Napovedani predsedniški kandidati Danilo Türk, Mitja Gaspari in Zmago Jelinčič so predstavili svoje poglede na povojne poboje in tezenska grobišča.
"Potrebno je razumeti, da je bila prav severna in severovzhodna Slovenija ob koncu druge svetovne vojne križišče vojaštva od vsepovsod, zato so se tukaj dogajale zelo tragične stvari. Narobe bi bilo o tem politizirati in stvari ideološko kvalificirati, zato bi se osebno zavzel za umiritev in zresnitev tovrstnih razprav," meni Danilo Türk. Ob tem je dodal, da mora stroka najprej do konca razčistiti dogodke in opredeliti žrtve, zato bi bilo kakršno koli hitenje s političnimi izjavami neumestna oblika politizacije, ki je ne potrebujemo.
"Obsojam kolaboracijo, ki je ni mogoče opravičiti. Seveda tudi ne morem podpreti tistega, kar se je zgodilo v miru po drugi svetovni vojni. Vse žrtve kakršnega koli nasilja je treba pokopati s človeško pieteto," pa je dejal Mitja Gaspari. Prepričan je, da je to dolžnost vsake države. Vsak človek pa je vreden življenja, ne glede na njegovo ideološko in drugo prepričanje. "Ljudje smo zato tukaj, da živimo skupaj, ne zato, da se pobijamo. Vsaj tako bi morali biti," meni Gaspari. "O Mariboru je težko kaj novega reči. Na žalost so se dogajale stvari, do katerih imamo vsi negativen odnos," je še pojasnil svoje videnje dogajanja na Teznem.
Napovedani predsedniški kandidat Zmago Jelinčič pa ob dejstvu, da je bila Neodvisna država Hrvaška (NDH) del Hitlerjeve koalicije, meni, da bi morala slovenska vlada sosedni državi zaračunati opravljene izkope ter od Hrvaške zahtevati kritje stroškov povezanih s podaljšanjem gradnje avtocestnega odseka.
Napovedani predsedniški kandidat Alojz Peterle za komentarje ni bil dosegljiv.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.