Nekdanji obrambni minister Karl Erjavec in nekdanji načelnik Generalštaba Slovenske vojske Albin Gutman sta na ljubljanskem okrajnem sodišču prebrala svoja zagovora glede obtožb nevestnega dela v službi v postopku nakupa oklepnikov Patria. Očitke iz obtožnih predlogov sta v zagovorih vnovič zavrnila.
Erjavčev odvetnik je po obravnavi povedal, da sta sta bila zagovora Erjavca in Gutmana dokaj obsežna, natančna in da sta pomenila "negacijo očitkov, ki so navedeni v obtožnem predlogu". V nadaljevanju je sodišče začelo z branjem dokaznih listin, na naslednjem naroku pa bo zaslišalo obrambno ministrico Ljubico Jelušič in načelnika Generalštaba Slovenske vojske Alojza Šteinerja.
Emil Zakonjšek, odvetnik Albina Gutmana, je pojasnil, da je zaslišanji omenjenih predlagal, ker se bo sodišče v začetku omejilo na obtožbo o tem, da naj bi nastala materialna škoda. Obramba namreč meni, da te ni bilo.
Erjavec je po sojenju za medije povedal, da je na sodišču ponovil, da je obtožni predlog neutemeljen, da ni kršil predpisov ali zakonov in da ni nastala nobena škoda.
Erjavec: Sistemska tehnika se ne more sprijazniti z dejstvi
Poudaril pa je, da je na obravnavi doživel presenečenje, saj mu je višja državna tožilka Branka Zobec Hrastar izročila sklep, da je bila ovadba Sistemske tehnike proti njemu v zvezi z zlorabo uradnega položaja v isti zadevi zavržena. Kot je opozoril nekdanji obrambni minister, tudi kazenski postopek v zvezi z nevestnim delom v službi teče prav na podlagi ovadbe Sistemske tehnike. "To pomeni, da se Sistemska tehnika kot neizbran ponudnik ne more sprijazniti s tem, da so dali slabšo ponudbo," je dejal.
Ob tem pa je izpostavil tudi mnenje strokovnega sodelavca obrambnega ministrstva Erika Kopača, ki ga je poslušal na današnji obravnavi. Kot je dejal, gre za krovni dokaz državnega tožilstva za nevestno delo Erjavca.
Ob tem je poudaril, da je bil šokiran, ko je iz tega strokovnega mnenja izvedel, da je Slovenija "spremenila svojo strategijo glede udeležb na mirovnih misijah". Kopač namreč v tem mnenju pravi, da bo Slovenija odslej vojake pošiljala "v bojne operacije zelo visoke intenzivnosti" in da zato potrebuje 56 30-milimetrskih topov. Če bi bilo to res, bi bilo po besedah Erjavca treba zagotoviti še dodatnih 50 milijonov evrov za nadgradnjo oklepnikov.
"Mislim, da je škandalozno, da iz strokovnega mnenja izvemo, da se je spremenila slovenska doktrina, in sicer v tem smislu, da bodo odslej očitno slovenski vojaki hodili v misije, kjer bodo sodelovali v vojnih spopadih, kjer bi bile lahko tudi žrtve," je opozoril. Povedal pa je, da te doktrine sam ne pozna.
Spet je zatrdil, da so nabavljena vozila primerna. Nenazadnje jih je ministrstvo doslej prevzelo in plačalo že 28, je še dejal Erjavec. "Brez teh vozil tudi ni nadaljnjega razvoja Slovenske vojske."
Gutman poteka sojenja danes ni komentiral, tudi mnenje o strokovnem mnenju Erika Kopača je zadržal zase.
'Obtožba je politična'
Erjavec je sicer že pred obravnavo dejal, da je samo v Sloveniji mogoče, da je nekdo političen obraz leta, hkrati pa je tudi obtožen. Prepričan je, da ljudje vedo, da je obtožba proti njemu zaradi nevestnega dela v službi pri nakupu oklepnikov finske Patrie politična. Pričakuje tudi, da se bo to na koncu tudi izkazalo.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.