Pobudniki prekinitve vseh aktivnosti v zvezi s terenskimi raziskavami za odlagališče nizko in srednje radioaktivnih odpadkov in kasnejšo gradnjo trajnega odlagališča v Globokem, nadaljujejo z aktivnostmi. Medtem so člani Civilne iniciative Globoko obiskali gospodinjstva ter zbrali že 2250 podpisov zoper gradnjo odlagališča radioaktivnega materiala v njihovem okolju oziroma opuščenem rudniku peska, gline in premoga.
S svojim delom in odločitvami so že obvestili brežiškega župana Ivana Molana, z zahtevami pa tudi vse pristojne državne organe od vlade do DZ in državnega sveta. Od župana in občinskega sveta občine Brežice denimo tudi zahtevajo takojšnjo prekinitev sodelovanja z Agencijo RS za radioaktivne odpadke, prepričani, da odlagališče ne sodi v njihovo naravno okolje.
Od krajanov po besedah predsednika Civilne iniciative Vinka Matjašiča računajo na podporo krajanov tudi v prihodnje. Še naprej namreč zbirajo podpise zoper umeščanje radioaktivnih odpadkov v njihov prostor, česar ne bodo dovolili za nobeno ceno. Ob tem obveščajo sokrajane, da naj bi na lokaciji rudnika Globoko bilo odloženih 5500 ton odpadkov, okolje pa je namenjeno pridelavi zdrave hrane, vinogradništvu, sadjarstvu in turizmu. Že 17 let pričakujejo tudi odgovor na vprašanje o sumljivem tovoru, odloženem v raziskovalne rudarske vrtine pri Dečnih selih.
V obvestilu, naslovljeno gospodinjstvom v krajevni skupnosti Globoko opozarjajo, da je energija iz krške elektrarne na voljo prebivalcem Slovenije in tujine, celotno breme negativnih vplivov in radioaktivnih odpadkov, vključno z morebitno gradnjo še enega bloka jedrske elektrarne Krško, pa naj bi nosili izključno prebivalci Posavja.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.