Prepričljivo zmago Danila Türka nad Lojzetom Peterletom so komentirali številni slovenski politiki. Svoje navdušenje nad Türkovo zmago pa je izrazila tudi slovenska pevka Helena Blagne.
Golobič: Volivci niso naivni
Glasovi za Türka so glasovi za drugačno, svežo politiko, je po objavi vzporednih rezultatov drugega kroga predsedniških volitev povedal predsednik stranke Zares Gregor Golobič, ki je podpirala Türkovo kandidaturo. Volivci niso naivni in razmišljajo s svojo glavo, je poudaril Golobič. Po njegovem mnenju so namreč volivci Türka nagradili za stanovitnost in verodostojnost, ki je bila v tem primeru ključna.
Türk tako po njegovih besedah ni bil pripravljen žrtvovati principov, da bi dobil kakšen glas več. "Tu je bil Türk absoluten favorit, medtem ko na drugi strani ni bilo tako. Nasprotno, v trenutku, ko jim je začelo kazati slabo, so opustili prejšnjo govorico, vendar gre tukaj tudi za opustitev načel in temeljno neverodostojnost," je prepričan Golobič.
V politiki moraš po njegovem prepričanju vztrajati na enakih principih, ko ti gre dobro in ko ti gre slabo. Enako moraš delovati v opoziciji in koaliciji. To je po njegovih besedah lekcija letošnjih predsedniških volitev.
Pahor: Nisem hotel ponoviti Peterletove napake
Rezultati so sporočilo, da se negativna kampanja ne obrestuje in jo ljudje zavračajo, je po objavi rezultatov povedal predsednik SD Borut Pahor. Sporočilo, da si ljudje želijo sprememb, je po njegovih besedah pomembno tudi za prihodnje leto, ko bodo na vrsti parlamentarne volitve.
Peterle je s svojo odločitvijo, ko je stranke desne sredine postavil pred dejstvo, po mnenju prvaka Socialnih demokratov dosegel, da so ga bile stranke desne sredine prisiljene podpreti. "Vendar ves čas niso čisto s srcem sodelovale pri njegovi kandidaturi,“ ocenjuje Pahor.
Ob tem je spomnil, da je bil sam pred enako skušnjavo, da stranko postavi pred dejstvo glede kandidature. "Odločil sem se, da Peterletove napake ne ponovim," je še dodal Pahor. Odločitev, da so v SD namesto Pahorja v predsedniško tekmo skupaj s strankama Zares in DeSUS poslali anonimno osebo in zmagali, je Pahor označil za najbolj drzno v zadnjem času. "Sedaj imamo čvrsto stranko za prihodnje leto, kar je prav tako pomembno," je še povedal Pahor.
Bajuk: Izide je treba spoštovati
Predsednik NSi Andrej Bajuk je dejal, so v stranki pričakovali tesen izid in Peterletovo zmago, kljub temu pa nad izidom niso pretirano razočarani. "Volivci so se pač tako odločili in to je treba spoštovati. Danilu Türku čestitam za izid in mu želim vse dobro," je dejal Bajuk.
V imenu NSi se je Bajuk Peterletu zahvalil "za vse, kar je naredil dobrega za slovenski narod in slovensko državo, predvsem pa za to, da se je izpostavil in dal na voljo svoje izkušnje in ugled". "Slovenska demokracija lahko namreč preživi samo, če so se ljudje pripravljeni izpostaviti in povedati svoja stališča," je dejal.
Kučan 'za najboljšega predsednika'
“Glasoval sem za najboljšega predsednika,“ je ob oddaji glasu dejal nekdanji predsednik Milan Kučan. "Najboljši kandidat" ga je prepričal z lastnostmi, ki zagotavljajo, da bo Slovenija odprta, liberalna, laična in sodobna družba.
Po njegovem mnenju je Türk izkušen, socialno čuteč ter človek moralnih vrednot in dialoga, ki zna prisluhniti tudi drugače mislečim.
Zadnji teden, ko se je kampanja zaostrila, je bil po mnenju Kučana sicer odveč. "Govorilo se je o tem, da bo kampanja vzdržna in odprta v prihodnost," je pojasnil Kučan in dodal, da se je v zadnjem tednu pokazala razlika v tem, kaj se je govorilo in kako se je dejansko delalo.
Podobnik: Dva dobra kandidata
"V prvem in ne v drugem krogu se je odločilo, kdo bo predsednik države," je izide ocenil predsednik SLS Janez Podobnik. Meni, da so imeli državljani možnost izbire med dvema dobrima kandidatoma.
Na vprašanje, ali je poraz Peterleta poraz desne politične opcije v Sloveniji, je Podobnik spomnil "na klasično delitev med levico in desnico, na kulturni boj in teme, ki so morda preveč prevladale v prvem krogu". "Pri predsedniku države ne gre za levo ali desno politično opcijo, temveč za prihodnost države, povezovalnost in teme, ki so za ljudi pomembne na simbolni ravni," je še pojasnil Podobnik.
Zver: Türkove zmage nisem pričakoval
Podpredsednik SDS Milan Zver je po objavi neuradnih rezultatov volitev dejal, da ni pričakoval tako suverene zmage Türka nad Peterletom. "Čestitam Türku, ki ga koalicija sicer ni podprla, ampak je vseeno prepričljivo zmagal. Upam, da bo uspešno in vestno opravljal to odgovorno funkcijo," je dejal Zver.
Po besedah Zvera je razlika med kandidatoma velika, prevelika. "Türkove zmage nisem pričakoval, glede na to, da je kampanja pred drugim krogom volitev potekala zlasti v tem, kdo ima večje zasluge za osamosvojitev in demokracijo Slovenije," je povedal Zver. Dodal je, da je bil prepričan, da bo Peterle bolje unovčil prednost, ki jo je imel iz časa osamosvojitve Slovenije.
"Te volitve nimajo neposrednega vpliva vpliva na parlamentarne volitve. Prvič zaradi velike časovne distance, drugič pa zaradi tega, ker je filozofija izbora predsednika nekaj drugega, kot takrat, kadar se gre zato, kdo bo oblikoval vlado na podlagi državnozborskih rezultatov," meni Zver. Ob tem dodaja, da bodo predsedniške volitve lahko za krajši čas vplivale na "klimo v vladni koaliciji ali koaliciji pomladnih strank, ampak dolgoročno za vlado ne bodo imele nobenih negativnih posledic".
Kresalova je zadovoljna
"Odličen rezultat in očitno bo odličen predsednik, ker je zbral tako veliko število glasov. Zadovoljna sem, da so se državljanke in državljani odzvali in prišli na volitve," je povedala predsednica LDS Katarina Kresal.
Kresalova je pozdravila tudi to, da so volivci LDS in Mitje Gasparija tudi v Danilu Türku prepoznali tiste vrednote, ki jih je zagovarjal Gaspari in ki so jih prepoznali tudi pri LDS in mu zato dali svojo podporo. "V Danilu Türku vidimo garancijo za odprto in diplomatsko družbo, predvsem pa tudi za sekularno državo," je še dodala Kresalova.
Jelinčič Pl. ni volil nikogar
Ker oba kandidata nista zadoščala "niti za enega slabega, nisem volil za nobenega izmed njiju", je povedal predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti, potem ko je oddal svoj glas na volišču. Po njegovih besedah je škoda, da kampanja ni trajala vsaj še 14 dni, "saj bi potem na dan prišle vse resnice, ki pa ne bi bile prav lepe". Čeprav ni volil nobenega kandidata, ga je v volilni kampanji manj prepričal Danilo Türk.
Erjavec: 'Tudi DeSUS pripomogel k uspehu Türka'
"Sam sem pričakoval močno zmago Danila Türka. Menim, da je bil bolj pomemben boj v prvem krogu, ker je bil rezultat zelo tesen," je dejal minister za obrambo in predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec. Erjavec meni, da je tudi stranka upokojencev odigrala svojo vlogo s tem, ko je Türka podprla in mu tako omogočila, da se je uvrstil v drugi krog.
"Menim, da je Danilo Türk svež veter v slovenskem prostoru in da je v politiki sveža energija. Pričakujem, da bo kot predsednik prispeval k še večjemu ugledu Slovenije. Predsednik države ima protokolarne mednarodne dolžnosti in prav na tem področju ima Türk bogate izkušnje," je še dodal Erjavec.
Andrejaš začuden nad razliko
"Začuden sem, da je tako velika razlika. Celo leto je vodil Peterle, sedaj v zadnjem času pa se je ta prednost kar stopila. Čeprav sem vesel, da v naši državi ni uspela negativna kampanja, kar bi kazalo, da je nekaj narobe. Očitno je, da je negativna kampanja tistemu, ki je upal na pozitivne točke, prinesla negativne točke. Vesel sem, da je Türk novi predsednik," je izid pokomentiral Jože Andrejaš, ki je napovedal predsedniško kandidaturo, a tik pred uradno vložitvijo kandidature odstopil.
Blagnetova: Predsednik s hrbtenico
"Ni pravi predsednik samo zame. On je predsednik, ki zna držati svojo odgovornost, ki ima svojo hrbtenico in ideologijo, ki jo želimo doživeti Slovenci. Želimo si novega obraza in novega duha,“ je o uspehu Danila Türka dejala pevka Helena Blagne.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.