''Lansko jesen, ko je tranzicijska levica sestavila vlado, so slovenski tajkuni odprli prvo veliko steklenico šampanjca. Danes, ko je lastnik poštnega nabiralnika na Nizozemskem, ki je ob tem še predsednik stranke Zares in minister v Pahorjevi vladi, sporočil slovenski javnosti, da ne bo odstopil, tajkuni odpirajo novo steklenico,'' so zapisali na spletni strani SDS.
''In to ne samo tisti okrog lastniških hobotnic DZS, Hram, Dnevnik, G7 ali Gozd, temveč tudi tisti okrog Pivovarne Laško in Istrabenza, ki sta jih Gregor Golobič, stranka Zares in njihov medijski stroj doslej napadala. Kako bo lastnik prikrivanega poštnega nabiralnika na Nizozemskem, ki je hkrati minister in predsednik vladne stranke, še lahko očital poštne nabiralnike tajkunom iz Laškega, ne da bi se mu smejala celotna država?'' se sprašujejo v SDS.
V SDS so prepričani, da če bi Gregor Golobič nameraval kdaj odstopiti, bi to storil takoj. Kot pravijo, je šlo le za pozoren manever manipulacije z državljani, v katerem sta sodelovala tako predsednik vlade kot tudi predsednik države. Vlada premierja Boruta Pahorja pa je z današnjima odločitvama izgubila velik del kredibilnosti
''Z neodstopom Golobiča vladna koalicija ni bila rešena, temveč je sama sebe potisnila še globlje v močvirje neverodostojnosti. In to času, ko spopad z gospodarsko krizo na prvem mestu zahteva odgovorno politiko. Žal vladna koalicija vleče za seboj v brezno celotno državo, ki zaradi nesposobnosti vladajočih, zapletenih v ukvarjanje samih s seboj, v krizo tone dvakrat hitreje kot preostala Evropa,'' še menijo v SDS.
Türk: Pometejo naj pred svojim pragom
Predsednik republike Danilo Türk je v odzivu na odločitev ministra Gregorja Golobiča, da ne bo odstopil zaradi laži v aferi Ultra, ponovil, da Golobiču ni mogoče očitati nobene protipravnosti. Golobič je po njegovih besedah "zamolčal nekatera dejstva v svojih stikih z mediji. On je spoštoval pravne predpise in je vse, kar je bilo treba prijaviti, prijavil v ustreznih pravnih postopkih in mu ni mogoče očitati nobene protipravnosti." To je po predsednikovem mnenju pomemben vidik, ki ga moramo upoštevati.
Predsednik je še dejal, da je 15 let delal v diplomaciji in je zadnji dve leti angažiran v slovenski politiki. "V teh dveh letih, kar sem angažiran v slovenski politiki, sem slišal in videl več laži kot pa prej v 15 letih v diplomaciji," je odgovoril na vprašanje, ali laž v Sloveniji postaja vrednota.
Po Türkovem mnenju je treba tu marsikaj spremeniti in popraviti. "Vsi, ki so danes aktivno angažirani v tej razpravi, naj angažirani ostanejo in naj pometejo pred svojim pragom," je zaključil predsednik republike.
Kresalova verjame, da je bila odločitev težka
Predsednici LDS Katarini Kresal se zdi Golobičeva odločitev lahko razumljiva, saj bi bila v kriznih časih vsaka destabilizacija vlade slaba. "Za odločitev, ki se jo ocenjuje z etičnega vidika in ki je tudi politična odločitev, lahko odgovornost prevzame samo tisti, ki jo je sprejel," meni Kresalova. Verjame, da je bila Golobičeva odločitev težka in da so bile pred njim številne dileme.
Kresalova je hkrati izrazila upanje, da se bo celoten politični prostor iz te zgodbe nečesa naučil. "Ni namreč nauk te zgodbe, da laž zmaga, ampak da imajo besede v politiki svojo težo in jih je treba tehtno premisliti, preden jih izrečeš."
Na vprašanje, ali je vlada še verodostojna, pa Kresalova odgovarja, da je konstruktivna politika tista, ki podpira stabilnost političnih razmer. "Šli smo v to koalicijo zato, da delamo dobro in na dolgi rok rešujemo probleme. In ta naš skupen namen še vedno obstaja," je še dejala v izjavi za medije.
Jelinčiča odločitev ni presenetila
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je dejal, da ga Golobičeva odločitev nikakor ne preseneča. ''Tak način ravnanja sem jaz napovedal že takoj na začetku. Zdaj bomo videli, kaj bo naredil premier. Golobič je podal žogico premierju,'' je za 24ur.com povedal Jelinčič.
Jelinčič sicer misli, da tudi predsednik vlade Borut Pahor ne bo zahteval Golobičevega odstopa in ''bo prepustil, da se bo koalicija obdržala na vsak način. Videli pa bomo, kako bodo to ocenjevali ljudje na naslednjih volitvah,'' je še dejal prvak SNS, ki meni, da ''ni način, da se tako dela''. O interpelaciji visokošolskega ministra ni želel govoriti, dokler svojega ne bo povedal predsednik vlade.
Erjavec: Ne bi želel politične krize
Golobičeva odločitev je njegova osebna odločitev, je poudaril predsednik DeSUS Karl Erjavec. Ob tem je dejal, da je sam Golobičeve odločitve, da ostane v vladi, vesel, saj imajo "v tej težki situaciji" veliko nalog in si kot predsednik DeSUS ne bi želel politične krize.
Posledice svoje odločitve bo Golobič kot predsednik Zaresa prevzemal sam, če bi se izkazalo, da bodo volivci takšno ravnanje ocenili kot neustrezno, je dejal Erjavec. Dodal je, da na koncu volivci odločajo o posameznem ravnanju politika. Kot vidimo, nedeljske evropske volitve niso pokazale, da bi stranki Zares padlo zaupanje pri volivcih, je ocenil.
Po mnenju Erjavca se je Golobič tudi zaradi rezultata na nedavnih volitvah odločil, da ostane v vladi in da še naprej pomaga vladi pri soočanju z gospodarsko in finančno krizo. Erjavec tudi pričakuje, da bo Golobičeva odločitev razburila opozicijo in da je zaradi tega pričakovati nadaljnje pritiske na predsednika stranke Zares.
''Propad etičnih standardov v slovenski politiki''
''Pomembno je vedeti, da se je to njegovo naklepno zamolčanje pomembnih dejstev o njegovem premoženju zgodilo ravno na vrhuncu kampanje za državnozborske volitve 2008, ko so bili t. i. tajkuni in ''poštni nabiralniki'' ključna politična tema,'' še poudarja Presečnik in dodaja, ''da bi razkritje te informacije tedaj lahko pomembno vplivalo na izid volitev v državni zbor''.
''Laž je postala vrednota''
V Novi Sloveniji (NSi) so ogorčeni. Pravijo, da je Golobič z današnjim dnem postal prispodoba delovanja tranzicijske levice, ta pa je po njihovem mnenju pokazala, da je za doseg svojih ciljev pripravljena uporabiti vsa sredstva. V NSi so razočarani tudi nad moralno in etično držo predsednika Türka
''S tem, ko se je Gregor Golobič odločil, da ostaja na položaju, je laž tudi formalno postala vrednota slovenske tranzicijske levice. Golobičeva laž je v preteklih dneh dobila zaslombo v bivšem in sedanjem predsedniku republike, laž je opravičeval boter tranzicijske levice Zoran Janković in ne nazadnje niti predsednik vlade Borut Pahor, ki je pred volitvami obljubljal drugačno politiko, ni zmogel poguma, da bi se odpovedal lažnivemu ministru,'' so v sporočilu za javnost zapisali v NSi.
Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos pa je glede Golobičeve odločitve dejal, da so spet zamudili priložnost, da bi zvišali standarde na področju etike.
Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter predsednik druge največje koalicijske stranke Zares Gregor Golobič po 10 dneh razmisleka ni odstopil po laganju o lastniškem deležu v podjetju Ultra Sum.
KOMENTARJI (669)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.