Obrambno ministrstvo (Mors) kupuje 12 ameriških lahkih oklepnikov humwee, in to v tajnosti, v današnji izdaji piše časnik Dnevnik. Konkurenco pa je pri tem ministrstvo Ljubice Jelušič izločilo, saj nakup poteka v tajnosti, brez javnih razpisov ali zbiranja ponudb.
Na ministrstvu pravijo, da zakonodaja EU omogoča nakup vojaške opreme brez razpisa. Vendar pa je v zadnjem času EU uveljavila predpise, ki od držav zahtevajo, da tudi pri nakupih vojaške opreme, če je le mogoče, zagotavljajo konkurenco. Računsko sodišče s primerom še ni seznanjeno, zato njegov predsednik Igor Šoltes nakupa še ni mogel komentirati, vendar pravi, da načeloma mora biti vsaka poraba javnih sredstev izvedena v skladu z veljavno zakonodajo – Zakonom o javnih naročilih.
Humveeji tudi brez razpisa
Za nakup 12 novih humveejev so se odločili, "ker jih Slovenska vojska nujno potrebuje in predstavljajo z vidika dopolnitve tovrstne vojaške opreme najnižji strošek, zagotavljajo kompatibilnost z dosedanjim voznim parkom in servisiranjem vozil ter so v danih razmerah najzanesljivejši postopek realizacije", piše v sporočilu za javnost ministrstva za obrambo. Spominjajo, da ima SV 30 tovrstnih vozil, vsa pa so trenutno v uporabi.
Po navedbah obrambne ministrice Ljubice Jelušič je nakup omenjenih lahkih oklepnih vozil tudi najbolj racionalen, glede na to, da bi jih namenili za misijo Slovenske vojske v Afganistanu, kjer se soočajo z velikimi težavami zaradi iztrošenosti sedanjih vozil. Zamenjava teh vozil z drugim tipom pa ne bi bila smotrna. "Ni mogoče imeti različnih vozil v istih operacijah za iste naloge," tudi zaradi problema vzdrževanja in servisiranja, je v telefonskem pogovoru poudarila ministrica.
Sistem vlada – vladi
Nabava pa bi tekla po sistemu "vlada-vladi" in ne preko javnega razpisa. Ministrica je poudarila, da so se za tovrsten način nakupa hummerjev odločili tudi zato, da bi se izognili posrednikom. Poleg tega gre v tem primeru tudi za znan postopek – sodelovanje z vlado ZDA –, ki je zelo nadzorovan, pa tudi zanesljiv tako glede dobav kot natančnosti pri cenah, je poudarila ministrica.
Kot pojasnjujejo na Morsu, naročila s strani ene vlade drugi vladi v zvezi z dobavo vojaške opreme uporablja večina držav članic EU. In čeprav nova direktiva EU iz avgusta lani ureja naročanja na področju obrambe in varnosti in oži izjeme med javnimi razpisi, pa so vendarle možne tudi izjeme v zvezi z naročili s strani ene vlade drugi v zvezi z dobavo vojaške ali občutljive opreme ipd. Zato na Morsu zavračajo navedbe Dnevnika, da se "izogibajo objavam obrambnih naročil na portalu Evropske obrambne agencije".
Zanikajo tudi navedbe časnika, da skrivajo ocenjeno vrednost nakupa vozil. Na Morsu poudarjajo, da cene vozil od ameriške vlade še niso dobili. To naj bi bilo znano marca, ko bodo dobili odgovor na povpraševanje.
Pričakujejo sicer, da bo cena nižja od redne nabave, saj v sistemu "vlada-vladi" običajno velja, da se vojaška oprema dobi praktično po isti ceni, kot nabavlja prva vlada, torej bi v tem primeru morali dobiti hummerje po ceni, kakršno za njih plačuje ameriška vojska. Je pa res, da o ceni, ki bo ponujena, ne bo pogajanj, ampak jo bo mogoče le sprejeti ali pa ne, so povedali na Morsu.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.