
Prvopodpisani pod predlog novele zakona o obrambi, poslanec Zaresa Franco Juri pričakuje, da se bo obrambna ministrica Ljubica Jelušič javno opravičila predlagateljem novele zaradi izrečenih besed na četrtkovi seji parlamentarnega odbora za obrambo. V pismu, ki ga je naslovil na ministrico, ji očita, da je bila do poslancev žaljiva.
Juri se odziva na izjavo Jelušičeve, da so določbe novele zakona o obrambi veliko ponižanje za vlado, zlasti če to ponižanje pride iz koalicijskih vrst. "Z velikim začudenjem opažam, da na svojevrsten in neprimeren način pojmujete parlamentarno demokracijo ter odnos med zakonodajno in izvršilno oblastjo," piše koalicijski poslanec.
Opredelitev predloga novele zakona kot "ponižanje za to vlado" je po njegovem mnenju nesprejemljiva. Kot dodaja, je nesprejemljivo tudi ministričino "podcenjevanje poslancev in njihove vloge. Spomniti vas želim, da smo koalicijski poslanci to vlado, in tudi Vas, kot ministrico za obrambo, potrdili v državnem zboru in da imamo vso pravico in dolžnost vladi pomagati z dobrimi predlogi." Ministrici sporoča, da je to, kar si je dovolila, v "resnici ponižujoče tako za vlado kot za parlament in parlamentarno demokracijo. Je tudi precedenčno, saj takih okarakterizacij nekega zakonskega predloga ni bilo nikoli slišati iz ust obrambnih ministrov demokratične Slovenije."
Po poslančevih besedah ima ministrica pravico izraziti mnenje o zakonskih predlogih poslancev in tudi imeti do njih odklonilno stališče na podlagi vsebinskih argumentov. Vendar je izjava Jelušičeve do poslancev žaljiva, saj predlagateljem pripisuje namen, ki ga nimajo, in ki ne izhaja iz vsebine predloga. Zato pričakuje, da se bo predlagateljem novele javno opravičila.
Predlog skupine koalicijskih poslancev predvideva soglasje državnegai zbora k napotitvam vojakov na misije. Jelušičeva je v včerajšnji razpravi med drugim pojasnila, da z dokumentom zmanjšujejo ambicije, zapisane v resoluciji leta 2004. Kljub gospodarskim težavam se država po njenih besedah ne bo odrekla ustrezni stopnji lastne obrambne sposobnosti, pripravljenosti za varovanje svoje države in ustrezni stopnji avtonomnosti na obrambnem področju.
Ambicije pri številu vojakov se zmanjšujejo iz v letu 2004 predvidenih 14.000 pripadnikov na 10.000 pripadnikov Slovenske vojske, od tega 8000 pripadnikov stalne sestave in do 2000 pripadnikov pogodbene rezerve. Predvidena je tudi vojaška strateška rezerva.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.