Na včerajšnje izjave predsednika SNS Zmaga Jelinčiča glede tega, da je iz klinike Barsos-MC izginilo 3600 zdravstvenih kartotek, ki naj bi bile zdaj v rokah tajnih obveščevalnih služb, se je zdaj odzval Barsos-MC. Zagotovili so, da je trditev povsem neresnična. “Varovanje osebnih podatkov vseh pacientov v Barsos-MC presega vse predpisane standarde. Kartoteke so arhivirane v sefih, dodatno urejeno 24-urno fizično in tehnično varovanje prostorov medicinskega centra pa je zagotovljeno vse dni v letu. Neresnice, ki jih je včeraj s tem v zvezi javno izrekel Zmago Jelinčič, so torej v celoti izmišljene,” je zapisala solastnica Barsosa Cvetka Dragoš Jančar.
'Nekaj zelo gnilega v koaliciji'
Jelinčič je včeraj ob vložitvi interpelacije ocenil, da je v “celotni koaliciji nekaj zelo gnilega. Morajo držati skupaj, da ne bi prišle na plano kakršne koli čudne fotografije, kakšne čudne kartoteke,” je ugotovil in se vprašal, koga nameravajo izsiljevati z njimi. Prvak SNS je sicer domnevno izginotje kartotek povezal s prihodom odvetnika Mira Senice v kliniko, in sicer le uro potem, ko se je zgodil napad na Sašo Baričeviča.
'Gospodje se zelo trudijo, da resnica ne bi prišla v javnost'
Jelinčič je sicer v zvezi s primerom Baričevič naslovil tudi poslanska vprašanja na kmetijskega ministra, ki ga je spraševal glede delovanja veterinarske inšpekcije, pravosodnemu ministru je zastavil vprašanje o napakah upravnega sodišča, ministrico za notranje zadeve pa je vprašal za pojasnilo v zvezi s storilci kaznivih dejanj.
Poklicali smo ga in vprašali za pojasnila v zvezi s poslanskimi vprašanji in s trditvami o Barsosu.
“Naj se pozanimajo pri tistih ljudeh, ki so te govorice spravili v medije. Kar nekaj jih je. Dokazov ne smem izvajati, ker nisem preiskovalni organ, pa tudi sicer jih nimam,” je odgovoril na vprašanje, ali ima kakšne dokaze glede navedb o izginotju kartotek. “Vprašanje je, ali bomo uradno podatke sploh kdaj dobili, saj se zelo trudijo, da zadeve ne bi prišle na plano. Danes je bilo na primer zapisano, da je bilo v nekaterih trgovinah prepovedano prodajati časnik, ki je poročal o tem. Zelo močan odpor je do tega, da bi resnica prišla na dan,” je še prepričan.
Povprašali smo ga tudi o dokazih za spolno zlorabo psov, za katero pa uradnih dokazov še ni. Ministrico Kresal je namreč vprašal, ali so glede na dokazano spolno zlorabo že sprožili kazenski postopek. “Glede na to, kaj so povedali policisti in očividci na licu mesta, je to vendar očitno. Kot če bi imel nekdo razbit avto, pa bi nekdo drug trdil, da ni bilo nesreče,” je pojasnil in namignil, da nekdo sistematično prekinja dotok informacij v javnost. “Fotografija je obkrožila Slovenijo, prva naloga je bila odkriti, kdo jo je poslal, in jo izbrisati z vseh forumov. Brišejo se komentarji in izjave določenih ljudi. Kdo to počne? Zagotovo nekdo, ki ima močne politične zadeve.” Ima kakšna konkretna imena? “Gotovo to ne počnem jaz ali kakšen gasilec,” je ostal skrivnosten.
Svojih poslanskih vprašanj glede napak pri upravnem postopku in glede dedovanja soproge pokojnika oziroma podlage za ta vprašanja ni želel pojasnjevati. Dejal je le, da je naloga poslancev postavljati vprašanja, ustrezni organi pa morajo podati odgovore.
Na vprašanje, zakaj predlaga razrešitev direktorice Veterinarske uprave RS Vide Čadonič Špelič je Jelinčič odgovoril, da “kot kaže, gospa ni tako nedolžna”.
'Postavljeno na glavo'
Čadonič Špeličeva je namreč po Jelinčičevih besedah “s svojo pasivnostjo posredno pripomogla, da je sploh prišlo do trenutne situacije”. Morala bi namreč vztrajati, da se izrek odločbe o usmrtitvi izvrši ali pa zaradi napak v odločbi takoj suspendirati uradnega veterinarja, ki jo je izdal, meni Jelinčič.
“V svojih rokah je, glede na položaj, ki ga zaseda, imela vse instrumente za zagotovitev spoštovanja tako načela zakonitosti kot tudi javnega interesa! Glede na to, da tega ni storila, od ministra za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zahtevamo, da nemudoma sproži ustrezne postopke v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih za razrešitev direktorice veterinarske uprave Republike Slovenije iz krivdnih razlogov!” je zapisal Jelinčič.
Čadonič Špeličeva očitke zavrača. “Stvar je postavljena popolnoma na glavo. Prvič, mi nismo skrivali nikakršnih izvidov. Do 2. februarja zvečer ni nihče postavil suma spolne zlorabe in noben veterinar Vursa ni nikoli odločil drugače kot tako, da se psov ne vrne lastniku. In to kljub izrecnemu predlogu odvetnika Senice, da se iz postopka izloči tako mene kot veterinarja, ki je o tem odločal. Jaz sem zavrnila predlog o zavrnitvi izločitve veterinarja, ministrstvo za kmetijstvo pa je odločilo, da se mene ne izloči iz postopka, ker ga enostavno nisem vodila. Vurs je naredil vse, da se ti psi nikoli ne bi vrnili, in o tem priča 400 strani dokumentov. Zato te očitke popolnoma zavračam!” je odločena direktorica Vursa.
Vsi podatki z Vursa predmet predkazenskega postopka
Medtem pa so z Vursa sporočili, da “Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani zaradi varovanja interesov predkazenskega postopka javnosti ne posreduje podatkov v zadevi obravnave bullmastifov z Oražnove ulice 11 v Ljubljani”. Vsa dokumentacija, ki jo je dobilo tožilstvo, je predmet oziroma postopek predkazenskega postopka, je pojasnila vodja tožilstva Tamara Gregorčič. To pa pomeni, da dokler traja predkazenski postopek, uradnega podatka o tem, ali so se zlorabe treh bulmastifov res dogajale, ne bo.
KOMENTARJI (178)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.