Slovenija

Je Ustavno sodišče v krizi?

Ljubljana, 09. 12. 2007 18.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Jernej Verbič
Komentarji
2

Sodniki imajo vedno več dela, DZ še ni nadomestil vseh, ki jim je potekel mandat. Sodnik Franc Grad naj bi celo odstopil.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pionircekMirko
09. 12. 2007 22.09
Dogajanje z Ustavnim sodiščem je na nek način res simptomatično kot pokazatelj splošnega stanja v državi. Kot prvo, delovno mesto ustavnega sodnika je delovno mesto kot vsako drugo. Na delovnem mestu dobi delavec pač delovne naloge, ki jih mora v okviru delovnega časa opraviti. Seveda se na vsakem delovnem mestu potem pojavijo delavci, ki bi namesto potrebnih delovnih nalog raje opravljali kaj bolj "nobel", nekaj, kar predstavlja večji izziv, raje bi reševali pomembna vprašanja v družbi, kot pa da se morajo na delovnem mestu ukvarjati po njihovem mnenju nepomembnimi, bagatelnimi zadevami. Ampak, oprostite. Problemi nekaj tisoč običajnih državljanov, ki imajo običajne probleme, katere bi po delovnih nalogah tega delovnega mesta (ustavno sodišče) ti ljudje morali opravljati, so po eni strani za teh devet delavcev (ustavnih sodnikov) nepomembni, bagatelni (oni bi se raje spopadali s kakšnimi zanje in njihovo kariero bolj pomembnimi zadevami), za običajne državljane, ki jim je Ustavno sodišče v neenakopravnem boju zoper močnejše nasprotnike (državo, korupcijo, kapital) edina in zadnja možnost, niso niti najmanj "bagatelni". Če običajnemu državljanu (recimo meni) nek državni organ ali kak drug osebek povzroči škodo (recimo, kršitev človekove pravice ali denarno škodo npr. 10.000 EUR), zame to ni "bagatelna", nepomembna zadeva, še posebej, če sodni postopek traja 5-10 let, preden sploh pride do Ustavnega sodišča. Verjamem sicer, da je ustavnim sodnikom to "bagatelna" zadeva in da bi se raje ukvarjali s čim večjim, ampak, oprostite še enkrat, zame kot običajnega državljana to NI bagatelno in pričakujem, da bodo zaposleni na tem delovnem mestu to "delo" opravljali in tudi opravili, saj so konec koncev za to tudi plačani. Nihče pa ne brani nikomur (nobenemu sodniku), da se ne bi smel ukvarjati po svojih željah in ambicijah z zanje pomembnejšemi primeri. Naj se, v kolikor takšno boljše delovno mesto kje najdejo in jih je kdo pripravljen zaposliti in plačati. Mi državljani plačujemo Ustavno sodišče (kot tudi ostale organe) zato, da se ukvarjajo z "našimi" primeri, ne pa za to, da se bodo ukvarjali zgolj s primeri, ki se njim zdijo všečni in "pomembni". Tudi smetarsko službo in smetarje plačujemo za to, da nam odpeljejo "naše", majhne smeti. Če pa kak smetar s tem ni zadovoljen in bi raje odvažal "pomembne" smeti, recimo zgolj smeti od Predsednika države ali smeti od Državnega zbora, pa naj potem gredo tja, če jih seveda sprejmejo. Ne nam pa, prosim, zaradi vaših lastnih strokovnih ambicij, gospodje ustavni sodniki, ukiniti Ustavnega sodišča oziroma omejevati dostopa do njega. Raje si poiščite takšno službo, ki bo v skladu z vašimi ambicijami, pa bo volk sit in koza cela, Ustavno sodišče pa pustite državljanom, ker ga potrebujemo.
svecka@email.si
09. 12. 2007 21.33
normalno da so v krizi, če pa so pod nadzorom in ne morejo več podkupnin jemat.