Obrambno ministrstvo je zavrnilo prevzem prvih vozil 8X8. To je storilo na podlagi podrobnih pregledov devetih vozil, kjer so izvedli potrebne teste, vključno s testiranjem oborožitve ter preverjanjem skladnosti vozil s pogodbenimi določili. Zaradi odstopanj od pogodbenih določil je bil kakovostni prevzem neuspešen. Izvajalca so zato pozvali, da pomanjkljivosti popravi, šele nato bo ministrstvo spet začelo s prevzemom vozil. Na obrambnem ministrstvu opozarjajo, da neuspešen kakovostni prevzem ne pomeni prekinitve pogodbe, temveč zahtevo po natančnem upoštevanju določil pogodbe glede kakovosti vozil 8X8.
Domnevno zastarela oprema in napovedana revizija
To pa še ni vse. Zaradi nakupa vozil 8X8 se obrambnemu ministrstvu obeta revizija. Sklep o začetku revizijskega postopka o nakupu oklepnikov 8x8 bo pravnomočen prihodnji petek, če se obrambno ministrstvo ne bo pritožilo. Tiskovni predstavnik ministrstva Aleš Sila za zdaj nima informacij, da bi se nameravali na sklep pritožiti, ''vendar bo potrebno počakati'', je pojasnil za 24ur.com. Na obrambnem ministrstvu so po njegovih besedah imeli že veliko revizij, takšnih in drugačnih, ''in ponavadi so se vedno opravile''.
Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je namreč v sredo podpisal sklep o začetku revizijskega postopka javnega naročila o nakupu 135 oklepnikov Patria AMV 8x8 v skupni vrednosti 278 milijonov evrov, ki ga je opravil bivši obrambni minister Karl Erjavec. Na ministrstvu za obrambo so sklep prejeli včeraj, rok za pritožbe pa poteče osem dni po vročitvi. Tako bo verjetno sklep o reviziji pravnomočen že prihodnji petek. Takrat bodo tako na računskem sodišču kot na ministrstvu pripravljeni tudi o vsebini povedati kaj več.
Na obrambno ministrstvo smo sicer naslovili tudi nekaj vprašanj, povezanih s kakovostjo in starostjo opreme 'novih' oklepnikov. Po dokumentu, ki smo ga objavili včeraj, je slovenska vojska namreč ugotovila, da želi finska Patria dobaviti oklepnike s staro opremo. Na ministrstvu pa o tem nikakor ne želijo govoriti. Sila je dejal, da ''ta vprašanja ne bodo ostala brez odgovorov, ampak malo je potrebno počakati''. Ministrstvo je nedavno dobilo novo vodstvo, ministrica Ljubica Jelušič pa se mora najprej seznaniti s projektom 8x8.
''V tem trenutku še ne moremo konkretno odgovoriti na posamezna vprašanja glede projekta SKOV 8x8. Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič se zdaj intenzivno seznanja s celotnim projektom. Vsekakor pa bo, po proučitvi projekta, s svojimi mnenji in odločitvami celovito seznanila tudi javnost,'' so zapisali na ministrstvu. Kot je še pojasnil Sila, naj bi se to zgodilo v kratkem, natančnega datuma pa ni mogel podati.
Da so navedbe iz dokumentov resnične, pa je danes za Pop TV potrdil vodja logistike finskega obrambnega ministrstva. Stare naj bi bile oborožitvene postaje, saj naj bi jih v Patrii dobili iz finske vojske, in to rabljene, saj so bile že vgrajene v vozila in so jih nato odstranili zato, da so jih lahko poslali v Slovenijo. Finski predstavnik je potrdil tudi, da so termovizijske kamere stare štiri leta, kar piše tudi v dokumentu.
SLS zahteva preklic pogodbe
Oglasila se je tudi stranka SLS, ki od vlade zahteva, da zaradi pomanjkljivosti v izpolnitvi pogodbe s strani Patrie takoj odstopi od pogodbe in zahteva povrnitev za morebitne že izplačane kupnine. "Po mnenju SLS je finska Patria kršila pogodbo s tem, ko je Sloveniji dostavila domnevno nove oklepnike, ki pa se kot taki niso izkazali, saj so na testiranju bile vidne različne pomanjkljivosti in iztrošenost,“ so zapisali v sporočilu za javnost.
Podpirajo tudi odločitev računskega sodišča RS o začetku revizijskega postopka javnega naročila, s katerim je bil opravljen nakup oklepnikov. Upajo, da bo tako 'predvolilna' zgodba o Patrii morda končno dobila epilog in krivca za "nepremišljeno in nesmotrno trošenje državne blagajne".
Wiitakorpi na prostosti
Medtem ko se v Sloveniji ukvarjamo z domnevno zastarelo oborožitvijo in napovedano revizijo, pa je finska policija iz pripora izpustila nekdanjega prvega moža Patrie.
Jorma Wiitakorpija so po desetih dneh pripora izpustili, je povedal producent v aktualno-političnem uredništvu finske javne televizije YLE Matti Virtanen. Po njegovih besedah je finska policija ocenila, da bo policijska preiskava trajala do aprila, nato gre zadeva v roke tožilstvu. ''Kdaj se bo nato začel sodni proces, pa ne vem," je dejal.
Wiitakorpi je osumljen podkupovanja in industrijskega vohunjenja pri prodaji 135 Patriinih oklepnikov Sloveniji. Vpletenost v koruptivna dejanja je ves čas zanikal, kljub temu je sredi avgusta nenapovedano odstopil z direktorskega mesta in položaj predal Heikkiju Allonenu. Finska televizija YLE pa je nato konec avgusta poročala, da je Patria za pridobitev posla s Slovenijo izplačala za 21 milijonov evrov podkupnin slovenskim predstavnikom. Med njimi naj bi bil celo tedanji slovenski premier Janez Janša, ki pa je to odločno zanikal.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.