
Pred kaverno z oltarjem pod Mrzlim vrhom so v spomin na padle med Soško fronto danes že enajstič priredili slovesnost z mašo. Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je v govoru poudarila, da je bilo Posočje nekoč kraj, kjer so si ljudje iz vse Evrope stali nasproti kot sovražniki, danes pa je simbol miru in skupnega sožitja.
Po besedah Jelušičeve je prva svetovna vojna s svojo močjo ideologije in imperijev uspela v Posočju zbrati ljudi iz vse Evrope ter postaviti nasproti kot velike sovražnike. Ob tem je poudarila, da so se na Soški fronti bojevali predstavniki vseh narodov, ki so sodelovali v prvi svetovni vojni, Slovenci pa so se borili tako na italijanski kot na avstro-ogrski strani.
Mašo med slovesnostjo je vodil glavni vojaški kaplan Jože Plut, kar je po besedah Jelušičeve posebnost, saj maše običajno vodijo domači župniki. Kot je pojasnila Jelušičeva, je Plut med mašo postregel s podatkom, da je na italijanski strani kot vojaški kaplan služil Angelo Giuseppe Roncalli, ki je pozneje postal papež Janez XXIII.
Ministrica se je v svojem govoru spomnila tudi druge svetovne vojne. V Posočju je namreč delovala tudi Gregorčičeva brigada, ki je ravno med 19. in 20. avgustom 1944 doživela eno največjih izgub.
Jelušičeva je še pojasnila, da so kaverno izkopali madžarski vojaki, ki so Mrzli vrh, sicer obrambno črto avstro-ogrske in italijanske vojske, branili. V kaverni stoji tudi manjša kapelica, saj, kot je pojasnila, so tiste ranjence, ki so imeli možnosti preživetja, pošiljali z žičnico v dolino, tiste, za katere upanja ni bilo, pa so zdravili v kaverni. Žrtve so tukaj preštevali v tisočih, je še dodala ministrica.
V spomin na pretekle dogodke so se današnje slovesnosti udeležili tudi vnuka in pravnuk majorja Diendorferja, ki je na Mrzlem vrhu poveljeval in je tudi naročil gradnjo kaverne. Iz Madžarske so na slovesnost prišli predstavniki vojaških muzejev, ki se ukvarjajo s prvo svetovno vojno. Spregovorili so tako o majorju Diendorferju kot o 46. polku madžarske vojske, ki se je boril na Mrzlem vrhu.
Na slovesnost so prišli tudi podpredsednik državnega zbora Vasja Klavora, kobariški, tolminski in bovški župan, načelnik generalštaba Slovenske vojske Alojz Šteiner, vojaški ataše Ruske federacije ter predstavniki držav, ki so sodelovale na fronti.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.