Prvak SNS in napovedani kandidat za predsednika republike Zmago Jelinčič je znova pisal evropskemu komisarju za širitev Olliju Rehnu in zahteval enako obravnavo Slovenije v EU pri njenih odnosih s Hrvaško. "Čudno je, da je EU ščitila Poljsko in Estonijo, Slovenije pa nikoli," je dejal Jelinčič.
Rehn mu je, kot je pojasnil Jelinčič, na njegovo prvo pismo v zvezi z odnosi med Slovenijo in Hrvaško konec julija zapisal, da je to bilateralen problem. "To pa je skregano s tem, da problem Poljske in Estonije ni bil njun bilateralni problem z Rusijo, ampak je bil evropski problem," mu je Jelinčič odgovoril v drugem pismu, ki mu ga je poslal v ponedeljek.
Rehnova stališča o vključevanju Hrvaške v EU so popolnoma drugačna kot moja, je povzel Jelinčič, ki meni, da bi morala Hrvaška vstopiti v EU skupaj z ostalimi državami Zahodnega Balkana - BiH, Srbijo, Črno goro, Makedonijo in Albanijo -, sicer pa naj bi zavirala njihov vstop v EU. Če EU tega ne bo upoštevala, bo po njegovem mnenju naredila veliko napako.
Hamburg nespremenjena
O hrvaškem odgovoru na slovensko pobudo za reševanje medsebojnih vprašanj pa je Jelinčič dejal, da Slovenija ne more sprejeti Mednarodnega sodišča za pomorsko pravo v Hamburgu iz več razlogov. "Samo pravni je ta, da to sodišče odloča le o morskih mejah, pri čemer mora Slovenija upoštevati zgodovinska stališča, saj meja nikoli ni bila v Piranskem zalivu ali na robu Savudrijskega polotoka. Hrvati so jo samovoljno premikali vedno bolj gor," je menil.
Ob tem je dodal, da je Slovenija ta dokument Hrvaški poslala že lani, Hrvaška pa ga je "držala ob strani". "Predsednik hrvaške vlade (Ivo Sanader) se do Slovenije obnaša zelo čudno, saj ima močne podpornike v Evropi," je ocenil Jelinčič in namignil, da naj bi Hrvaška podkupovala nekatere v Evropi s hišami in posestvi na hrvaški obali.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.