Protikorupcijska komisija naj bi prejela dokument, ki kaže na grobe napake ministrstva pri oddaji posla z mizami podjetju Soča oprema. »Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da je komisija ministrstva za zdravje po že opravljenem izboru najboljšega ponudnika opravila ponovni ogled pri tem ponudniku in potem popravila njegovo ponudbo. To je po našem mnenju kršitev načela enakopravnosti ponudnikov, zato smo na državno pravobranilstvo podali pobudo, da sproži postopek revizije pri državni revizijski komisiji,« je izjavil predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos.
V Soči opremi priznavajo, da so jih predstavniki ministrstva res obiskali, vendar poudarjajo, da po obisku niso spreminjali ponudbe. »Prišli so si ogledat ponujeno opremo in se ob dodatnih pojasnilih ponovno prepričali, da ponujena oprema izpolnjuje vse zahteve iz razpisne dokumentacije. Poudarjamo, da smo ministrstvu dali le dodatna pojasnila o opremi in nismo v ničemer spreminjali ponudbe,« je poudaril direktor podjetja Soča oprema Bojan Bokalič.
Če bo sodišče potrdilo sum protikorupcijske komisije, bodo bolnišnice mize sicer dobile, vendar jih bo vlada zaradi lastnih napak plačala precej dražje, saj si neizbrana ponudnika namreč lahko obetata mastno odškodnino.
Bručan: Vsi postopki glede operacijskih miz so zakoniti
Minister za zdravje Andrej Bručan pa je v odgovoru na kritike predsednika države Janeza Drnovška glede postopka nabave 18 operacijskih miz zagotovil, "da vse aktivnosti potekajo v skladu z veljavno zakonodajo, pospešeno in s ciljem, da se zagotovi čimprejšnja dobava operacijskih miz." Na zdravstvenem ministrstvu si že ves čas zadnjega razpisa za nakup operacijskih miz prizadevamo postopek čim prej zaključiti in realizirati to javno naročilo, je zapisal minister.
Bručan je pojasnil, da bo ministrstvo v želji po čim hitrejši razrešitvi zapletov pri dobavi operacijskih miz izkoristilo možnosti, ki jo daje tudi novo sprejeta zakonodaja na področju revizije postopka javnega naročanja. Nova ureditev namreč določa, da se lahko postopek javnega naročanja v izjemnih primerih, ko bi zahtevek za revizijo in ustavitev postopka lahko povzročila ogrožanje življenj ali zdravja ljudi, nadaljuje.
V takem primeru mora naročnik (torej ministrstvo za zdravje) dobiti soglasje vlade, v treh dneh od prejema soglasja pa mora Državni revizijski komisiji podati predlog za nadaljevanje postopka javnega naročanja. O zahtevi naročnika bo morala komisija oz. njen predsednik odločiti v treh delovnih dneh.
Tako naj bi vlada na četrtkovi seji na podlagi vloge ministrstva za zdravje obravnavala sprejem soglasja k nujni nabavi in montaži 18 operacijskih miz, 2 sistemov za prelaganje pacienta in dekontaminacijsko komoro.
Ministrstvo je namreč že proučilo zahtevka za revizijo, ki sta ju glede izbire ponudnika za operacijske mize vložila Medicoengineering in Sanolabor. Sklepa glede zahtevkov bosta oba vlagatelja predvidoma po pošti prejela v četrtek.
Kot je znano, je predsednik republike na spletnih straneh Gibanja za pravičnost in razvoj kritiziral ministra Bručana v zvezi z nakupom operacijskih miz. "Stvari se prepočasi spreminjajo v Sloveniji, uradne institucije so preveč zaspane in inertne. Moramo jih zbuditi. Ne smejo se več dogajati zgodbe, kot je ta z operacijskimi mizami ali pa ona v Planinski vasi. Prav neverjetno je, da brezobzirni zaslužkarji še vedno vztrajajo in se borijo za svoje dobičke in provizije na račun bolnikov v Onkološkem inštitutu. Po vsem javnem zgražanju se zgodba še vedno nadaljuje. Če je ne bo minister za zdravje presekal in zaključil, potem naj svoj posel prepusti komu drugemu. Kar je preveč, je preveč in enkrat je mera polna. Tukaj pa je že zdavnaj prekoračena," piše Drnovšek na spletni strani.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.