Kot navaja SLS v današnjem sporočilu za javnost, je vlada v torek posredovanem mnenju glede stališč pravnih strokovnjakov o sporazumu zapisala, da se glede na to, da so v temeljni ustavni listini meje z Italijo, Avstrijo in Madžarsko urejene z mednarodnimi pogodbami, ki so hierarhično nižje od ustave, lahko kopensko mejo s Hrvaško "uredi bodisi z neposredno pogodbo bodisi arbitražnim sporazumom, na kateri koli pravno veljaven način pa tudi morska meja, saj ustavnega izhodišča za morsko mejo temeljna ustavna listina ne vsebuje".
Omenjena trditev, da se lahko na kakršen koli način uredi kopensko mejo s Hrvaško, ker je določena v temeljni ustavni listini, morsko mejo pa se lahko določi tudi s katerim koli pravnim aktom, ker v tej listini ni določena, je po oceni SLS zelo neodgovorna in sprenevedajoča.
Predsednik SLS Radovan Žerjav je ob tem ponovil stališče SLS, da je arbitražni sporazum slab, ker ne omogoča ustrezne in pravične rešitve, kar je tudi nedvoumna ohranitev teritorialnega stika Slovenije z mednarodnimi vodami. Prepričan je tudi, da je zato, ker arbitražni sporazum določa nove meje Slovenije, za njegovo ratifikacijo v državnem zboru obvezna dvotretjinska večina.
Vlada, ki je na torkovi seji sprejela odgovor na strokovna mnenja pravnih strokovnjakov o sporazumu, ki jih je pridobilo ustavno sodišče, takrat podrobnosti odgovora ni sporočila. Sporočila je le, da se je v odgovoru opredelila do nekaterih stališč pravnih strokovnjakov in da je z argumenti zavrnila trditve, da bi bil arbitražni sporazum v nasprotju z ustavo in s temeljno ustavno listino.
Odgovor je vlada sprejela potem, ko je novembra lani ustavno sodišče zaprosila za mnenje o skladnosti sporazuma z ustavo, ker so se v javnosti pojavili pomisleki do sporazuma. Ustavno sodišče primer obravnava prednostno – med drugim naj bi bil tudi danes predmet preliminarne obravnave –, ni pa še znano, kdaj naj bi sprejeli odločitev. Po pričakovanjih februarja ali marca.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.