Le hitremu posredovanju gasilcev in drugih pristojnih služb gre zahvala, da sredina prometna nesreča v predoru Trojane ni zahtevala žrtev. Nesreča se je končala z lažjimi telesnimi poškodbami. Reševalci so pet ljudi zaradi zastrupitve z dimom prepeljali v bolnišnico.
Zdaj pa poglejmo, kako so se odrezali vozniki, ki so se v trenutku nesreče znašli v predoru. Posnetki Darsovih nadzornih kamer kažejo, da se vozniki požvižgajo na cestnoprometne predpise. Vozili so vzvratno, čeprav je takšno ravnanje strogo prepovedano.
Ali jih bo policija kaznovala?
Mnogi so ob ogledu posnetkov v šoku komentirali, da bi nevestne voznike morala kaznovati policija. Kamere so jih posnele, policija naj ukrepa! Toda stvari niso tako preproste. Na policijo smo naslovili vprašanje, ali bodo ukrepali zoper kršitelje.
Tiskovni predstavnik ljubljanskih policistov Vinko Stojnšek je za 24ur.com povedal, da bo policija zoper kršitelje ukrepala, "če bodo ugotovljeni (oz. se javili) oškodovanci (npr. voznik, ki je bil zaradi vzvratne vožnje drugega voznika ogrožen ...). Samo posnetki (kamer Darsa) ne zadostujejo za ukrepanje policije.“
Dejstvo pa je, da s posnetkov Darsovih nadzornih kamer ni mogoče razbrati registrskih oznak vozil.
Kaj se je zgodilo s cisterno?
Če v gorečem predoru vidimo cisterno, ali lahko vozimo vzvratno in se tako poskušamo rešiti? "Na posnetkih se vidi, da je bila tam ena cisterna, toda ni bila udeležena v nesreči. Cisterna je obvozila vozila, ki so trčila, in je šla enostavno naprej skozi predor,“ je za 24ur.com povedal Janko Požežnik, poveljnik Poklicne gasilske enote Celje. Povedal je, da je voznik cisterne očitno dobro upošteval varnostno razdaljo, tako da se je brez težav izognil nesreči. "Tam je bilo vozilo, ki bi lahko bilo podobno cisterni, toda gre za vozilo, ki je prevažalo živalske odpadke,“ je še dodal. Povedal je, da moramo tudi v takšnem primeru upoštevati naslednja navodila: vozilo s ključi parkiramo ob skrajni desni rob, nato pa bežimo v nasprotni smeri ognja.
Ali so gasilci imeli težave z vozniki?
Požežnik je dejal, da so na slovenskih avtocestah in predorih največja težava prav vozniki. "Intervencijske službe ne morejo gladko priti na kraj dogodka. Tudi v sredinem primeru smo imeli težave. Težava je v tem, da bi ljudje kar naprej še vozili, čeprav signalizacija kaže, da to ni mogoče. Potem naredijo dve, tri, štiri ... kolone in tako ovirajo intervencijska vozila," je bil do voznikov kritičen poveljnik celjskih gasilcev. Dodal je, da so vozniki nedisciplinirani, saj ne upoštevajo navodil in se ne ustavijo. Vozniki morajo paziti tudi, kje bodo vozilo ustavili, saj morajo pustiti prosto intervencijsko pot.
"Ko se zgodi nesreča v predoru, je osnovno načelo, da rešujemo življenja in ne avtomobilov! Vozilo s ključi pustimo in bežimo peš iz predora. Naši gasilci bodo vozila odstranili, ko bodo razmere to dovoljevale. Če se bomo peljali vzvratno, lahko naletimo na nekoga, ki ne upošteva signalizacije in pelje naprej. Tako pride do novih možnosti za tragedije. Lahko bi se tudi vhod v predor zamašil. Več stvari je, zakaj ne voziti vzvratno," je razložil Požežnik.
Kako ravnati v primeru požara v predoru?
Večina voznikov je v sredo ravnala brezglavo in v strahu. Videli so, da se proti njim vali gost dim, zato so se odmikali. Toda nihče od teh voznikov ni pomislil, da bodo z vzvratno vožnjo morda povzročili novo prometno nesrečo. Še več, gasilci bi lahko obstali pred vhodom v predor, saj bi jim pot ovirala množica vozil, ki rine vzvratno. V predoru pa bi ponesrečenci zaman čakali na gasilce.
Vaše vozilo je zagorelo v predoru: Če je le mogoče vklopite varnostne utripalke in vozilo odpeljite iz predora. Pri tem nikoli ne obračajte ali vozite vzvratno. “Če to ni mogoče, vozilo zapeljite v odstavno nišo ali pa ob skrajni desni rob vozišča. Ugasnite motor, ključ pa pustite v ključavnici za vžig. Takoj zapustite vozilo,” piše na Darsovi spletni strani. Pokličite reševalce, uporabite SOS telefon. Sami lahko gasite le začetni požar. Če ga ne morete pogasiti, se odmaknite in zapustite predor skozi izhod v sili. Če je treba, nudite prvo pomoč poškodovanim.
Če boste predor zapustili brez vozila, pustite ključe v ključavnici za vžig. Le tako lahko gasilci ali reševalci po potrebi umaknejo vaše vozilo. V predoru so nameščeni gasilni aparati, s katerimi lahko vozniki pogasijo manjše požare. Z dvigom gasilnega aparata sprožite tudi varnostni mehanizem, ki predor takoj zapre za ves promet.
Zagorelo je vozilo pred vami: Do gorečega vozila imejte veliko varnostno razdaljo. Vklopite utripalke, vozilo pa poskušajte umakniti v odstavno nišo. Če to ni možno, svoj avtomobil umaknite ob skrajni desni rob vozišča. Takoj zapustite vozilo.
Dars opozarja, da sta prepovedana polkrožna obračanja in vzvratna vožnja. Motor ugasnite in ključ pustite v ključavnici za vžig. S pomočjo SOS telefona pokličite reševalce. Če kdo potrebuje prvo pomoč, pomagajte. Sami lahko gasite le začetni požar. Če ga ne morete pogasiti, zapustite predor skozi izhod v sili.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.