Slovenija

Dokument iz leta 1994: Umag v Sloveniji

Ljubljana, 11. 11. 2009 10.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Pred 15 leti je odbor za mednarodne odnose, katerega član je bil sedanji premier Borut Pahor, sprejel zaupni dokument, v katerem bi imela Slovenija mejo do reke Mirne, ki vključuje tudi Savudrijo, Umag, Buje, Grožnjan in Novigrad.

Borut Pahor leta 2002
Borut Pahor leta 2002 FOTO: Dare Čekeliš

Večernji list je včeraj zvečer objavil dokument z oznako 'strogo zaupno', ki so ga 9. junija 1994 sestavili člani skupine nekdanjega parlamentarnega Odbora za mednarodne odnose, natančneje delovne skupine za meje. Hrvaški časnik opisuje, kako je Slovenija že leta 1994 izdelala dve strategiji, "z namenom, da bi Hrvaški ukradla ozemlje".

Takratni član odbora in sedanji premier Borut Pahor naj bi bil po mnenju Večernjega lista pred 15 leti prepričan, da so Savudrija, Umag in Buje na slovenskem ozemlju. V prvi različici pete točke bi imela namreč Slovenija mejo do reke Mirne, ki vključuje tudi Savudrijo, Umag, Buje, Grožnjan in Novigrad. Po drugem scenariju bi Sloveniji pripadel polotok Savudrija in severni del občine Buje (Kaštel). V obeh primerih bi dobili izhod na odprto morje. Avtentičnost slovenskega dokumenta po trditvah Večernjega lista potrjuje še hrvaška listina iz januarja 2001, z zaključkom, da ''Slovenija, na žalost, ne odstopa od teritorialnih zahtev v skladu z Memorandumom iz leta 1993''. 

Jelinčič pred 15 leti: Slovenska vlada pod mizo prodaja slovensko zemljo Hrvatom

Zmago Jelinčič Plemeniti je na novinarski konferenci pred 15 leti še opozoril, da Hrvati gradijo svoj del Phyrnske avtoceste do meje pri Maclju, zato je posvaril, da "kaže, da bo Slovenija tiho pristala na Phyrnsko avtocesto" čez svoje ozemlje.
Zmago Jelinčič Plemeniti je na novinarski konferenci pred 15 leti še opozoril, da Hrvati gradijo svoj del Phyrnske avtoceste do meje pri Maclju, zato je posvaril, da "kaže, da bo Slovenija tiho pristala na Phyrnsko avtocesto" čez svoje ozemlje. FOTO: Dare Čekeliš
Zmago Jelinčič Plemeniti je pred 15 leti opozoril, da so dokumentu najostreje nasprotovali člana odbora Miroslav Geržina in Jožef Školč, ki sta z odhodom s seje povzročila nesklepčnost, in generalni sekretar zunanjega ministrstva Tomaž Kunstelj, vodja slovenskega dela mešane diplomatske komisije za meje med Slovenijo in Hrvaško.

Predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti pa je že 16. junija 1994 sklical novinarsko konferenco, na kateri je predstavil zaupni dokument delovne skupine za meje, o katerem odbor zaradi nesklepčnosti ni odločal. Takrat je opozoril, da "slovenska vlada in vladna koalicija pod mizo prodajata slovensko zemljo Hrvatom".

Kaj piše v dokumentu?

Zaupni dokument v šestih točkah, ki so ga sestavili člani delovne skupine za meje Dimitrij Rupel, Zoran Thaler, Borut Pahor in Zmago Jelinčič Plemeniti, vrhovni sodnik Mitja Deisinger in zgodovinar Vlado Habjan, v prvi točki ugotavlja, da sta "slovenska država in piranska občina naredili napako, ko sta opustili nadzor nad ozemljem in prebivalstvom slovenskih vasi Škrilje, Bužini in Škodelin. Gre za ozemlja južno od Dragonje oziroma kanala Svetega Odorika, ki sodi v piransko občino."

"Dejstvo, da Hrvaška nadaljuje z gradnjo mejnega prehoda pri Plovaniji oziroma pri Sečovljah, opozarja na resnost te napake. Slovenija mora to napako nemudoma popraviti. Državni organi naj vzpostavijo suverenost Republike Slovenije na tem delu državnega ozemlja, za pravice omenjenih vasi pa naj se takoj postavi začasna brv prek reke Dragonje, da jim bo s tem omogočen dostop prek reke mimo slovenskega mejnega prehoda v Sečovljah," piše v dokumentu, ki ga je včeraj objavil hrvaški časnik Večernji list. Jelinčič je leta 1994 poudaril, da se je prebivalstvo tedaj ob obisku Thalerja, Rupla in Jelinčiča izreklo za Slovence.

V drugi točki dokument navaja, da je "slovenska vlada Hrvaški v maju 1994 predlagala sporazum o začasni ureditvi režima na morju in gradnji začasnega mejnega prehoda Sečovlje - Plovanija. Tega sporazuma, ki mu je priložen zemljevid, v katerem ima Slovenija dostop na odprto morje, Hrvati ne sprejemajo, sporen pa je tudi z vidika dejanskih interesov slovenske države, saj problema Piranskega zaliva ne rešuje v celoti".

Zapornice ob Dragonji junija lani
Zapornice ob Dragonji junija lani FOTO: Dare Čekeliš
14. maja 1994 sta se na Otočcu srečala takratna premierja Janez Drnovšek in Nikica Valentić. Pogovarjala sta se tudi o problemu Piranskega zaliva, pri čemer slovenska stran vztraja pri svojem stališču, to je pri suverenosti Slovenije nad celotnim zalivom, je po srečanju povedal Drnovšek.

V dokumentu je navedeno, da Hrvaška sporazuma ne sprejema, ''sporen pa je tudi z vidika dejanskih interesov slovenske države, saj problema Piranskega zaliva ne rešuje v celoti''.

V tretji točki zaupna listina opozarja, da je "Hrvaška v zvezi s problemom meje proizvedla dva dokumenta (pismo Šariniča Drnovšku 22. januarja 1993 in 'Stajališta' z 18. novembra 1993), v katerih predlaga mejo na slovenskem ozemlju. S tem in z nekaterimi drugimi javnimi nastopi, ki so pomenili ozemeljske zahteve do Slovenije, nas je Hrvaška razbremenila prvotnega sklepa o meji med Hrvaško in Slovenijo, ki izhaja iz razdelka 'II' Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije. Ta se nanaša le na nesporne dele meje, ne pa na tiste dele, kjer meja še ni natančno določena ali pa sploh ni določena (na primer Trdinov vrh oziroma Sveta Gera, Snežnik, območje nekdanje cone B Svobodnega tržaškega ozemlja). Po letu 1954, ko je cona B Svobodnega tržaškega ozemlja pripadla nekdanji Jugoslaviji, meja med Slovenijo in Hrvaško sploh ni bila definitivno določena, zato jo je treba s pogajanji šele določiti.''

V četrti točki dokument nadaljuje, da "Slovenija še vedno spoštuje načelo 'uti possidetis', kar predvsem pomeni polno suverenost Slovenije nad Piranskim zalivom. Odbor za mednarodne odnose predlaga državnemu zboru in vladi, naj odslej pogajanja potekajo tako, da bodo zavarovani temeljni interesi Republike Slovenije, pri čemer lahko slovenski pogajalci predlagajo optimalne rešitve za Slovenijo, tako kot so že doslej hrvaški pogajalci predlagali rešitve v svojo korist."

V peti točki je zapisano, da je "zadnja mednarodno priznana meja v Istri južna meja Svobodnega tržaškega ozemlja (reka Mirna). Upoštevati velja sedmo točko specialnega statuta Londonskega memoranduma, ki onemogoča delitev občin z manjšinskim prebivalstvom. Na podlagi teh izhodišč naj slovenski pogajalci predlagajo naslednje možne razmejitve jugozahodnega dela državne meje: meja cone B Svobodnega tržaškega ozemlja kot zadnja mednarodno priznana meja ali pa južna meja katastrskih občin Kaštel in Savudrija kot sestavnih delov občine Piran z mejo na morju, ki omogoča prost izhod na odprto morje.''

Pogled na Piranski zaliv. Po podatkih istrskih nepremičninskih agentov je imajo Slovenci že 80 odstotkov nepremičnin na savudrijskem območju, piše Večernji list.
Pogled na Piranski zaliv. Po podatkih istrskih nepremičninskih agentov je imajo Slovenci že 80 odstotkov nepremičnin na savudrijskem območju, piše Večernji list. FOTO: Špela Zupan
Dokument z oznako 'strogo zaupno' se sklicuje na meje nekdanje cone B iz časov, ko so pred 64 leti potekala pogajanja med Italijo in Jugoslavijo o končni določitvi meje.

V zadnji točki dokumenta "odbor za mednarodne odnose predlaga preureditev diplomatske komisije ali dopolnitev z novimi člani, ki razpolagajo z ustrezno strokovnostjo na pravnem in zgodovinskem področju. Takšna komisija in vlada bi morali sestaviti nov predlog, ki bo upošteval vso kompleksnost nastalega položaja, in ki bo razpolagal tudi z alternativnimi scenariji, med temi je denimo tudi možnost prekategorizacije nekaterih mejnih prehodov, upoštevanje potreb Hrvaške po cestnih povezavah, in podobno".

Thaler: Gre za poskus odvračanja pozornosti

Thaler, ki je bil leta 1994 predsednik odbora za mednarodne odnose, je v odzivu na pisanje Večernjega lista dejal, da se takih stvari običajno ne komentira, "če se pa malo pošalim, pa gre za očiten poskus subverzije s strani hrvaškega medija, subverzije proti sedanjemu dogovarjanju med državama in konkretno proti arbitražnemu sporazumu. Gre za neumnost. Relavantna stališča državnega zbora so vsa javna in so bila tudi objavljena."

Po mnenju Thalerja, ki pisanje hrvaškega časnika povezuje z nedavnim "izletom" umaških ribičev v Piranski zaliv in izjavami hrvaške Cerkve, gre za neke vrste spodbujanje nestrpnosti med državama. "Mislim, da se je sedaj treba osredotočit na to, da se potrdi ta arbitražni sporazum in da se končno začne razvijati prijateljstvo med državama, ne pa nezaupanje in sovraštvo."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (148)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User415845
12. 11. 2009 13.31
ljudina kaj ti tupiš. Po drugi svetovni vojni so hrvati dobili Istro in nato ker se grebajo še pol cone B STOja. Zdej bi jim najbolj odgovarjalo da mejijo na Trst. Ustaši pokvarjeni!
vinadap
12. 11. 2009 12.54
Je pač vam potrebno večkrat povedati,ker slabo " kužite " stvari.
User374798
12. 11. 2009 12.18
kaj ste vi slovenci spospbni zvakati eno in te isto stvar v neskončnost.
vinadap
12. 11. 2009 11.07
ljudina - naši zakoni so kar v redu,vaši pa še danes izhajajo iz časov NDH,ker ste že takrat imeli apetite do drugih ozemelj,ravno tako je še danes. Vaš čas je iztekel,pred vašim vstopom v EU bo treba poravnati račune,seveda z vaše strani.
User474777
12. 11. 2009 09.16
Kaj ste vsi sovražno naperjeni. Končno so se začele stvari urejati, pa ste vsi skeptični.Ni vam zadosti ureditev odnosov,ne, vi bi še Istro. Hinavci. Nasedate gobezdaču in populistu Jelinčiču. Zakaj niste zahtevali Trsta od Italijanov pri vstopu v EU Tipična slovenska dvoličnost.
User401282
12. 11. 2009 06.22
Pa naj še kdo reče da Pahor ni Slovenec.
User423524
11. 11. 2009 21.39
ljudina11.11.2009, 20:54 Teb. In v glavnm ni blu mišlenu ku vprašanje. Šeenkat! Zakaj k ste bli napadeni niste uporabl pravno pot. Zakaj ste tkrat uporabil argument sile. Men so vsi deli jasn. Upam, da zdej tud teb.
User474777
11. 11. 2009 20.56
Kok se vam da ljudje moji....karkoli boste eni ali drugi napisali, ne bo spremenilo ničesar...tako naši, kot vaši politiki so pokvarjeni, gledajo samo na svoje riti, moč, vpliv in na denar, na koncu bo pa obveljalo to, kar je Evropi (ali nekaterim v njej) koristneje, pa seveda denar bo svoje dodal. Evropa se poserje tako na SLO, kot na CRO...pljuvate en čez drugega, še vsaka ekonomska kriza je v ljudeh prebudila najslabše, pa vedno je bil kdo drug kriv za revščino ali pomanjkanje delovnih mest...priseljenci, židje,sosedje....
User474777
11. 11. 2009 20.54
M-teorija11.11.2009, 20:500 ljudina 11.11.2009, 20:26 Človeček. Zanima me, če si tudi takrat, ko je vaš "tuj mož"spuščal solze zaradi Banskih dvorov predlagal, da mejo med srbi in hrvaško rešuje mednarodno sodišče. Zakaj takrat niste upoštevali pravnega reševanja meje?! JEL SE TI OBRAČAŠ MENI ILI JAVNOSTI????KOJI TI DIO NIJE JASAN??I KAKVA SU TI TO DJETINJASTA PITANJAAAA
User423524
11. 11. 2009 20.50
ljudina 11.11.2009, 20:26 Človeček. Zanima me, če si tudi takrat, ko je vaš "tuj mož"spuščal solze zaradi Banskih dvorov predlagal, da mejo med srbi in hrvaško rešuje mednarodno sodišče. Zakaj takrat niste upoštevali pravnega reševanja meje?! Tudi vi ste takrat uporabljali drugačne argumente!!
User474777
11. 11. 2009 20.26
vinadap11.11.2009, 19:420 MALI-KEKEC - glede Mirne moraš pa vprašati Tita in Bakariča. Tudi meni je bilo že takrat sumljivo. Seveda,ob litrih vina se je dalo vse zmeniti. Sedaj bomo pa mi pred svetom uveljavljali tisto znano besedo,ki se imenuje PRAVIČNOST pravičnost? pa kada budete u Sloveniji izbacili Slo zakone i pravo i vršili presude po načelo pravičnosti tada ču se i ja složiti da sa tim načelom......
vinadap
11. 11. 2009 19.42
MALI-KEKEC - glede Mirne moraš pa vprašati Tita in Bakariča. Tudi meni je bilo že takrat sumljivo. Seveda,ob litrih vina se je dalo vse zmeniti. Sedaj bomo pa mi pred svetom uveljavljali tisto znano besedo,ki se imenuje PRAVIČNOST.
Tonček Balonček
11. 11. 2009 19.22
Meni je usoda Piranskega zaliva najpomebnejše vprašanje, brez te vode mi ni več živeti! Hvala Zemlji in Soncu, da imamo vsaj ta problem, kaj bi brez njega!! je še kaj pomembnejšega? Nikoli ne bomo odpustili Kardelju, bakariću, Pahorju in drugim komunistom, pogrešamo papeža in ostale, ki so nam pokradli kulturno dediščino!
User464175
11. 11. 2009 18.55
samo da se zna
User423524
11. 11. 2009 18.25
aycula200011.11.2009, 18:20 Bolje, da jo dobro zavarujejo. Nikoli ne veš!! Njeno sliko pa naj se naj pošlje bodočim arbitrom!! Vsak papir aki kakršenkoli dokument nam bo prišel prav.
User423524
11. 11. 2009 18.21
IPIMDOPO 11.11.2009, 18:04 1 M-teorija, Predvsem prvo pismo - gospe D.A. JA je zanimivo. Kolikor sem razbral se iz njega vidi, da KARDELJ ne nosi takšne krivde kot mu jo pripisujejo. Ni mi pa jasno zakaj Krivic trdi, kar trdi, v zvezi s Piranskim zalivom.
Lee Lewis
11. 11. 2009 18.20
SLOVENCI,V STARI PIRANSKI BOLNICI...V GLAVNEM HOLU NA STENI STOJI SPOMINSKA PLOŠĆA,KJER JE VKLESAN DOKAZ,DA JE OBĆINSKA MEJA PIRANA NA REKI MIRNI...OGLEJTE SI JO!!!...TA MARMORNATA PLOSCA BI LAHKO IMELA CAST DA JO VZIDAJO NA VHOD SLOVENSKEGA PARLAMENTA!
User414601
11. 11. 2009 18.04
M-teorija, Predvsem prvo pismo - gospe D.A.
User333905
11. 11. 2009 18.01
v katerem jeziku pa je napis na savudrišlem svetilniku...Hrvaški...ne...Italjianski...ne...Slo... Že to priča da je tu bila in vedno bo slovenija
User423524
11. 11. 2009 18.00
mali-kekec 11.11.2009, 17:25 ...Mene pa zanima kje ste na Mirni takrat zakaj ste pristali na tako mejo na dragonji kako da se nakon tega še 50 let niste nič bunili??? Zelo sumljivo!!! Zato pa tudi sudišče odpade a ne Slovenija?... Ja zakaj, ker je bilo takrat vse "Naše"!!!??? Danes pa je vse "NAŠE", vaše, naše "NAŠE" pa je kar je ostalo od "NAŠE" ZmanjšANO še za ozemlja, ki ste jih zasedli še po letu 91. ME PA VESELI, DA PRIZNAVAŠ TA ZGODOVINSKA DEJSTVA.