Najprej so naše zaupanje zamajali peki, kjer so mišje iztrebke našli celo na vrečah z moko, kasnejši nadzori so razkrinkali še 280 gostincev in lokalov in ne pozabimo afere slovenski med, ko so se nekateri čebelarji pri zatiranju varoje zatekli k registriranemu zdravilu, ki je vseboval živčni strup amitraz.
Je takšnih obratov, ki gredo po bližnjicah in ogrožajo zdravje ljudi, pri nas vedno več ali so le inšpektorji večkrat na terenu in bolj učinkoviti?
Glavna inšpektorica z varno hrano Andreja Bizjak je poudarila, da so bili inšpektorji ves čas v obratu Mesnin dežele Kranjske in če bi že prej ocenili, da je varnost hrane ogrožena, bi obrat zaprli. Zdaj so torej prišli do točke, ko so ocenili, da je čas za zaprtje obrata. Bizjakova je še poudarila, da so inšpektorji po slovenskih obratih veliko prisotni in da to ni tipičen obrat, ki bi prikazoval celotno sliko. Naši obrati so dobri, nekateri zelo dobri, je bila jasna.
Agrarni ekonomist Aleš Kuhar pa je komentiral, da so na trgu z rdečim mesom razmere napete, saj je konkurenca močna, posledično so nizke cene. Prav zato so nekateri primorani v varčevanje, v tem konkretnem primeru so lastniki iskali prihranke na napačnem mestu.
Inšpektorji letno opravijo okoli 300.000 nenapovedanih pregledov in 20.000 nadzorov, ki so zelo strogi. Med drugim preverjajo higieno zaposlenih, čistočo prostorov in delovnih strojev, temperaturo, ustreznost in sledljivost živil, pa tudi kompletno dokumentacijo. To so potrdili tudi v Kmetijski zadrugi (KZ) Laško, ki so jo obiskali novinarji 24UR.
Kakšen mora biti protokol v proizvodnji?
Pred vstopom v proizvodne obrate KZ Laško veljajo strogi zaščitni ukrepi za vse obiskovalce in zaposlene. Vsak, ki vstopi v prostore za predelavo mesa, mora obleči posebno zaščito obleko in zaščitne copate. V higienskem bloku se zaposleni preobujejo v delovno obutev ter temeljito umijejo in dezinficirajo roke. Zaposleni nato roke dajo v posebno napravo, ki preveri, ali so čiste in šele nato jih spusti v naslednji prostor.
Kot poudarjajo v KZ Laško, je sterilizacija v mesno-predelovalnih obratih ključna. Po koncu delovnega dne razkužijo tudi stroje in celotne prostore. Inšpektorji, ki lahko v obrat vkorakajo kadarkoli in nenapovedano, namreč prežijo na vsako malenkost, kot so denimo zasušeni delci na posodah in nabiranje vodnega kamna. "Uradni veterinar nas obišče šestkrat letno, potem nas pa obiščeta še inšpekcije za IK kakovost in EKO standard," pravi Mojca Šolinc, tehnologinja v KZ Laško.
Pozorni morajo biti tudi na vzdrževanje samih prostorov, torej, v kakšnem stanju so tla, stropi, ali se v njih nabira kondenz, morda celo plesen. "V vsako podrobnost se vtaknejo, ampak je tudi prav, da se," poudarja Šolinčeva. Prav dosleden in strog nadzor namreč potrošnikom zagotavlja, da je hrana varna in, da vemo, kaj jemo.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.