Po srečanju s predstavniki NSi se je z relativnim zmagovalcem parlamentarnih volitev in prvakom SDS Janezom Janšo sestal tudi predsednik SNS Zmago Jelinčič. Slednji o vsebini pogovorov ni želel govoriti, je pa potrdil, da sta z Janšo govorila o programu, o koalicijski pogodbi pa je prezgodaj govoriti, to bo namreč aktualno takrat, ko se bo sestavljala vlada. Obenem pa je zatrdil, da je sodelovanje SNS v koaliciji z Janšo dogovorjeno že dlje časa.
Kot je dejal, bo za naslednje poteze v povolilnem dogajanju treba počakati na to, kaj bo storil predsednik LMŠ Marjan Šarec, ki je kot drugouvrščeni na volitvah v preteklih tednih vodil intenzivna pogajanja o oblikovanju koalicije s še petimi strankami. Med njimi je bila poleg SD, SMC, SAB in DeSUS tudi NSi, ki pa je v ponedeljek sporočila, da se iz pogajanj umika, Šarec pa nato svojih nadaljnjih korakov še ni razkril.
'Šarec bi bil talec vseh ostalih'
Po Jelinčičevem mnenju bi bilo Šarcu težko oblikovati vlado z omenjenimi šestimi strankami. Četudi bi mu takšno vlado uspelo sestaviti, bi bil talec vseh ostalih, je prepričan prvak SNS.
Janša mora svoj odgovor sporočiti do četrtka
Janši, ki je na junijskih volitvah s svojo SDS prejel največ glasov, je sicer predsednik republike Borut Pahor kot prvemu pripravljen ponuditi mandat, s čimer ga je prejšnji teden tudi uradno seznanil. Dogovorila pa sta se, da ga Janša o odločitvi o tem, ali kandidaturo sprejema ali ne, uradno seznani najpozneje do četrtka do 14. ure.
Rok za sklenitev prvega kroga iskanja mandatarja, v katerem ima kandidata pravico predlagati predsednik republike, se sicer izteče v ponedeljek.
A kot kaže, prvič v zgodovini Slovenije relativni zmagovalec volitev ne bo sprejel ponujenega mandata za sestavo vlade. Janša je Pahorju namreč že pisno sporočil, da nima dovolj podpore. Mesec in pol po volitvah pa slabo kaže tudi pri drugouvrščenemu Marjanu Šarcu.
Vsi tako zdaj bolj ali manj čakajo, roki pa neusmiljeno tečejo. Kot kaže, se bo drugi rok iskanja mandatarja pričel šele prihodnji petek, ko se bo parlament seznanil s Pahorjevim obvestilom, da kandidata za mandatarja v prvem krogu nima. Prav tako naj se v drugem krogu stališča, kar se tiče sodelovanja z Janšo, ne bi sremenila. Na enakih stališčih kot LMŠ, naj bi - kljub mamljivim ponudbam - vztrajali tako Alenka Bratušek, Dejan Židan, Miro Cerar, kot Karl Erjavec, zato obstaja precejšnja možnost, da Janša tudi v drugem krogu ne bo imel zadostne podpore.
KOMENTARJI (309)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.