
Pisal nam je zaskrbljen starš enega od učencev Osnovne šole Miklavž na Dravskem polju in opisal nenavaden dogodek, ki naj bi se zgodil med uro športne vzgoje. Učenka petega razreda naj bi namreč pri teku padla in zaradi udarca v glavo izgubila zavest.
Učiteljica jo je pri tem pregledala, spravila k zavesti, in ker naj ne bi imela vidnih poškodb, poslala h kosilu. Deklica naj bi sicer tožila o hudih bolečinah v rokah in glavi, zaradi česar ni mogla niti jesti, na kar naj bi se učiteljica odzvala tako, da je dva (mladoletna) sošolca prosila, naj jo peš spremita domov in šele takrat o tem obvestila očeta.
Bralec ob tem trdi, da je učiteljica "glede na svojo starost in številna leta delovne prakse ravnala povsem neustrezno, nedopustno in deklici s tem ogrozila življenje“. Kasneje so namreč na UKC Maribor ugotovili, da ima deklica nalomljeni obe roki in da potrebuje operacijo.
Druga plat popolnoma drugačna
Za pojasnila smo poklicali ravnateljico omenjene šole Dušanko Mihalič Mali, ki je bila z nesrečo seznanjena. "Vem, kaj se je zgodilo, a moram reči, da gre za podtikanja,“ je povedala za 24ur.com. Učiteljica je po njenih besedah ukrepala pravilno: deklico je pregledala, a se ji poškodbe niso zdele resne. Kljub temu naj bi jo spremila na kosilo, kjer je deklica še vedno tožila o bolečinah, zato je poklicala očeta, ki naj bi ji naročil, naj deklico pošlje peš domov. Po ravnateljičinih besedah naj bi namreč stanovala v bližini.
Na vprašanje, ali obstajajo kakšne določbe, kako ravnati v primerih poškodb učencev, je Mihalič Malijeva pojasnila, da to ni zakonsko predpisano, ampak šole tovrstne zadeve urejajo interno. "Pri nas velja, da v primerih poškodb najprej pokličemo starše, da pridejo po otroka, razen v primerih, ko so poškodbe resne. Takrat najprej pokličemo reševalce,“ je še pojasnila.
Kaj pravi zakon?
Na ministrstvu za šolstvo in šport so nam pojasnili, da področje zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu, kamor spada tudi pouk, ureja zakon o varnosti in zdravju pri delu, ki določa, da mora "vsak delodajalec izdelati in sprejeti pisno izjavo o varnosti, s katero določi način in ukrepe za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu“.
Poleg tega pa Pravilnik o varovanju zdravja pri delu otrok, mladostnikov in mladih oseb določa, da morajo imeti šole na dvajset delavcev (in ne učencev) vsaj enega usposobljenega delavca z opravljenim usposabljanjem iz prve pomoči pri Rdečem križu Slovenije. Skladno s pravilnikom mora delodajalec zagotoviti tudi, da je na vsakih 50 zaposlenih oziroma vsako delovno enoto na razpolago vsaj ena omarica za prvo pomoč.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.