Če bi v Sloveniji prišlo do izbruha ptičje gripe pri ljudeh, bi najprej bolnike, za katere ni nujno bivanje v bolnišnici, odpustili. Takoj bi določili vstopna mesta za morebitno okužene. V načrtu je znotraj klinik Kliničnega centra predvidenih okoli 60 postelj za potencialno okužene bolnike. Naši infektologi ocenjujejo, da smo dobro pripravljeni. "Če bi prišlo do pandemije gripe pri ljudeh, potem bi pa to pomenilo, da lahko v nekaj tednih zboli do 50 odstotkov prebivalstva. Na tako situacijo nihče na tem svetu ni pripravljen, in mi tudi ne," pravi prof. dr. Franc Strle, predstojnik Infekcijske klinike.
Trampuž: Slovenija slabo pripravljena
Večkrat kritičen do slovenskega zdravstva, infektolog Andrej Trampuž z Univerzitetne bolnišnice v Baslu, je mnenja, da smo v Sloveniji preslabo pripravljeni na morebitno pandemijo. "Glavna stvar je, da smo zamudili najbolj ugoden trenutek, ko bi še lahko nabavili protivirusna zdravila, zaščitne maske in že sklenili pogodbe za dobavo cepiva, ko bi to bilo na razpolago," meni Trampuž in dodaja, da zamujamo tudi s pandemičnim načrtom.
Trampuž še pravi, da je vedno več ptičje gripe med pticami in tako je tudi vedno večja verjetnost, da se pri nas pojavi pandemija gripe. Zato je mnenja, da ji nikoli v zadnjih 40ih letih še nismo bili tako blizu.

Ukrepi za skoraj vso državo
Po skoraj vsej Sloveniji je začela veljati prepoved gojenja prerutnine na prostem. Izjema je le visokogorje. Območje z izrazitim tveganjem, kjer veljajo preventivni ukrepi, je Veterinarska uprava RS (VURS) razširila, tako da zdaj obsega skoraj 80 odstotkov Slovenije.
Le še dve območji NE sodita med izrazito tvegani
Prvo je območje, ki ga omejuje cesta, poteka od mejnega prehoda Rožna dolina prek Nove Gorice, Trnovega, Lokev, Predmeje, Cola, Kalc, Logatca, Vrhnike, Horjula, Gorenje vasi, Škofje Loke, Železnikov, Zgornje Sorice do Bohinjske Bistrice, železniška proga od Bohinjske Bistrice do Jesenic in cesta od Jesenic do mejnega prehoda Karavanke ter na severu državna meja z Avstrijo in na zahodu državna meja z Italijo.

Drugo območje, kjer ni prepovedi reje perutnine na prostem, pa omejuje cesta, ki poteka od Prevalj prek Raven na Koroškem, Slovenj Gradca, Mislinje, Velenja, Polzele, po avtocesti do Domžal, preko Trzina, do Mengša, Šenčurja, Naklega, Golnika in Tržiča do mejnega prehoda Ljubelj ter na severu državna meja z Avstrijo.
Danes le opozorjali
VURS je že v soboto določil dve območji z visokim tveganjem, na katerem so odtlej veljali ukrepi za preprečitev morebitnega širjenja ptičje gripe v Sloveniji. Tako v delu severovzhodne in jugozahodne Slovenije že od sobote med drugim velja popolna prepoved reje perutnine in drugih ptic, gojenih v ujetništvu, na prostem. Veterinarski in kmetijski inšpektorji obiskujejo rejce, predvsem male, in jih opozarjajo na izvajanje ukrepov. Danes kršiteljem kazni še niso pisali, temveč so jih zgolj opozarjali.