Slovenija

Bruselj Sloveniji posredoval odgovor Hrvaške glede arbitraže. Pa je možna tudi drugačna pot?

Bruselj / Ljubljana, 20. 04. 2018 13.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Predsednik Sodišča EU Koen Lenaerts meni, da bi lahko Slovenija in Hrvaška pri razreševanju arbitražnega spora uveljavljali člen 273, ki ponuja možnost, da članice predložijo Sodišču EU medsebojne spore o zadevi, ki v strogem smislu ni pravo EU, vendar je pomembna v širšem kontekstu. Zunanje ministrstvo je medtem potrdilo, da so od komisije prejeli pismo Hrvaške, v katerem je ta odgovorila na slovensko pritožbo.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Je Slovenija pri sprožitvi člena ravnala prav?
    08:38
    Iz 24UR ZVEČER: Je Slovenija pri sprožitvi člena ravnala prav?
  • Iz 24UR: Predsednik sodišča EU presenetil z izjavo
    02:47
    Iz 24UR: Predsednik sodišča EU presenetil z izjavo

Slovenija je zaradi hrvaškega nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji sprožila 259. člen pogodbe EU, ki je podlaga za ukrepanje članice proti članici na Sodišču EU. A predsednik tega sodišča Koen Lenaerts v povezavi z arbitražo izpostavlja drugačno pot: 273. člen, ki predvideva, da članici spor sodišču predložita sporazumno.

Slovenija je 16. marca Evropski komisiji predala pismo v povezavi s tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama.
Slovenija je 16. marca Evropski komisiji predala pismo v povezavi s tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama. FOTO: Damjan Žibert

"Zelo dobro poznam kontekst primera, saj sem tik pred božičem obiskal vrhovni sodišči Slovenije in Hrvaške v sklopu neformalnega vidika dialoga med sodišči," je Lenaerts začel odgovor na vprašanje v povezavi z arbitražo v četrtek v Bruslju na predstavitvi letnega poročila o delu sodišča. Takrat so mu, kot je dejal, kolegi sodniki v neformalnem kontekstu pojasnili, za kaj gre.

Na zunanjem ministrstvu so pojasnili, da navedb predsednika Sodišča EU ne morejo komentirati. "Slovenija pa je prepričana, da zaradi hrvaškega zavračanja implementacije arbitražne razsodbe prihaja do konkretnih kršitev evropskega prava," so poudarili v odzivu.

"Sklicujete se na 259. člen pogodbe o delovanju EU. Nisem povsem prepričan, da je to resnično člen, ki ste ga želeli omeniti," je ocenil predsednik sodišča v odgovoru na novinarsko vprašanje. 259. člen namreč po njegovih besedah ponuja članici možnost, da gre na Sodišče EU proti drugi članici zaradi kršitve "dejanskega prava EU".

"Mislim, da nimate tega v mislih. V mislih imate 273. člen pogodbe. To si morda lahko zabeležite," je nadaljeval Lenaerts. Ta člen po njegovih navedbah ponuja možnost, da članice predložijo Sodišču EU medsebojne spore o zadevi, ki v strogem smislu ni pravo EU, vendar je pomembna za članice in unijo v širšem kontekstu.

Avstrija proti Nemčiji

Pri tem je izpostavil "sijajen" primer Avstrije in Nemčije o obdavčevanju prihodka od obresti pri davku na dohodek v Nemčiji, v katerem je zmagala Avstrija. Sodišče je odločitev sprejelo lani. To je sploh prvi primer te vrste, ki ga je obravnaval veliki senat petnajstih sodnikov, je še izpostavil Lenaerts.

Avstrija je Nemčiji očitala, da je njeno ravnanje v nasprotju z določbami sporazuma o dvojnem obdavčevanju med državama. To ni pravo unije, zato se sodišče o tem ne more izreči, razen če se članici dogovorita, da mu zadevo skupaj predložita v okviru 273. člena, je pojasnil predsednik sodišča.

273. člen pogodbe o delovanju EU določa: "Sodišče EU je pristojno v vseh sporih med državami članicami, ki se nanašajo na predmet pogodb, če je bil spor predložen sodišču v skladu s posebnim sporazumom med strankami."

V avstrijsko-nemškem primeru sodišče po Lenaertsovih besedah ni uporabilo prava unije, temveč mednarodno javno pravo in ostalo. Primer so sprejeli pod svojo jurisdikcijo, ker je bil dovolj povezan s predmetom prava unije, ni bil pa sam spor dejansko pravo unije, je pojasnil.

Če lahko članica opredeli določbe prava unije, ki so kršene, pa se lahko uporabi 259. člen, je še dejal predsednik sodišča. K temu je dodal, da slovensko-hrvaškega primera sicer v strokovnem smislu ne pozna in da na prvi pogled ne vidi, katera področja prava unije bi lahko bila kršena, a da ni on tisti, ki mora to opredeliti.

Člena 259 in 273 sta po besedah predsednika Sodišča EU torej dve možnosti, ki ju je treba razlikovati. V obeh primerih se je sodišče dolžno izreči o primeru, ki mu je posredovan, je še poudaril.

Slovenija namerava tožiti

Slovenija je 16. marca Evropski komisiji predala pismo v povezavi s tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama. S tem je sprožila 259. člen, ki omogoča članici, ki meni, da druga članica ni izpolnila obveznosti iz pogodb, da zadevo predloži Sodišču EU.

Slovenija napoveduje, da bo zadevo predložila sodišču, tudi če komisija ne bo podala mnenja ali če bo to mnenje z njenega vidika negativno.
Slovenija napoveduje, da bo zadevo predložila sodišču, tudi če komisija ne bo podala mnenja ali če bo to mnenje z njenega vidika negativno. FOTO: DolenjskaNews

Preden članica vloži tožbo proti drugi članici zaradi domnevne kršitve obveznosti iz pogodb, mora v skladu z 259. členom zadevo predložiti Evropski komisiji. Komisija poda obrazloženo mnenje, potem ko sta obe državi dobili možnost, da se ustno in pisno izrečeta. Hrvaški je za pisni odgovor dala čas do 17. aprila, ustna obravnava pa je predvidena za 2. maj.

Če komisija v treh mesecih po predaji pisma ne poda svojega mnenja, to ni ovira, da zadeva ne bi bila predložena Sodišču EU, še piše v 259. členu. Slovenija napoveduje, da bo zadevo predložila sodišču, tudi če komisija ne bo podala mnenja ali če bo to mnenje z njenega vidika negativno.

Vsebina slovenskega pisma za zdaj ostaja zaupne narave. Po doslej razkritih informacijah naj bi pismo vključevalo povsem konkretne kršitve prava unije zaradi hrvaškega zavračanja arbitražne sodbe, na primer kršitve načel pravne države, onemogočanje izvajanja prava unije Sloveniji ter kršitve schengenskih in skupnih ribiških pravil.

Na zunanjem ministrstvu so pojasnili, da navedb predsednika Sodišča EU ne morejo komentirati. "Slovenija pa je prepričana, da zaradi hrvaškega zavračanja implementacije arbitražne razsodbe prihaja do konkretnih kršitev evropskega prava," so poudarili v odzivu.

Bolj zgovoren je bil premier Miro Cerar, ki opravlja tekoče posle. "Če bi se Hrvaška odločila sodelovati v postopku implementacije arbitražne odločbe ali najti z nami način, da pridemo do tega (...), se bomo seveda potrudili na naši strani, kajti to je naš skupni interes. Če pa bo Hrvaška zavračala implementacijo arbitražne odločbe, pa bomo nadaljevali s postopkom. Če bo potrebno, bomo, kot rečeno, vložili tudi tožbo," je zatrdil.

Predsednik državnega zbora Milan Brglez pa je spomnil, da 273. člen "predpostavlja sodelovanje obeh strani glede spora", ki bi ga potem rešili z neke vrste mediacijo sodišča. "Predpostavka za to je, da bi se obe strani strinjali o tem. Očitno se ne strinjata in zaradi tega je bil nujen ta postopek, ki smo ga sprožili in mislim, da ga bomo tudi nadaljevali, po tistem, ko bo komisija naredila svoje," je dejal.

Bruselj Sloveniji posredoval odgovor Hrvaške glede arbitraže

Zunanje ministrstvo pa je medtem danes potrdilo, da so od Evropske komisije prejeli pismo Hrvaške, v katerem je ta odgovorila na slovensko pritožbo glede arbitraže o meji med državama. Vsebine pisma niso komentirali; potrdili so le, "da je v okvirih, ki jih je že pred dnevi javno predstavila hrvaška stran".

V skladu z napovedmi je Evropska komisija hrvaški odgovor posredovala Sloveniji, da se pripravi na ustno obravnavo. V Bruslju prav tako niso razkrili vsebine hrvaškega pisma.

Hrvaška vlada je pisni odgovor Evropski komisiji poslala v roku, v torek. V Zagrebu so pojasnili, da so ponovili stališče, da Hrvaška z zavračanjem lanske odločitve arbitražnega sodišča o določitvi meje med Hrvaško in Slovenijo ne krši prava EU. V sporočilu so v torek ponovili tudi, da je arbitražna sodba rezultat arbitražnega postopka, ki ga je Slovenija kompromitirala in mu odvzela verodostojnost.

Hrvaška zunanja ministrica Marija Pejčinović Burić je v ponedeljek v Luxembourgu ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU dejala tudi, da ni bilo nobenih kršitev evropskega prava, glede na to, da se ni zgodila nobena sprememba na terenu, ter da je "meja tam, kjer je bila leta 1991".

Evropska komisija ima sicer od vložitve slovenskega pisma tri mesece časa za odziv in morebitno odločitev, da sama prevzame zadevo. Če komisija v treh mesecih po predaji pisma ne poda svojega mnenja, to ni ovira, da zadeva ne bi bila predložena Sodišču EU, še piše v 259. členu. Slovenija napoveduje, da bo zadevo predložila sodišču, tudi če komisija ne bo podala mnenja ali če bo to mnenje z njenega vidika negativno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (261)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BUONcaffee
22. 04. 2018 09.14
Zopet napačne informacije o vsem skupaj.
BUONcaffee
21. 04. 2018 22.01
Kohl ima orodja za prisiliti Hrvate v ARBITRAŽO. A mimo zakonov ne more it.
BUONcaffee
21. 04. 2018 20.36
V komentarjih vidimo kdo podpira Kohlovo zgrešeno politiko in predvidevam, da ga bodo ponovno volili.
toti mišek
21. 04. 2018 20.35
+1
No na mejnih prehodih se že tere Ljubljana, kranj in Cele...vsi v njihovo lepo!
BUONcaffee
21. 04. 2018 20.45
+1
Imajo prav. Zaradi politikov se ne mislijo kregati.
BUONcaffee
21. 04. 2018 19.11
Slovenija ima srečo, da meji na Hrvaško.
BUONcaffee
21. 04. 2018 19.06
+2
Zakaj smo šli v arbitražo katera ni zavezujoča, če bi lahko šli takoj v tožbo zaradi meje??????
brezveze13
21. 04. 2018 20.45
+2
zaradi pranja in kraje denarja v imenu le te
BUONcaffee
21. 04. 2018 19.04
Šajn, da nisi prijatelj od Kohla???????
Frane Šajn
21. 04. 2018 18.45
+7
Ste opazili kako sovpadajo levite EU sodnika ( moram pohvaliti hiter odziv) seveda gre za Slovenijo , ki je prdpražnik EU, z levitami onih čez lužo ne verjeti , da gre tu za slučaj še zdaleč ne! Čas je za pokončen odhod s pokončno dvignjeno glavo. Kar se tiče Arbitražne odločitve jo je treba braniti tudi z glavami če bo treba.
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.50
+1
Nimaš več kaj branit. Stvar je zavožena do konca. Mogoče se nam zdi, da EU daja potuho Hrvaški, ker je Kohl dajal napačne informacije in tudi mediji. Zakaj ne objavijo govor francoskega sodnika, namesto da dajajo lažne informacije in upanja. Arbitraža ni zavezujoča tako da tu več nimamo kaj naredit.
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.51
-1
Kar koli Kohl rihta vse propade z stroški. Kot pika na i še naši ribiči dobivajo položnice.
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.54
+0
Pa evropska komisija res nima nič z tem. Kohl zavajal javnost, ko je govoril da ima.
gekados
21. 04. 2018 21.24
+1
točno tako, ta eu je že burleska.........presega celo one turke, moja boš
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.42
+1
Kohl pusti stvar kot je. Zavoženo je oziroma si zavozil do konca.
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.40
+2
Vidimo da se pred tožbo že vse lomi. Zato se sprašujem če je sploh smiselna???
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.25
+5
Enostranska implementacija arbitraže je kršitev mednarodnega prava. Bojim se, da bomo plačali še kako kazen. Dokaz govor francoskega sodnika v Haagu. Zakaj novinarji ne objavijo tega??????
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.20
Kohl osamljen v tem sporu. Kdo pa ga še prenaša?????
ServerAUTOMATIC
21. 04. 2018 18.19
-1
Jaz dam Hrvatom prav.
Frane Šajn
21. 04. 2018 18.48
-1
To vemo! imamo izdajalcev lastne grude, da se kar čuti že v zraku njihov strahopetni vonj!
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.57
+1
Čuj Šajn, glede morja nimajo Hrvati prav, glede arbitraže pa ja. Noben ni izdajalec. Le opranoglavci mislijo da je tako.
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.58
+2
Šajn očitno nisi poslušal sodnika kaj je povedal na koncu sodbe. Rekel je da ni arbitraža zavezujoča. Sedaj pa razmišljaj kot češ.
dragan krstic
21. 04. 2018 18.16
+4
Če bomo še naprej tečnarili v Bruslju bomo izgubili ves zaliv.
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.18
+1
Tečnarimo kot razvajen otrok. Oziroma politiki tečnarijo.
Frane Šajn
21. 04. 2018 18.48
+1
Se nebi čudil, glede mlačnosti domače politike sigurno, pa še kaj več!
Frane Šajn
21. 04. 2018 18.50
-2
Tebe je pa reva strah raje tako povej ja nič kolikokrat sem že povedal kako šifra sovpada s tistim ki se skriva za njo. Ja prava žvečilka v človeški podobi si!
BUONcaffee
21. 04. 2018 19.03
+1
Šajn nimaš prav, le negativno razmišljaš.
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.06
+1
Vidim, da je samo 215 komentarjev na to temo. Nekoč smo jih šteli čez 1000. Očitno so se ljudje naveličali arbitraže, Kohla in mejnega spora.
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.02
+2
Tudi to polomijo častimo mi davkoplačevalci????
Frane Šajn
21. 04. 2018 18.51
-3
Ti ne, ker ti to samovoljno plačuješ samo da škodiš svoji domovini pajac!!!
BUONcaffee
21. 04. 2018 20.33
Jaz pri tem nimam nič. Lahko pa opazujem kako politiki in njihovi podporniki kot si ti vse zavozijo.
ServerAUTOMATIC
21. 04. 2018 18.00
+2
Dajmo že enkrat Hrvatom mir.
Frane Šajn
21. 04. 2018 18.53
-1
Kaj se bojiš , da boš kakšno dobil okoli kepe ko boš nesel napraskane evrčke Hrčkom na krožnik. Izdaja in še prestrašena za povrh!
BUONcaffee
21. 04. 2018 20.34
-1
A bivšim gospodarjem v Beogradu si že poročal kako ubogi smo brez njih.
BUONcaffee
21. 04. 2018 17.59
+2
Naši pravniki nimajo pojma o pojmu.
Frane Šajn
21. 04. 2018 18.54
-3
Ja vaši domači, če se je kakšen od vaših dokopal do prve stopnje v pravu!?
BUONcaffee
21. 04. 2018 19.09
+1
Šajn o pravu nimaš pojma. Pišeš neumnosti, čeprav te razumem, da si za to, da bi imeli več morja. A stvar ni tako kot misliš in slišiš od politikov in medijev.
Mungos2
21. 04. 2018 15.25
+1
Hrvati bodo vedno sosedi, prijatelji NIKOLI !!!!!! Največje r.i.t.i so Slovenci, kateri hodijo k njim !!!!
wolfterier
21. 04. 2018 16.15
+3
A ste slučajno mislili,da bo EU podprla rusofile,evroskeptike in srboljube,ma dajte no...
ivan.z Doba
21. 04. 2018 16.49
+1
BUONcaffee
21. 04. 2018 18.01
+1
Frane Šajn
21. 04. 2018 18.54
-2
pbjr
21. 04. 2018 14.46
+2
Hrvaška je dala EU birokratom boljšo ponudbo, ki jo "niso mogli zavrniti"! Poleg tega se bliža turistična sezona in severnjaki trepetajo pred vsemi neprilikami, ki jih bodo čakale pri prečkanju Slovenije. Torej sedaj imamo nekaj priložnosti da EU prisilimo k spametovanju Hrvaške, oziroma da se vsi držijo dogovorjenega ali pa se razidimo!