Pravosodni minister Aleš Zalar je dejal, da noče ničesar prehitevati in ne bo ničesar napovedoval, na novinarsko vprašanje, ali je mogoče, da bi po jutrišnjem sestanku, na katerem bosta tako premier Borut Pahor kakor tudi generalna državna tožilka Barbara Brezigar, ostala na položaju tako on kot tudi tožilka, pa je odgovoril, da o tem dvomi. "Vsi odgovarjamo za svoja ravnanja in vsak, ki stori napako, mora za to nositi posledice," je povedal minister in zopet ponovil, da je sestanek namenjen razčiščevanju dejstev, kaj bo za tem, pa za zdaj ne želi ugibati. Povedal je še, da naj bi se sestanka udeležila tudi višja tožilka in hkrati vodja specializiranega oddelka v skupini državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala Branka Zobec Hrastar, ki je 22. februarja podala odstopno izjavo, ravno zaradi domnevno spornih posegov Brezigarjeve.
Že pred tem je premier povedal, da od petkovega sestanka z generalno državno tožilko in pravosodnim ministrom pričakuje, da bodo na njem ugotovili dejstva. Potem bo po njegovem tudi lažje presojati, kaj je bilo prav in kaj ne. "Vsi pa se strinjamo, da moramo za kakršno koli odločitev imeti prepričljive argumente," je dejal Pahor.
Janša: Govori se o zborovanju pred parlamentom
Danes pa je predsednik SDS Janez Janša na tiskovni konferenci povedal, da bi bila razrešitev Brezigarjeve kaplja čez rob. Po njegovem mnenju se bo javnost na to morebitno potezo odzvala, vsaj sodeč po pismih, ki jih dobiva njegova stranka. Dodal je tudi, da krožijo pozivi posameznikov in nekaterih organizacij civilne družbe o zborovanju pred parlamentom, o protestih, o tem pa naj bi bil obveščen tudi premier Pahor.
Po njegovih besedah so nastopi direktorja policije Janka Gorška vse bolj tragikomični in potrjujejo sum, da se skuša zadevo Baričević pomesti pod preprogo. To je po njegovem tudi eden razlogov za željo po razrešitvi Brezigarjeve. Prepričan je, da gre pri predvideni zamenjavi za očiten interes po tem, da vladna koalicija popolnoma obvlada vse organe preiskav in pregona. Kot je pojasnil na današnji novinarski konferenci, je ta interes še posebej razpoznaven v ravnanju "najmanjše strančice v tej vladni koaliciji, ki si želi neposredno obvladati vse represivne resorje in institucije".
Golobič: Neodvisno delovanje tožilstva zadnja skrb SDS
Predsednik vladajočega Zaresa Gregor Golobič pa meni, da vlada ne more mimo dejsta, ob katerem ne bi ukrepala, če pa je minister ugotovil, da je generalna državna tožilka kršila zakon in ustavo. Glede Janševe izjave, da bi lahko razrešitev izzvala proteste, pa je povedal, da je stranki SDS neodvisno delovanje tožilstva zadnja skrb. Opozoril je, da SDS generalne državne tožilke "ne razume kot garanta pravne države, neodvisnosti in profesionalnosti tožilstva, pač pa kot nekoga, ki ga mora varovati zaradi svojih strankarskih interesov". To je po njegovih besedah očitno tudi iz nastopov, ki kažejo "zaskrbljenost nad tem, da bi tožilstvo morda v večji meri zagotovilo ažurnost postopkov in profesionalnost pristopa". Sicer je Golobič zadovoljen z napovedanim sestankom med Brezigarjevo, Zalarjem, Pahorjem in Zobec Hrastarjevo.
Zamenjavo Brezigarjeve sicer zahtevajo v LDS in Zaresu, medtem ko v SDS po besedah njenega predsednika menijo, da bi njena zamenjava pomenila uvedbo policijske države.
Koalicija bo obstala
Ob tem je zavrnil ugibanja o morebitnem razpadu koalicije in oblikovanju tehnične vlade s SDS, če bo Barbara Brezigar ostala generalna državna tožilka. "Vse, ki imajo te skrbi, naj razveselim z novico, da so odvečne," je dejal.
Pri odločitvi glede morebitne razrešitve Brezigarjeve gre po besedah Pahorja za političen in ne sodni postopek, zato morajo biti po njegovem argumenti za odločitev še posebej prepričljivi. Sam sicer meni, da tudi pravniki o zadevi ne bodo nikoli imeli enotnega mnenja.
"Vsekakor je prepričljivost vlade zame v tem primeru pomembna, ker gre za zaupanje ljudi, da ravnamo v korist avtoritete institucij, ki jih vodijo ljudje, o katerih odloča vlada," je še dejal.
Premier se namerava v petek sestati na skupnem sestanku z Zalarjem in Brezigarjevo, na katerem bi razčistili vsa dejstva glede neposrednega komuniciranja Brezigarjeve s policistom specializiranega oddelka državnega tožilstva. Zalar namreč meni, da je bilo omenjeno komuniciranje nezakonito, Brezigarjeva pa, da je bilo nujno za pravočasno in zakonito delo tožilstva.
KOMENTARJI (363)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.