
Požara pri Črnem Kalu in Obrovu imajo gasilci pod nadzorom. Poveljnik obalno-kraške regije Darko Muhič je povedal, da so gasilci dobro zalili robove obeh požarov, zdaj pa le z minimalnimi stražami nadzirajo obe požarišči. "Tu in tam se pojavi kak dim, sicer pa je vse pod nadzorom," je pojasnil Muhič.
Oba požara sta izbruhnila v petek in skupaj zajela okoli 550 hektarjev gozdnih površin. Požar med Črnim Kalom in Petrinjami je zajel okoli 325 hektarjev površin. Zagorela sta predvsem območje borovcev in manjši del travnika, pri naselju Obrov pri Ilirski Bistrici pa je požar zajel okoli 230 hektarjev površin.
Danes je na terenu na požarišču pri Črnem Kalu 15 gasilcev. Požari se jim ne ponavljajo, pri čemer jim gredo na roko tudi nekoliko hladnejše noči. V prihodnjih dneh se bodo prilagajali razmeram na terenu in če se požari ne bodo ponavljali, bodo zmanjševali dežurstva oz. vršili le še obhode po požarišču.
Nevarnost tlenja pa zaradi suše in samega območja z borovci še vedno ostaja, koprski poklicni gasilci pa bodo obhode zagotovo opravljali še ves teden, je pojasnil poveljnik operativne koprske poklicne brigade Denis Glavina.
Policisti še ugotavljajo vzrok požara
Slovenske novice poročajo, da naj bi koprski policisti neuradno odvzeli prostost človeku, ki naj bi bil osumljen, da je zanetil požar pri Črnem Kalu. Policija pa zanika, da bi za zdaj komur koli odvzela prostost. Predstavnik PU Koper je sporočil, da preverjajo nekatere navedbe, vendar preiskava še ni končana. Pojasnil je, da preiskujejo celo paleto možnosti, od nesreče do namerne povzročitve požara.
Glavina je sicer včeraj dejal, da je prepričan, da "požara ni povzročila vlakovna kompozicija, kot se v sušnem obdobju večkrat dogaja ob strmi železniški progi".

Hojs pohvalil delo gasilcev
Minister za obrambo Aleš Hojs je prekinil dopust in se na Črnem Kalu sestal z gasilci, ki so se spopadli s požaroma pri Črnem Kalu in Obrovu, ter si nato ogledal tudi požarišča. Ob tem je minister dal priznanje gasilcem za požrtvovalno delo.
Hojs je v izjavi ob srečanju z gasilci izpostavil, da je omenjeni požar "pokazal, kakšno moč pravzaprav požari lahko imajo v naravi takrat, ko je suša". Obenem pa je bil presenečen in užaloščen nad informacijami v medijih, da naj bi bil požar podtaknjen. Neuradno naj bi zaradi požara pri Črnem Kalu policija kazensko ovadila eno osebo.
Informacije danes na koprski policijski upravi sicer niso potrdili, so pa pojasnili, da so v zvezi z omenjenim požarom prejeli eno prijavo, katere navedbe preverjajo, niso pa nikogar pridržali.
Hojs se je sicer zahvalil tudi vodstvu Rižanskega vodovoda, saj so tudi oni prispevali "levji delež" h gašenju. V pripravljenosti je bila tudi Slovenska vojska, ki bi v kritičnem primeru lahko aktivirala posebno napravo, s katero bi za potrebe gašenja požara lahko dnevno "pripravili" okoli "sto kubikov vode".
Glede sodelovanja s sosednjimi državami je Hojs povedal, da se je Hrvaška odzvala v manjši meri z opremo in moštvom, ki ga potem niso potrebovali. Minister je pojasnil, da so južni sosednje v teh mesecih imeli precej težav s požari. So se pa zato Italijani odzvali s posadko in helikopterjem, ki pa se je žal kmalu pokvaril.
V zvezi s požari na tem območju, za katere naj bi bili krivi vlaki, pa je Hojs poudaril, da so inšpektoratu za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami že spomladi dali "izrecno nalogo, da posebej inšpicirajo železnico in stanje ob železniški progi". "Moram reči, da je v letošnjem letu stanje bilo bistveno boljše kot pretekla leta. Po poročilih inšpektorjev je železnica naša opozorila in inšpekcijske preglede vzela resno in dosti bolje očistila ob železniški trasi kot sicer," je povedal Hojs.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.