Ženske v Sloveniji in po vsem svetu praznujejo svoj praznik - osmi marec. V prejšnjem sistemu smo ta dan obeleževali precej bolj velikopotezno - z bogatimi
proslavami in velikimi darili. Vseeno pa si ženske ne
pustijo vzeti praznika, ki simbolizira ekonomsko, politično in socialno enakopravnost med spoloma.
Pred praznikom so se zvrstila opozorila o vlogi in težavah žensk v družbi. Na konferenci Nasilje nad ženskami skozi ozaveščanje za razvoj so tako osvetlili teme s področja nasilja nad ženskami, ki so aktualne tako v Sloveniji kot zunaj nje: nasilje nad ženskami v družini kot politično vprašanje in kakšna je odgovornost države, trgovina z ženskami in položaj žrtev na trgu dela ter nasilje nad ženskami in migracije.
Ženske še vedno več za štedilnikom kot moški
Na Uradu za eneke možnosti so zapisali, da v času predsedovanja Slovenije Svetu EU posebno pozornost namenjajo spolnim stereotipom. Ti so namreč eden glavnih in najbolj zakoreninjenih vzrokov za neenako obravnavo žensk in moških v vseh življenjskih obdobjih in na kateremkoli področju življenja. Predstavljajo resno oviro pri uravnoteženi delitvi družinskih in gospodinjskih obveznosti med ženske in moške. V Sloveniji ženske porabijo za gospodinjska dela in skrb za družino skoraj dvakrat več časa kakor moški, je pa vzpodbudno da večina moških izrabi pravico do očetovskega dopusta.
Stereotipi
Posledice spolnih stereotipov se kažejo tudi na mestih odločanja. V gospodarstvu ženske kljub povprečno višji izobrazbi le stežka pridejo do najvišjih položajev predsednic uprav. Prav tako politična zastopanost žensk v Sloveniji na nobeni ravni (nacionalna, lokalna) ne dosega 40%, ko lahko govorimo, da sta oba spola zastopana uravnoteženo.
Generalna direktorica WHO Margaret Chan je ob letošnjem 8. marcu, ki ga WHO posveča zdravju žensk, zapisala, da skrb za ženske izboljša socialnoekonomski razvoj in je hkrati investicija v zdravje. Če ženskam omogočimo enakopravne pogoje za delo in življenje, se zelo izboljša zdravje pri ženskah samih, pa tudi v družini in celotni družbi.
Nekaj statistike
Položaj žensk v Sloveniji je na področju zaposlovanja nekoliko boljši kot v EU. Ženske pri nas so v povprečju 61-odstotno zaposlene, v EU pa 57. Kar 73 odstotkov zaposlenih žensk imajo Danci, najmanj pa jih imajo na Malti (35 odstotkov). V Sloveniji je bilo konec lanskega leta na zavodu za zaposlovanje registriranih 68.411 brezposelnih oseb, med njimi 53,7 odstotka žensk.
Ženske v EU živijo šest let dlje od moških, prvič se poročijo pri v starosti 28 let, takrat imajo tudi prvega otroka, zasedajo pa tretjino vodilnih mest v podjetjih, je objavil Eurostat. V letu 2007 so v EU v povprečju četrtino poslanskih stolčkov v nacionalnih parlamentih zasedale ženske, četrtino mest so ženske zasedale tudi na višjih vladnih položajih. Skoraj polovico poslanskih mest v parlamentu zasedajo ženske na Švedskem (47 odstotkov). V Sloveniji je med poslanci 12 odstotkov žensk. Na višjih vladnih položajih je največ žensk na Finskem (60 odstotkov). Najnižji delež žensk v parlamentu je na Madžarskem in v Romuniji (po enajst odstotkov) ter na Malti (9 odstotkov). V Sloveniji zasedajo ženske 11 odstotkov višjih vladnih položajev.
Janković: ženske so vidno vključene v družbeno sfero
Na slavnostni prireditvi v Cankarjevem domu, s katero so zbrani počastili dan žena, je ljubljanski župan Zoran Janković dejal, da mu je praznik žena v čast in ponos. "Želim si, da bi bilo spoštovanje do naših partneric izkazano vsak dan, ne samo za osmi marec." Janković sicer ocenjuje, da so ženske danes že vidno vključene v družbeno politično sfero. "V Sloveniji je to ženskam omogočeno," je prepričan. Po njegovih besedah pri vključevanju žensk v politično sfero in organe odločanja šteje zgolj sposobnost.
Prvič so se ženske postavile zase leta 1911
Dan žena so prvič obeležili leta 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem. Takrat so ga praznovali še 19. marca, od leta 1917 pa se ga praznuje 8. marca.
Zahteve, ki so jih ženske v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja postavljale na množičnih zborovanjih pretežno v zahodnem svetu, so bile pravica do dela, enako plačilo za enako delo, enake možnosti za delo in izobrazbo, svobodna vzgoja otrok in možnost otroškega varstva, brezplačna, varna kontracepcija ter legalna in varna možnost abortusa.
KOMENTARJI (183)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.