Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek se je v prvem delu današnjega delovnega obiska na Obali seznanil z delom inšpekcije za ribištvo. Pridružil se je posadki čolna ribiške inšpekcije in si ogledal njeno delo na terenu.
"Mislim, da smo lahko danes na lastne oči vsi videli učinkovitost in uporabnost tega plovila," je dejal Podgoršek po obisku na inšpekciji. Plovilo je zelo dobro opremljeno za izvajanje svojih nalog v slovenskem morju, je ocenil.

Podgoršek se je seznanil tudi z razmerami v slovenskem ribištvu
V primerjavi z lanskim letom je bil letošnji ulov precej slabši od lanskega, a je po ministrovih besedah tudi precej primerljiv z ulovom v letih 2017, 2018 in 2019. Ministra veseli podatek, da se je v lanskem letu končno dvignila količina izlovljenih rib v slovenskem morju, saj je izlov znašal okoli 150 ton.
"Seveda z zaskrbljenostjo spremljamo razmere na slovenskem morju, vendar tudi ribiči sami izpostavljajo, da je to del naravnih fluktuacij samih količin rib. Pričakujemo bistveno boljšo jesen, tudi po izkušnjah ribičev pričakujemo, da bi bila letošnja letina zelo primerljiva s prejšnjimi leti, kar se samega izlova tiče," je bil optimističen minister. Letos pričakuje, da bodo ribiči ulovili okoli 110 do 120 ton rib.

Dogovarjanja s Hrvaško še potekajo
Kot je pojasnil Podgoršek, trenutno sicer potekajo pogovori za možnost lova v izključni ekonomski coni na Hrvaškem. Skupaj z ministrstvom za zunanje zadeve pripravljajo sporazum glede samih načinov spremljanja samega lova, v intenzivnih pogovorih so tudi s hrvaško stranjo. Podgoršek pričakuje, da bi v jesenskih mesecih ta dogovor lahko dosegli in upa, da bodo do konca leta prve ladje že zaplule v to območje. A kot je ob tem opozoril, je ta časovnica izjemno nepredvidljiva.
Interes za dogovor po Podgorškovih besedah obstaja na obeh straneh, Slovenija pa ima pri tem tudi pravno podlago za lov v izključni ekonomski coni. Vse ribiške flote EU lahko namreč lovijo tudi v izključenih ekonomskih conah, je pojasnil. Del dogovora zajema opremo, del pa tudi vrste rib, ki jih v določenem trenutku lahko lovimo.

Nove investicije in sestanek z ribiči
Predstavil je tudi nekaj investicij na področju ribištva. Posebej je izpostavil nekaj milijonov vredni investiciji v pristanišči v Izoli in Seči. Na ministrstvu računajo, da bodo velik del teh investicij še v letošnjem letu zaključili. Pri tem je po ministrovih pojasnilih pomembno tudi učinkovito črpanje sredstev ribiškega sklada.
Število slovenskih ribičev zaenkrat sicer ostaja konstantno. Po podatkih ministra ne beležijo večjih nihanj. Glede pomoči ribičem sprememb po zagotovilih ministra ni pričakovati. Za dodatni dve leti podaljšujejo možnost odškodnin zaradi poškodb oziroma motenj pri samem lovu na delu slovenskega morja, ki je za Hrvaško sporen.
Želijo urediti tudi odprta vprašanja glede orad in škod v školčiščih. V tem delu želijo po Podgorškovih besedah spremeniti zakonodajo, tako da bi lahko v nekaterih ekstremnih okoliščinah izvedli tudi izreden izlov. S spremembo zakonodaje nameravajo začeti takoj po predsedovanju. Minister se je tudi sestal s predstavniki morskih ribičev in jim predstavil aktualne vsebine in aktivnosti ministrstva na področju ribištva, tudi v luči vodenja Sveta EU. Ribiči so ministru predstavili stanje na področju ribolova, izkušnje in nekatere ovire s katerimi se soočajo. Z ministrom so razpravljali tudi o predlogih za izboljšanje položaja ribičev in boljšega podpornega okolja za delo na morju oziroma predpisov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.