Premierka Alenka Bratušek je na srečanju z opozicijo predstavila predlog proračuna za prihodnji dve leti. Opozicijski poslanci SLS in NSi tudi po srečanju ostajajo kritični. Opozicijo je zanimalo vprašanje sredstev za odpravo plačnih nesorazmerij – šlo naj bi za 170 milijonov evrov. Poslanec NSi Matej Tonin se sprašuje, ali to pomeni takoj rebalans, finančni minister Uroš Čufer zagotavlja, da se bo "potrudil", da ga ne bo.
"Pričakujem, da bo proračun na vladi v ponedeljek sprejet takšen, kot je pripravljen, razen če notri najdemo večjo napako, a zaenkrat je ne vidim," je po srečanju dejal Čufer.
Bratuškova je po Toninovih pojasnilih na srečanju dejala, da naj bi šel dogovor v smeri znižanja plač v javnem sektorju za isti znesek.
Minister verjame, da bodo kakšni novi ukrepi, a ob tem je poudaril, da z rebalansom "zgubijo" tri mesece dela, samo za to, da vse skupaj obrnejo. "Če se bo le dalo, novega rebalansa v celem naslednjem letu ne bo," je še dejal Čufer.
SDS se srečanja ni udeležil, SLS kritičen
Poslanci SDS se sicer srečanja niso udeležili, je pa vodja poslancev SDS Jože Tanko dejal, da gre verjetno za "postopek amortizacije" težav, ki se dodatno pojavljajo pri načrtovanju proračuna za leto 2014.
Prvak SLS Franc Bogovič pa je dejal, da je zastonj kazati na nekdanjo ministrico Irmo Pavlinič Krebs in druge v vladi leta 2010, zgodba pa kaže tudi na to, kako se aktualni notranji minister Gregor Virant loteva teh zadev. Spomladi, ko je imel ključno nalogo na področju javnega sektorja, je zmogel napor, da se je pri štirih milijardah evrov odhodkov za 37 milijonov evrov zmanjšala ta zadeva. Zdaj pa imamo 170 milijonov bremen iz preteklosti, je dejal.
Bogovič je po srečanju izrazil prepričanje, da proračunska politika te vlade ni primerna, ob čemer izpostavlja zlasti obremenitev gospodarstva. Kot je dejal, ni dobil odgovora na vprašanje, kako to, da se kljub novim zadolžitvam za leto 2015 predvideva manj obresti kot za leto 2014. Ta izračun so mu danes obljubili.
Sicer pa je SLS izrazil pripravljenost po sodelovanju, saj je nujno, da koalicija in opozicija sedeta skupaj in pripravljata ukrepe za izhod iz krize. Predsednica vlade je po Bogovčevih besedah povedala, da razmišlja o t. i. družbenem dogovoru. Bogovič upa, da ga bodo lahko Slovenci sklenili sami in da bo to čim prej.
Na očitke SLS in NSi, da gre pri proračunu za kapitulacijo Slovenije oz. da se pobira le ne področju davkov, je minister Čufer odvrnil, da so časi težki in da je zaskrbljenost na mestu. "Mislim, da je daleč od kakršne koli kapitulacije, ampak je prvi korak, ki smo ga naredili v proračunu. Sledili bodo še vsi ostali, ki jih je treba narediti, da se država končno stabilizira," je dejal.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.