O delitvi denarja bi v skladu s predlogi nove medijske zakonodaje odločal kulturni minister. Kulturno ministrstvo pa je za precej korenite spremembe medijske zakonodaje predvidelo vsega pet dni javne razprave. Na nogah so v medijih, v največjih sindikatih, pa mnogi medijski strokovnjaki, varuh človekovih pravic in tudi del koalicije.
Danes dopoldne so predsedniki strank in vodje poslanskih skupin dobili SMS-sporočilo, da jih ob 15. uri čaka koalicijski sestanek, o temi pogovora pa naj ne bi vedeli ničesar.
Predsednica Desusa Aleksandra Pivec je ob prihodu na sestanek dejala, da vztrajajo pri tem, da se javna razprava o medijskih novelah ustrezno podaljša, in da je treba v pripravo teh sprememb bolj vključiti tudi stroko. Podobno smo poslušali tudi od predstavnikov SMC in Nove Slovenije, vse pa je zmotil način, kako je kulturno ministrstvo pod vodstvom Vaska Simonitija iz SDS ta postopek izpeljalo.
Minister je namreč pred dvema tednoma partnerjem temeljne rešitve zgolj informativno predstavil, ni bilo pa nobenih vsebinskih usklajevanj, prav tako niso vedeli, da bo ministrstvo spremembe že poslalo v javno razpravo. In to zgolj petdnevno.
V opozicijski SD, ki je kulturni resor vodila v prejšnji vladi, so medtem vendarle uspeli pripraviti svoj Zakon o medijih, nameravali so ga vložiti danes, a ker pri partnerjih v opoziciji niso naleteli na navdušenje, neuradno daleč od tega, bodo s tem še počakali vsaj do jutri, ko bo o predlaganih spremembah razpravljal parlamentarni odbor za kulturo.
In medtem ko opozicija poziva k umiku vladnih predlogov, se je koalicija danes dogovorila, da se čas javne razprave za vladne medijske novele podaljša do začetka jeseni.
Srebrenica ni edini primer odpiranja ideoloških tem
"Glede Srebrenice bom še enkrat povedala, kar sem povedala že včeraj. Za tem stojim in vztrajam, da se takšne stvari ne dogajajo," je danes pred začetkom sestanka koalicijskih partnerjev povedala Pivčeva.
Sicer pa Janšev kontroverzni tvit o Srebrenici ni edini primer, ko so koalicijski partnerji predsednika vlade in njegovo SDS opozarjali na neprimerno odpiranje ideoloških tem. Prvič je počilo ob solo akciji vladnega urada za komuniciranje pri odgovoru Svetu Evrope, ko smo kot uradno stališče Slovenije brali o domnevnem komunističnem izvoru medijev.
Partnerji so nato en za drugim poudarjali, da o depeši niso vedeli nič. Od zapisa so se distancirali in zahtevali politična pojasnila. Toda, kmalu je sledil osebni pogled SDS-ovega ministra Logarja na slovensko pravosodje. Ko je v pismu evropskemu komisarju - spet v imenu države - problematiziral sodnike, ki da uporabljajo totalitarne simbole. Koalicijski partnerji so znova vse izvedeli iz medijev. "Nedopustno je, da se usklajeno poročilo dopolnjuje z osebnimi pogledi," je protestirala prva dama Desusa. Še bolj ostri so bili v SMC, ki vodijo resor za pravosodje, češ da Logar ruši ugled sodstva in škodi ugledu Slovenije.
Toda na parlamentarnem odboru je koalicijska večina obsodila do Logarja kritično pismo dveh evroposlancev LMŠ. Največ slabe volje pa je gotovo povzročila Janševa kolumna o vojni z mediji. Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je ocenil, da gre za škodljiv zapis, ki bi lahko predstavljal kršitev koalicijskih zavez. Aleksandra Pivec pa je ob protestu dejala, da bodo v primeru ponavljanja v Desusu razmislili o nadaljnjem političnem sodelovanju.
Primerov, ki so na noge dvignile partnerje je sicer še več. Od dovoljenja za Thompsonov koncert do državne proslave brez borcev NOB. A je vse ostalo pri ostrih besedah.
KOMENTARJI (1101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.