Prvak SNS, Zmago Jelinčič, ki ga je konec junija Svet Evrope (SE) do konca življenja izključil zaradi azerbajdžanske afere, trdi, da gre za poskus diskreditacije na osnovi lažnivih podatkov, ter, da ni na noben način izključen niti nima nobene prepovedi vstopa v prostore te organizacije.
Spomnimo, da je konec junija Svet doživljenjsko izključil 14 nekdanjih članov Parlamentarne skupščine Sveta Evrope (PS SE) zaradi vpletenosti v t.i. azerbajdžansko afero in jim prepovedal pravico do vstopa v SE in PS SE.
"To je gonja proti meni in moji stranki. Sploh ni res, da nimam več vstopa v Svet Evrope. Na strani 12 in 13, kjer so navedeni vsi tisti, ki nimajo več vstopa v to porganizacijo, v njene prostore, mene namreč ni," je na tiskovni konferenci zatrjeval Jelinčič in se pri tem skliceval na dva meseca star dokument.
A kaj ko obstaja novejša, junijska različica, v kateri je navedel tudi Jelinčič. A tega dokumenta ni želel komentirati: "Jaz ne vem, kakšne dokumente imate vi, jaz imam uradni dokument /.../ z dne 24. aprila 2018." Pri svojih besedah in aprilskem dokumentu vztraja tudi, ko mu novinarji na tiskovni konferenci jasno pokažejo omenjeni dokument, datiran 29. junij letos.
A Jelinčič vidi zaroto drugje: "A so po komandi naših levih gospodov to naredili, ne vem, možno tudi to. Dejstvo je, da se čudne stvari dogajajo tudi na Svetu Evrope."
Jelinčič vseskozi trdi, da je spornih 25.000 evrov dobil s prevodom knjige Ukana, a uradno o tem prevodu ni nič znanega. Na vprašanje, ali je omenjeno knjigo mogoče videti pa odgovarja: "Pokličite v Azerbajdžan." Prav tako ne želi povedati, ali je knjigo prevedel sam ali katera tretja oseba.
Sicer pa to ni prva Jelinčičeva afera. Že leta 1975 je bil obsojen, in tudi zaprt, zaradi kraje muzejskega orožja. Sodili so mu, in ga oprostili, zaradi bombnega napada, vpleten je bil v strelski obračun in še bi lahko naštevali.
Neodvisna preiskava ugotovila, da je Jelinčič deloval v prid Azerbajdžana
A prav v junijskem dokumentu je jasno zapisano, da je neodvisna preiskava ugotovila, da je Jelinčič julija leta 2012 prejel 25.000 evrov od enega od britanskih podjetij, ki so bilo vpleteno v primer "pralnica". S tem je bil vzpostavljen sum, da je deloval v prid Azerbajdžana pri opazovanju volitev. Jelinčiču so očitali, da o zadevi ni podal pisnega odgovora, kot so to od njega zahtevali preiskovalci, niti ni odgovoril na pismo, ki mu ga je poslal vodja odbora in ni podal nikakršnih komentarjev.
Jelinčič pa sedaj trdi, da ni dobil nobene zahteve od te organizacije, da bi podal kakršnokoli pisno pojasnilo, kaj se je dogajalo, in pojasnil, da ga sedem let ni bilo v parlamentu. "Morda je ta organizacija res pošiljala kakšne zahteve, vendar ne meni," je dodal.
Pravi, da je prejel dva dopisa, a da sta bila smešna in žaljiva, spremljalo pa naj bi ju opozorilo, da če nanje ne odgovori, bodo razumeli, da vse skupaj ignorira. Med drugim so ga spraševali, ali je dobil od azerbajdžanske vlade kakšno navodilo, kako mora govoriti, in ali mu je azerbajdžanska oblast še kaj dodatno plačala. "Odgovoril sem jim, da na tako nesramna in ponižujoča in žaljiva vprašanja ne bom več odgovarjal," je dejal.
Brglez o primeru že 15. maja obvestil vlado
Jelinčič je prav tako povedal, da je primer v Državni zbor prišel že pred junijskimi volitvami, na katerih se je SNS uspelo ponovno uvrstiti v parlament. Takratni predsednik DZ, Milan Brglez, naj bi o primeru 15. maja obvestil vlado, ministrstvo za pravosodje, za finance, za notranje zadeve in za javno upravo, urad za preprečevanje pranja denarja, vrhovno državno tožilstvo in komisijo za preprečevanje korupcije, "naj oni povedo, kaj je s tem, in naj sprožijo postopke".
V javnosti pa se je afera po Jelinčičevih besedah pojavila kmalu za tem, ko mu je premier, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar na sestanku zagrozil "Zmago, pazi, kaj govoriš, da se ne bo kaj zgodilo".
Cerar je v torek sicer dejal, da je bil po pregledu gradiva obveščen, da tega obvestila niso neposredno prejeli. "Je pa dejstvo, da je poslanec že sankcioniran zaradi tako hudega korupcijskega škandala. Rekel bi, da je to zelo slabo sporočilo za slovensko politiko. Je pa tako, da vsak poslanec v takem primeru mora vedeti, kaj storiti, če se kaj takega zgodi. Jaz bi že vedel, kaj storiti," je ob tem dejal Cerar.
KPK od Jelinčiča zahteva pojasnila
Na afero se je odzvala tudi Komisija za preprečevanje korupcije. Ta je že pred leti preverjala Jelinčičevo premoženjsko stanje. Napovedali so, da bodo Jelinčiča pozvali k pojasnilu glede spornih 25.000 evrov, ki jih je konec julija 2012 dobil od britanskega podjetja Metasstar Invest.
Ob tem pa Protikorupcijska komisija opozarja, da sta integriteta poslancev in Državnega zbora RS znova okrnjeni. Komisija sicer že vrsto let poziva DZ k sprejemu kodeksa etike, ki bi natančneje določal pravila njihovega vedenja ter krepil njihovo integriteto ter integriteto institucije, ki jo prestavljajo. A od predsednikov DZ naj bi vedno znova prejemali odgovore, s katerimi prelagajo odgovornost za pripravo kodeksa etike na naslednjo sestavo Državnega zbora.
In dodajajo, da se je nujnost sprejema kodeksa etike znova pokazala z azerbajdžansko afero. Kljub strogim obtožbam in sankcijam s strani Sveta Evrope pa novoizvoljeni slovenski poslanci Jelinčiča imenujejo v delovna telesa, celo na mesto podpredsednika odbora za zunanjo politiko, ki obravnava problematiko, ki se nanaša tudi na mednarodno pravo in mednarodne pogodbe.
Transparency International poziva k sprejetju kodeksa etike
Tudi organizacija Transparency International Slovenija (TI Slovenija) ob razkritju sankcij opozarja na pomanjkanje ustreznih mehanizmov za sankcioniranje neetičnih ravnanj poslancev Državnega zbora. Novega predsednika DZ, Mateja Tonina, so že pozvali k sprejetju kodeksa etike za poslance in poslanke. Zapisalo so,da je sankcija s strani mednarodne institucije resen signal, ki bi poleg odziva pristojnih organov terjal tudi premik med poslanci.
"K sprejetju kodeksa se je večina poslancev prejšnjega sklica zavezala z Zavezo za boj proti korupciji (tudi vaša stranka), a obljuba ni bila izpolnjena. Zato vas prosimo za stališče, ali podpirate sprejetje kodeksa etike DZ," so še zapisali.
Zadevo obravnava tudi Specializirano državno tožilstvo
Specializirano državno tožilstvo je v začetku maja policiji poslalo natančne in podrobne usmeritve za preverjanje morebitnih sumov storitve korupcijskih kaznivih dejanj zoper dve fizični osebi. Zaradi interesa predkazenskega postopka in varstva osebnih podatkov pa več informacij o tem ni znanih.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.