Minister za zdravje Andrej Bručan in direktor podjetja Soča Oprema Bojan Bokalič sta podpisala pogodbo o dobavi in montaži 18 operacijskih miz s pripadajočo opremo za Onkološki inštitut in še štiri slovenske bolnišnice.
Pogodba je vredna 336 milijonov tolarjev in je bila podpisana kljub revizijskima zahtevkoma neizbranih ponudnikov, kar je omogočila na zadnjem parlamentarnem zasedanju pred počitnicami sprejeta zakonodaja s področja revizije postopkov javnega naročanja. Nova ureditev namreč določa, da se lahko postopek javnega naročanja v izjemnih primerih, ko bi zahtevek za revizijo in ustavitev postopka lahko povzročila ogrožanje življenj ali zdravja ljudi, nadaljuje.
Na podlagi ugotovitve, da bi bilo v nasprotnem primeru lahko ogroženo zdravje ljudi, je tako v skladu z novo zakonodajo k predlogu ministrstva za zdravje za nujno nabavo operacijskih miz najprej podala soglasje vlada. Zadnji korak k podpisu pogodbe pa je sledil ta teden s sklepom Državne revizijske komisije, da se odpravi začasno zadržanje postopka oddaje javnega naročila.
Minister je tako lahko podpisal pogodbo, mize naj bi bile v bolnišnicah jeseni. Po ministrovih zagotovilih gre za kakovostne operacijske mize, na katerih se lahko enostavno, nemoteno in strokovno izvajajo predvideni operacijski posegi, poleg tega so mize cenovno najbolj konkurenčne. Vse aktivnosti v zvezi z javnim naročilom so po njegovih besedah ves čas potekale v skladu z veljavno zakonodajo.
Tožba v vsakem primeru?
Državna revizijska komisija pa bo morala v naslednjih dneh odločiti še o revizijskih zahtevkih neizbranih ponudnikov Medicoengineeringa in Sanolaborja. Ministrstvo je v prvi fazi njuna zahtevka zavrnilo kot neutemeljena, zdaj čakata na odločitev revizijske komisije, ki se ji 15-dnevni rok za sprejetje odločitve izteče sredi tega meseca. Od njene odločitve pa je odvisno, kakšni bodo nadaljnji koraki Medicoengineeringa in Sanolaborja.
V slednjem so sicer napovedali, da bodo odškodninsko tožbo zagotovo vložili zaradi prejšnjega razpisa, na katerem so bili že izbrani za dobavo operacijskih miz, a je nato Državna revizijska komisija odločitev ministrstva za zdravje razveljavila. Kot pravijo v Sanolaborju, krivda v tem primeru ni bila njihova, ampak na strani naročnika.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.