Jure Cekuta, ki se je pred slabima dvema tednoma brezskrbno družil na sarajevskem Festivalu vina, se od tam vsaj zaenkrat ne namerava vrniti. Tam je za azil zaprosil že 30. junija. Bosanski organi so sicer z besedami skopi in pravijo, da o prosilcih za azil ne dajejo informacij.
A po informacijah 24UR je v Bosno prišel s slikarsko kolonijo – da bi slikal v humanitarne namene. Medtem pa da je od družinskih članov izvedel za poziv v zapor. Oblasti je prepričeval, da je njegov pregon v Sloveniji politično motiviran proces in se pri tem skliceval celo na prijateljstvo s pokojnim Janezom Drnovškom. "Nekdo lahko iz političnih razlogov zaprosi za azil, če je pripadnik neke politične skupine, druga pa nad njo izvaja teror ali pa vladajoča država to osebo preganja," pojasnjuje pomočnik ministra za varnost BiH Marijan Baotić.
Iz zanesljivih virov smo izvedeli še, da je četrtega julija prek mejnega prehoda s Črno goro Bosno zapustil in se tja vrnil štiri dni pozneje, 10. julija, torej zadnji dan preden bi moral v zapor na Dob in sicer prek Uvca iz Srbije. "Mi ne smemo stopiti v kontakt z organi države, iz katere oseba prosi za azil. Mi lahko prosimo za informacije državo, iz katere je oseba. O vsem dogajanju. Ko osebo zaslišimo oziroma opravimo z njo razgovor, pa odločimo, ali njegovo pričevanje drži," pojasnjuje Baotić.
Cekuta v Bosni ne namerava živeti v azilnem domu. Trenutno stanuje pri prijateljici in sodelavki, od koder se je po treh dneh tudi oglasil prek elektronske pošte. In zatrdil, da sodba zanj ni pravnomočna ter vnovič poudaril, da je sladkorni in srčni bolnik ter da je zato vložil prošnjo za odlog iz zdravstvenih razlogov.
O njegovi prošnji za azil medtem še ni odločeno. In formalno ni storil ničesar narobe. Novela zakona o izvrševanju kazenskih sankcij namreč ne prepoveduje potovanj v tujino pred nastopom kazni. Kot so pojasnili na sodišču, pa doslej ni bilo okoliščin, ki bi izkazovale, da gre za pobeg in tudi tiralice še niso izdali.
Klemenčič: Tudi, če bo Cekuta 30 let v Sarajevu, bo kazen še vedno veljavna, ko se bo vrnil domov
Minister Goran Klemenčič je v oddaji 24UR ZVEČER zagovarjal, da je zakonodaja dobra. "Vendar zakon je uspešen in uveljavljen samo toliko, kolikor so ga sposobni uveljavljat tisti, ki so za to pristojni, v tem primeru sodišče," je dejal. Na vprašanje, ali je v primeru Cekuta zatajilo sodišče, pa minister ni imel odgovora, saj pravi, da podrobnosti konkretnega primera ne pozna.
Dodal pa je, da je zakonodaja jasna: "Tudi, če bo gospod Cekuta 30 let v Sarajevu, ko se bo vrnil v Republiko Slovenijo, bo izvršitev kazenske sankcije zoper njega še vedno veljavna. In tudi to smo spremenili pod mojim ministrovanjem, preprečili smo zastaranje kazni, izvrševanja kazenske sankcije v primeru izogibanja v tujini oziroma, če je oseba na begu."
KOMENTARJI (291)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.