Morda je k dobremu jesenskemu pridelku pripomoglo tudi vreme z obilico padavin in dokaj visokimi temperaturami – prva polovica letošnjega septembra je bila namreč med petimi najtoplejšimi od začetka meteoroloških meritev.
In če so ekstremni vremenski pojavi poleti opustošili polja po vsej Evropi zaradi česar napovedujejo višje cene hrane, je jesen slovenske gozdove napolnila z gobami, krošnje dreves pa so polne jabolk in hrušk.
Polne košare jurčkov, lisičk ...
Če se spomnimo na stari slovenski rek, po dežju seveda rastejo – gobe. In letošnja gobarska sezona je vsekakor odlična, česar se še posebej veselijo vneti nabiralci, ki množično romajo v slovenske gozdove.
Izjemno bogat je tudi letošnji pridelek buč. Z njihovim gojenjem se ukvarja tudi Sandi Savnik iz Bizeljskega, sicer magister ekonomskih in poslovnih ved. Pravi, da pri gojenju ne dodaja nobenih kemikalij za boljšo rast, saj želi "realno sliko narave". Buča bi lahko z raznoraznimi kemikalijami in gnojili zrastla veliko večja in bi imela še več kilogramov, a to se mu zdi nesmiselno. Poslal nam je nekaj slik svojih buč velikank:
V vinogradih so se letos trgatve začele rekordno zgodaj, predvsem zaradi toplega avgusta in maja. Začeli so z zgodnjimi sortami, kot sta sivi pinot in chardonnay, in nadaljevali z malvazijo in rumenim muškatom. Strokovnjaki pa napovedujejo tudi kakovostno trgatev in odlično letino, tudi po količini.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.