Čeprav so pri nastajanju zakona sprva sodelovali tudi zdravilci, so nad zadnjo različico zakona, ki ga je ministrstvo za zdravje poslalo v državni zbor, razočarani. Med njimi je tudi znan mariborski bioenergetik in doktor alternativne medicine Vasilij Šimek. "Želeli smo, da slovensko zdravilstvo postane del zdravstenega sistema, zakon pa je pripravljen tako, da nas izključuje iz družbe," je za 24ur.com povedal predsednik Društva zdravilcev Slovenije Šimek.
Zakon naj bi zaščitil uporabnike zdravilskih storitev, hkrati pa prinesel prednosti tudi za zdravilce.
"Sama sem po poklicu zdravnica, vendar menim, da nadzora ne morejo izvajati zdravniki konvencionalne medicine, ki o zdravilstvu nimajo pojma ali pa imajo o njem predsodke," pravi upokojena zdravnica Milena Plut Podvršič, sicer akupunkturistka, bioenergetičarka in refleksoterapevtka.
Zakon gre po Šimekovem mnenju "celo tako daleč, da v enem od členov določa, kaj naj bi bilo bio-polje."
V poslanski razpravi je predlog naletel na številne pomisleke. Poslanke in poslance zlasti moti popolno ločevanje zdravilstva od uradne medicine ter uporaba termina 'zdravilstvo' namesto 'komplementarna' in 'alternativna medicina'.
Zakon bo mnoge zdravilce potisnil v ilegalo
"Mnogi zdravilci, tudi jaz, smo se šolali v tujini, ker v Sloveniji to ni bilo mogoče," pravi Šimek. "Vendar s tem zakonom tovrstno izobraževanje, v kar smo vložili ogromno svojega denarja, ne bo priznano. Kdo pa je gospodom zdravnikom, ki so zdaj v politiki in so soustvarili ta zakon, plačal njihovo šolanje? Seveda mi vsi davkoplačevalci."
Šimek je ogorčen nad dvoličnostjo uradne medicine in je prepričan, da bo zakon mnoge zdravilce potisnil "v ilegalo". Tako so nekateri zdravilci že napovedali, da se bodo preselili v tujino in tam sprejemali slovenske bolnike.
Pripombe na zakon o zdravilstvu so posredovali tudi zdravniki iz Zdravniške zbornice. Po mnenju zbornice ni dovolj, da zakon predpisuje, da mora zdravilec v primeru, ko ugotovi znake akutne bolezni ali poslabšanje kronične bolezni, predlagati medicinsko zdravljenje in to zavesti v zdravilski dokumentaciji. Tako naj bi zdravilci "uporabniku storitev nemudoma predlagali obisk pri zdravniku." Zdravniška zbornica se tudi ni strinjala, da bi se Zdravilska zbornica financirala iz javnih sredstev.
Cilj zakona o zdravilstvu naj bi bila po trditvah ministrstva za zdravstvo "ureditev do sedaj neurejenega področja". Tako naj bi zakon določil vrste zdravilstva, izvajalce zdravilstva, način opravljanja zdravilske dejavnosti, poenotil izobrazbo, licenciral registrirane zdravilce v Zdravilski zbornici.
Državni zbor je z večino glasov za nadaljnjo obravnavo podprl predlagani zakonu o zdravilstvu, ki ga je v državni zbor poslala vlada.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.