Premier Borut Pahor je po vrhu koalicije dejal, da je potrebno zaključni račun v DZ sprejeti, zato da bi se lahko sprejelo protokola o vstopu Albanije in Hrvaške v zveze Nato. Pri tem je dodal, da o tem odločajo poslanci in da kot premier nima pravice, da bi jim nalagal, kako naj odločajo.
Po njegovih besedah so se na sestanku dogovorili, da bodo storili vse, da bo zagotovljena dvotretjinska večina za protokola. Prepričan je, da je SDS "izsilila odločanje o zaključnem računu, zato "nimamo drugega izhoda, kot da ga potrdimo".
"Če bomo uspešni s sindikati javnega sektorja, lahko pridemo do sporazuma tudi o plačni politiki v javnem sektorju, ki bo dobrodošel za pripravo rebalansa proračuna," je še zatrdil premier in ob tem dodal, da je ta "tako naravnan, da cilja na nov razvojni zagon".
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je pojasnil, da so se poslanci njegove stranke dogovorili, da bodo o zaključnem računu proračuna za leto 2007 glasovali po svoji vesti: "Menim, da bo večina poslancev glasovala tako kot prvič."
Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic pa je dejal, da poslanci LDS odločitve glede zaključnega računa še niso spremenili. "In tudi nimamo nobenega razloga, da bi jo," je pojasnil in nadaljeval, da so zadevi nasprotovali in pri tem tudi ostajajo. Prepričan je tudi, da bo tistih, ki bodo za zaključni račun, že zadosti v sami opoziciji.
Primanjkljaj ali presežek?
Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je danes znova pojasnil, da se revizija predloga zaključnega računa proračuna za leto 2007, ki jo je opravilo računsko sodišče, nanaša izključno na državni proračun, ne pa na širši sektor države. Neustrezno evidentiranje poslovnih dogodkov – gre za prenos delnic Telekoma Slovenije na Sod – pa je razlog, da se je presežek v izkazih spremenil v primanjkljaj.
Šoltes se je danes namreč odzval na "različne interpretacije" podatkov o presežku oziroma primanjkljaju v predlanskem proračunu države, ki se "pojavljajo v javnosti". Gre za različne metodologije, je opozoril – kategorija, ki obravnava državni proračun, ki ga je revidiralo računsko sodišče, pa je najožja.
Janša: Ne glede na metodologijo je Slovenija v letu 2007 beležila proračunski presežek
Predsednik SDS Janez Janša je zatrdil, da je Slovenija je v letu 2007 zabeležila presežek, "in to ne glede to, ali se zaključni račun dela in računa po obračunski metodologiji ali po metodologiji denarnega toka". Ob tem je pojasnil, da je Slovenija po prvi metodologiji zabeležila 176 milijonov evrov presežka, po drugi pa 90 milijonov evrov.
Kot je dejal Janša na današnji novinarski konferenci, na metodologiji denarnega toka "vztraja tudi računsko sodišče". Dodal je, da se mu zdi zanimivo, da računsko sodišče na tej razliki v metodologijah vztraja tako intenzivno ravno za leto 2007, "ne pa tudi za prejšnja leta, ko je prihajalo do enako različnih tolmačenj uporabe teh dveh metodologij".
DZ o zaključnem računu v ponedeljek?
Predsednik DZ Pavel Gantar je pred današnjim vrhom koalicije povedal, da bi lahko DZ o zaključnem računu proračuna za leto 2007 odločal v začetku prihodnjega tedna, "mogoče celo v ponedeljek". Že prejšnji teden je Gantar sicer napovedal, da bo imel DZ v ta namen najverjetneje izredno sejo.
Predsednik Zaresa Gregor Golobič pa je pred vrhom koalicije povedal, da se bo stranka o tem, ali bo zaključni račun podprla, še odločala. Sam verjame, da bodo njihovi poslanci dobili proste roke, da se bodo odločali po svoji vesti.
Spomnimo …
Kot je znano, je DZ v četrtek zavrnil sprejem zaključnega računa predlanskega proračuna, zaradi česar poslanska skupina SDS ni hotela sodelovati pri glasovanju o ratifikaciji vstopa Hrvaške in Albanije v zvezo Nato. Da bodo glasovali proti, so v razpravi napovedali poslanci poslanskih skupin koalicijskih strank Zares in SD, v DeSUS so zaključnemu računu napovedali podporo, v LDS pa se niso opredelili. Vlada je v petek predlog ponovno poslala v obravnavo v DZ.
Računsko sodišče je oktobra lani predlogu izvršitve proračuna države za leto 2007 izreklo mnenje s pridržkom. Zaradi nepravilnega evidentiranja prenosa desetih odstotkov delnic Telekoma Slovenije, ki jih je vlada z namenom poplačila upravičencem do vlaganj v javno telekomunikacijsko omrežje prenesla na Sod, po ugotovitvah revizorjev proračun ni izkazal 37 milijonov evrov presežka, ampak devet milijonov evrov primanjkljaja.
Po Šoltesovih besedah je računsko sodišče že v preteklosti pri revidiranju predlogov zaključnega računa proračuna opozarjalo na neustrezno in netransparentno knjigovodenje nekaterih poslovnih dogodkov (prevzemi dolgov Slovenskih železnic, prevzemi dolgov ZZZS in Onkološkega inštituta). Ob tem so pričakovali, da bo vlada posredovala in DZ sprejel ustrezno popravljen zaključni račun proračuna.
KOMENTARJI (335)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.