Potem ko je tovorni vlak z uranom zapustil Srbijo in Madžarsko, so ga po prihodu na madžarsko-slovensko mejo temeljito pregledali pooblaščeni izvedenci za radiološko varnost in inšpektorji Uprave RS za jedrsko varnost (URSJV), nadzor nad kompozicijo pa je prevzela slovenska policija, so sporočili iz URSJV.

Pri pripravah na prevoz in med prevozom je zelo usklajeno in profesionalno sodelovalo več državnih organov in podjetij, med njimi URSJV, policija, Institut Jožef Stefan, Uprava RS za sevalno varnost, Carinska uprava, Ministrstvo za promet, Uprava za zaščito in reševanje, Sova, Slovenske železnice, Luka Koper ter kot glavni organizator in izvajalec podjetje Transing.
Slovenska URSJV je vse od začetka te kampanje pomagala pri ustanavljanju nadzornega organa, ki naj bi v Srbiji neodvisno skrbel za jedrsko varnost, podobno kot je to urejeno pri nas. ''URSJV je v sklopu mednarodnih projektov s svojimi strokovnjaki pomagala temu novemu srbskemu upravnemu organu preverjati, kako je bila med postopki priprave goriva na odvoz zagotovljena jedrska varnost,'' so še zapisali.

Slovenija si je v mednarodnih strokovnih krogih v minulih letih pridobila velik ugled kot kredibilna država, ki zna zagotavljati jedrsko varnost svojih objektov in tudi tovrstnih transportov. Tudi zato je Mednarodna agencija za atomsko energijo (IAEA) organizacijo prevoza od Beograda do Kopra zaupala slovenskemu podjetju Transing. Zabojnike z gorivom so tako iz Beograda do madžarske meje prepeljali z njihovimi tovornjaki, oni pa so tudi izvajali železniški prevoz po Madžarski in prevoz po naših tirih, ki so ga opravile Slovenske železnice.
Eden od pomembnih razlogov, da je IAEA izbrala prevoz skozi Slovenijo, so tudi dobre izkušnje s podobnimi prevozi v preteklosti. ''Kljub pestremu naboru luk v Črnem, Egejskem in Jadranskem morju so se odločili prav za Luko Koper,'' so še dodali.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.