mojpes.net. "Poškodovani živali smo po zakonu dolžni pomagati, kot če bi šlo za poškodovanega človeka. Zato pozivamo vse, da se ne obračate stran, če kje vidite poškodovano žival, temveč ji pomagajte, kot to narekuje zakon in vaša vest. Prav tako smo dolžni ukrepati ob vsaki najdbi živali, ki ob sebi nima skrbnika.“

Kaj storiti ob najdbi mladička?
Pahovnikova svetuje tudi, kako ukrepati ob najdbi mladičkov. "Dudar" oz. sesni mladič je tisti, ki ni sposoben jesti sam. Nekateri začnejo jesti oz. poskušati drugo hrano sami že od 18. dne dalje, vsi pa od tretjega tedna in pol starosti. Sesni mladič je torej tisti, ki ni sposoben pojesti trdnejše hrane od mleka ali npr. keksolina brez pomoči stekleničke oz. naravne mame.
Mačje in pasje "dudarje" pogosto najdemo zavezane v vrečah in odvržene ali pa gre za mladiče poginule mačke ali psice. Tedaj moramo poklicati za pomoč in nasvete najbližjega veterinarja, obvestiti pristojno zavetišče in/ali občino. Več nasvetov si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.