Denacionalizacija je postala predmet pogovorov s predstavniki Evropske unije na pobudo Avstrije, ki trdi, da je zakon diskriminatoren do upravičencev nemškega porekla. Poleg tega naj bi nekateri člani sedanje vlade prepočasnost izvajanja v tujini označevali kot kršenje človekovih pravic. Po mnenju pravnih strokovnjakov očitki Avstrije glede diskriminacije na podlagi nacionalnosti nimajo nobene podlage. Po mnenju Mihe Pogačnika iz pravne fakultete je to potrdilo tudi Ustavno sodišče in je v skladu z vsemi mednarodnimi konvencijami o človekovih pravicah.
Zakon določa da upravičenci niso tiste osebe, ki so sodelovale z nacisti. Avstrija naj bi tako z zahtevami po popravkih nekaterih členov zakona o denacionalizaciji, odprla vprašanje celotne povojne ureditve. Sicer pa se je Avstrija v avstrijski državni pogodbi zavezala, da bo plačala odškodnine.
Denacionalizacija je po mnenju LDS izključno naša notranja zadeva. Pri tem gre tudi za vprašanje suverenosti in našega odnosa do zgodovine. Naloga vlade je da ščiti interese države. Žal pa, tako Jelko Kacin kot zunanji minister Peterle v pogovorih s predstavniki Evropske unije molčita. Po besedah Kacina, Petrle ni upošteval zahtev priporočil odbora za mednarodne odnose, ker ne priznava sklepov odbora.
Zaradi tega in spretne avstrijske diplomacije se Evropi vsiljuje vtis, da je Slovenija nedemokratična države. Slovenija za ceno vstopa v evropske integracije ne bi smela popustiti pritiskom ali celo podeljevati koncesij, saj se nam lahko ponovi španski kompromis, pravi LDS.