Dan po incidentu je predsednik SNS Zmago Jelinčič razlagal, da gre za politično motiviran napad, ki je povezan z njegovim delovanjem, ker je "proti biciklistom in tem, ki kradejo denar". Da je po vsej verjetnosti tudi posledica izrečenih besed, ne zanika, a jih tudi ne umika. "Poglejte, jaz sem politik. Politik ima pravico do svojega stališča, do svojega mnenja. Zakaj bi moral odgovarjati za to? A nismo v demokratični državi?" se je spraševal v oddaji 24UR ZVEČER, kjer so ga soočili s predstavnico sindikata Mladi plus Teo Jarc.

"Gre za prvi teroristični napad pri nas," vztraja. "Povedati moram, da sem govoril z znanci iz Compagnies republicaines de securite (SRC) iz Francije in so rekli, da je ta napad tipičen teroristični napad, kakršne poznajo v Franciji. Najprej vržejo v okna steklenice z odpadnim oljem, potem pa še eno majhno molotovko čez in takšnega požara ni mogoče ugasniti. Tu so zgrešili okna. Tisti, ki je to pripravil, je v bistvu zločinec, terorist," je dejal. SRC je varnostni oddelek francoske policije, ki ga še največkrat vpokličejo za nadzor množic in umiritev neredov. Škode naj bi bilo za 70 tisočakov.
Izvedel bom, kdo stoji za tem, je še dejal politik, "zagotovo pa gre to iz leve politične provenience, iz tistih, ki naj bi jih jaz užalil, ko sem povedal samo resnico in tistih, ki jih zdaj boli, ker ne bodo več dobivali denarja za nič dela".
"Jaz seveda obsojam kakršno koli nasilje, kakršna koli kriminalna dejanja, res pa je, da ste užalili dva milijona ljudi, niste užalili samo levice," se je na to odzvala Tea Jarc iz sindikata Mladi plus. V sindikatu so nad Jelinčičevem razglabljanju o delomrznežih, ki da ne bi smeli dobiti državnega denarja, ogorčeni. Jelinčič, ki - tako Jarčeva - ni delal razlike, ko je dejal, da je "narod glup", zdaj pravi, da je užalil le tistih "100 tisoč ljudi, ki so na sociali, ki od države dobivajo denar za nič dela".
Na vprašanje, zakaj je torej podprl zakone, ki so denarno pomoč med korono omogočili in ki jim, po lastnih besedah sodeč, očitno nasprotuje, pa je odgovoril, da je podprl kompleks zakonov, da pa je imel pripombe.
Prav glede tega, kdo dela in kdo je delomrznež ter čigav denar so ljudje dobili, so se v razgreti in z ene strani mestoma tudi nespoštljivi debati najbolj kresala mnenja. "Morda niso sami krivi, da so izgubili delo. Vsi, ki delamo, plačujemo prispevke, ravno za primer brezposelnosti. To ni vaš denar," je poudarila Jarčeva. Dodala je, da sindikat Mladi plus pomaga mladim brezposelnim, da vstopijo na trg dela "ravno zato, da jih ne boste vi oklicevali za lenuhe, ki so prisesani na mamin hladilnik, in zato da bodo plačevali davke", na kar ji je Jelinčič vrnil s trditvijo, da obrtniki po vsej Sloveniji zaman iščejo delavce.
Jelinčič: NPU je treba 'spucat'
Odmevajo tudi besede o NPU, ki jih je Jelinčič prav tako izrekel za omenjenim kavarniškim omizjem. Po njegovem bi bilo treba Nacionalni preiskovalni urad 'spucat', očistiti, ker da so tam ljudje, ki jih je nastavila nekdanja notranja ministrica Katarina Kresal. "To je odraz te vlade, ki želi politično kadrovati, ki želi na ključne funkcije nastaviti svoje ljudi ravno zato, da ne bodo oni preiskovani, zato da bodo še naprej lahko izvajali korupcijo, zato da si bodo podredili celotno krizo lastnim interesom," je komentirala Jarčeva.
Zanimivo, Jelinčič je v zadevi Baku preiskovanec prav tega organa, ki bi ga najraje ukinil. "To se bomo pa še pogovarjali, kako, zakaj in na kakšnih osnovah. To je protizakonito, kar delajo, in je treba urediti tole zadevo. Takšen NPU nima v eni moderni državi kaj delati, imamo organe, ki lahko prevzamejo njihovo delo. Imamo tožilstvo, imamo specializirano tožilstvo, kjer so usposobljeni ljudje, na NPU pa niso usposobljeni."
Jelinčič naj bi od vlade v Azerbajdžanu takrat kot član parlamentarne skupščine Sveta Evrope prejel 25 tisočakov, da bi glasoval proti poročilu, kritičnem do razmer v tej državi. Zagovarja se, da je denar dobil za prevod knjige v ruščino, ki potem ni nikoli izšla, česar pa izvor denarja ne potrjuje. Zaradi korupcijske afere so ga dosmrtno izključili iz Sveta Evrope.
Čeprav je bila ves čas pogovora k omizju obrnjena kamera, Jelinčič trdi, da ni vedel, da snemajo in da bo proti avtorju posnetka - to je TOP TV - vložil tožbo.
KOMENTARJI (395)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.